timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Wśród gier słownych hitem jest gra scrabble, która jest popularna od 1931 roku. W tej grze mając 7 liter, gracz tworzy słowo, które układa na planszy, tworząc swoistą krzyżówkę. Za każdy wyraz otrzymywane są punkty, które mogą być pomnożone przez bonus, na jakim wylądowaliśmy. Ta najpopularniejsza krzyżówka doczekała się kilku przeróbek. Dziś przedstawię jedną z nich. Będzie to propozycja wydawnictwa Granna, gdzie wszystko jest dozwolone… no, prawie wszystko. Zagrajmy w Słówka.

Skrót zasad Słówka

Każdy z uczestników otrzymuje 7 liter i losowana jest osoba rozpoczynająca. Zadaniem gracza jest utworzenie wyrazu i umieszczenie go na planszy. Za utworzony wyraz zawodnik otrzymuje punkty. Regulamin pozwala uczestnikowi na umieszczenie wyrazu w dowolny sposób, więc wyraz może na planszy wyglądać tak i siak, poziomo i pionowo, prosto czy w kółeczku. Uwaga! Na planszy są bonusy punktowe. Zdobędzie je ten, kto swoim wyrazem wypełni wszystkie pola będące naokoło bonusu. Brak liter lub bezsensowne jej pozostałości w puli kończą grę i zwycięża najbogatszy w punkty.

Ocena

Wygląd: Co mogę powiedzieć o wyglądzie gry w słówka podróżne? Jest mały i kompaktowy, jak wszystkie travelki, lecz to, co mnie ujmuje, to bardzo dobra jakość komponentów i jego solidne przygotowanie. Droga Granno, jeżeli będziecie robić dodruk tych dużych słówek, to proszę o lepszego rodzaju korytka, które nie są tak jawne, jak dotychczasowe (blogerzy się skarżo).

Zabawa: Nie będę tej gry porównywać do Scrabbli, gdyż każda gra ma swój urok. Mogę z całą stanowczością powiedzieć, że Słówka są świetną interpretacją tego słownego hitu lat 30 ubiegłego wieku. Dlaczego? Pozwala ona uczestnikowi na pewnego rodzaju dowolność, co upraszcza to zadanie, a nawet daje możliwości taktyczne, a że płytki są heksagonalne, to tych możliwości jest jeszcze więcej. Oprócz walorów typowo mechanicznych doceniam słówka za ich dydaktyzm, To całe słowotwórstwo może się w życiu przydać (np. grając w scrabble lub pisząc artykuły w GameBy.pl).

Czy coś bym poprawił? Nie, choć mam pomysł na bonusy nie tylko w centrum tych okręgów, ale także w polach, gdzie te słowa są wykładane (Wyraz x2, Litera x 3, dodatkowa tura).

Na koniec

Słówka jest szybką grą słowną o nietypowych zasadach i nietypowym kształcie krzyżówki. Zadanie jest niby prostsze od scrabbli, gdyż słowa układasz po swojemu, lecz by wygrać w grze, oprócz znajomości słownika potrzebna jest dobrze obrana strategia w polowaniu na bonusy warte nawet 50 punktów. Polecam jako planszówkowicz, krzyżówkowicz i jako sam Kamil Wilk. Niby na zdjęciach widzicie wersję podróżną tej gry, ale gra się praktycznie tak samo, jak w te, co są w dużym pudełku.

Życzymy Miłego Grania!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły