timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

Znacie Scrabble? Najpopularniejsza krzyżówka, gdzie w korytku dostajecie 7 liter i za poprawnie ułożone słowo dostajecie punkty oraz bonusy. Ułożysz wyraz ze wszystkich liter z korytka? Jeżeli tak, to dostajesz dodatkowe 50 punktów. Alexander zna Scrabble, dlatego kiedyś zrobił Scribę, a dziś to zadanie nam skomplikuje, dodając nam matematyczne ograniczenia. Zagrajmy w Gimatriks, wydawnictwa Alexander GOLD.

Gimatriks - GameBy.pl

Gimatriks – Skrót zasad

Gracze losują po 16 liter i 9 cyfr oraz znak równości. Celem jest zdobycie największej liczby punktów. Jak grać? Trzeba ułożyć krzyżówkę ze słów. Słowa układamy z liter, gdzie każda z nich jest warta od 1 do 500 punktów i… tworzymy działanie za pomocą wylosowanych cyfr oraz znaku równości.

Jeżeli uda Wam się z liter i cyfr utworzyć działanie, zdobywamy określoną liczbę punktów. Możemy też utworzyć działanie z tylko jednej litery, ale za nią dostajemy 50% jej wartości. By nie było tak trudno, to raz możemy skorygować słowo, pod warunkiem, że mamy jak skorygować jej wartość.

Pierwsze działanie wykonujemy bez presji czasowej, kolejne słowa w towarzystwie klepsydry, która odlicza nam czas własnej tury. Po ułożonym wyrazie dobieramy płytki, a jeśli go nie możemy ułożyć, to kosztem kolejki pasujemy, bądź wymieniamy dowolną ilość kafelków. Gramy do opustoszenia stosu znaków równości. Wygrywa najbogatszy w punkty.

Gimatriks - GameBy.pl

Ocena Gimatriks

Ogromne pudło, gdzie schowane są dwa worki, notatnik, instrukcja i długopis. Cieszyć się, że pudło robi dużo dobrego dla estetyki i ma coś, co kocham, czyli wypraskę. To u Alexandra nowość 😛 Co do rozmiaru pudełka, to ja bym widział je mniejsze… jak zwykle. Cieszy mnie jakość komponentów i dobrze napisana instrukcja.

Ocena gry: Hmmm… Pomysł mnie zaskoczył i bardzo mi się spodobało pomieszanie scrabbli z arytmetyką. To nie jest łatwe zadanie, ale też nie traki diabeł straszny jak go tu maluję.

Wydaję się to trudne i straszy tym, że trzeba liczyć na słowa i słowo każde liczyć, ale ja trochę poćwiczyłem i mi ta rozgrywka przychodzi łatwo. Nawet jestem w tym dobry. Z 16 liter można ułożyć masę słów, 9 cyferek daje Wam możliwości ułożenia milionów liczb, więc prawdopodobieństwo ułożenia poprawnego „działania” jest duże. Trzeba tylko umieć liczyć i znać całą masę słów.

Doświadczeni planszówkowicze zatkajcie uszy. Trzeba tu mięć szczęście do losowania. Tak tu, jednym z głównych aktorów jest losowość, tak piętnowana i poniżana u niektórych. Oczywiście duża pula liter, liczb i znaków daje poczucie mega regrywalnej gry, która nie pozwoli Wam wejść dwa razy do tej samej rzeki. Takim pomysłowym, lekkim grom umysłowym propsuję, a jeśli dodać do tego coś, co pozwoli ubogacić zasób słów, to ja jestem kupiony i jestem gotów tę grę polecić 🙂

Na koniec

Jeżeli kochacie gry słowne i szukacie pewnego rodzaju wyzwania, jeśli chodzi o ten typ gier, to Gimatriks spełni Wasze oczekiwania. Pomysłowa gra, która jest prostą i trudną łamigłówką umysłową, do której moim zdaniem trzeba nabrać wprawy. Setki słów do ułożenia, tysiące punktów do rozdania. Kupujcie i grajcie ile wlezie. POLECAM!

Życzymy Miłego Grania!
  • 9/10
    Grafika - 9/10
  • 10/10
    Pomysł - 10/10
  • 9/10
    Grywalność - 9/10
9.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły