timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Film przestawia rządy sprawowane za czasów Edwarda Gierka. Fabuła rozpoczyna się w chwili objęcia przez niego urzędu na stanowisku Pierwszego Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego rządu odbywały się w latach 1970 do 1980.

Dobro dla Polaków

Zarówno na kartach historii, jak i w filmie został pokazany ogromny wzrost gospodarczy, jaki miał miejsce w okresie zaledwie kilku lat. Edward Gierek w filmie przedstawiony został jako człowiek dobry, dla którego ważne jest zdanie i dobro Polaków. Wszystko, co robi to w imię rozwoju Polski, by Polakom żyło się lepiej. Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że została przedstawiona również jego łatwowierność. A może inaczej – ogromna wiara w prawowitość drugiego człowieka. Państwa zachodnie, pożyczając pieniądze Gierkowi, zacierają ręce, ponieważ wiedzą, że Państwa nie bankrutują i prędzej czy później dług zostanie spłacony.

 

ZSRR za czasów Gierka

W filmie jest również wzmianka o ZSRR, która to w tych czasach sprawuje kontrolę nad Polską. Na rękę jej jest, by nasz kraj się nie rozwiał, więc chwili, gdy Gierek zaczyna odnosić sukcesy, są nie zadowoleni. By ludzie przestali go popierać, zaczynają go ośmieszać i rozsiewać plotki ja jego temat. Przedstawiają Pierwszego Sekretarza jako człowieka rozrzutnego, który wydaje pieniądze na własne uciechy. Co jak przestawia film, jest kłamstwem.

Losy Towarzysza Gierka

Tytułowy bohater jest przedstawiony jak człowiek przejęty ludzkim losem. W chwili, gdy, zostaje zmuszony do ogromnego podniesienia cen, jest załamany. Martwi się, co będzie z ludźmi, których nie będzie stać na jedzenie. Podwyżka cen doprowadza do strajków, choćby w Stoczni Gdańskiej. Głównym przewodniczącym odbywających się tam strajków jest Lech Wałęsa. Gierek niezwłocznie chce się z nim spotkać, jednak dostaje zawału i trafia do szpitala. To właśnie na początku swoich rządów na spotkanie z robotnikami w Stoczni Gierek przyszedł jak zwykły człowiek, obiecując, że pomoże. Tu padają słynne słowa:” Towarzyszu pomożecie? Pomożemy”. Jednak, gdy po latach władzy Gierka i podwyżce cen dochodzi ponownie do strajków ludzie, są negatywnie nastawieni i po raz kolejny przestają wierzyć w obietnice władzy. To początek upadku słynnego Gierka, który trafia do aresztu. Wyprowadzony zostaje w nocy z domu rodzinnego przez osobę, która była przy nim od początku jego kariery. Trafia do niego z Filipem, którego wybrał na premiera – jego prawą rękę. Wychodząc po latach z więzienia odebrany przez syna, do domu wraca autobusem. Zastawiając się, jak ludzie go zapamiętają i czy choć jedna osoba pomyśli o nim jak o dobrym człowieku. Takim jaki został przestawiony w filmie- człowiek, chcący dobra dla innych, dla Państwa.

Dobry czy zły?

Dziś sami możemy ocenić rządy Gierka z perspektywy czasu. Myślę, niejedna osoba twierdzi, że mimo długów odnieśliśmy w kilka lat ogromny skok gospodarczy.  Inne Państwa potrzebują na to dziesiątki lat.

Obejrzyj w serwisie Netflix!