timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Strategie są jedną z najstarszych i najbardziej popularnych rodzin produkcji w świecie gamingowym. Jedną z podgrup tej rodziny są gry strategiczne z budowaniem! Wśród tych ostatnich można znaleźć tytuły godne miana wyśmienitych, oraz te, które raczej nie miały prawa bytu. Które z nich są jednak naprawdę świetne i godne zakupu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Jak wyglądają gry strategiczne z budowaniem?

Wszystkie tytuły tego gatunku jak najbardziej łączy to, że coś się buduje. Czym jednakże to jest, może się już bardzo różnić. Przykładowo w grach wojennych możemy budować fabryki, koszary lub inne konstrukcje służące budowie maszyn wojennych oraz rekurutacji innych form wojska. W innych grach natomiast tworzymy, chociażby miasta lub kolonie dla naszych podwładnych.

They Are Billions – Steampunkowy masakrator zombiaków

Gry strategiczne z budowaniem! - They Are Billions

Co dostajemy, kiedy mieszamy postapokaliptyczny świat pełny nieumarłych wraz ze steampunkiem? Otóż stworzony przez Numantian Games They Are Billions! Gra ta wydana w grudniu 2017 roku oferuje graczowi wciągające doświadczenie prowadzenia kolonii w świecie opanowanym przez hordy zombie. Musimy w niej rozbudowywać naszą bazę ekonomiczną, zdobywając zasoby takie jak jedzenie, złoto, czy też paliwo. Celem jest stworzenia silnej armii i systemów obronnych, które powstrzymają coraz to większe nachodzące siły trupów.

Gra zawiera w sobie interesującą kampanię, która przeciwstawia gracza z ciekawymi przeszkodami, których pokonywanie jest naprawdę satysfakcjonujące. Pozycja ta jest definitywnie warta zakupu i mimo braku trybu multiplayer oraz znaczącego rozgłosu nadal posiada wierną społeczność. Jest to świetny miks gry strategicznej z budowaniem.

Starcraft 2 – Przesławny klasyk

Gry strategiczne z budowaniem! - Starcraft II

Starcraft 2 – definitywnie najbardziej rozpoznawalna z pozycji na tej liście. Wings of Liberty, czyli pierwsza część tej gry, wyszła w 2010 roku. Ta produkcja Blizzard Entertainment była długo wyczekiwaną kontynuacją pierwszej części serii wywodzącej się aż z 1998 roku. W SCII gramy jedną z trzech dostępnych ras: Terrannami, czyli dawno wygnanymi z Ziemi ludźmi, Protosami, będącymi bardzo zaawansowanymi kosmitami o psionicznych mocach, lub Zergami, olbrzymią falą nieziemskich potworów połączonych ze sobą jednym umysłem i jedną wolą.

W trakcie rozgrywki korzystając z naszych pracowników, zbieramy minerały oraz gaz, których używamy do tworzenia budynków i rekrutowania jednostek. Od gracza wymagana jest dobrze rozwinięta umiejętność precyzyjnego kontrolowania jednostek szczególnie w walce z drugim graczem. Dla zainteresowanych dobrą informacją jest to, że właśnie pierwsza z trzech części Starcrafta 2 jest dostępna za darmo tutaj. Jestem pewien, iż dla każdego znajdzie się miejsce w olbrzymiej społeczności Starcrafta.

Oxygen Not Included – Symulator kontrolowania katastrofy

Gry strategiczne z budowaniem! - Oxygen Not Included

Oxygen Not Included to symulator przetrwania we wrogim obcym świecie, stworzony przez Klei Entertainment. Gra ta weszła we wczesny dostęp w lutym 2017 roku, a swą finalną wersje otrzymała pod koniec lipca tego roku. Rozgrywkę zaczynamy z zaledwie trzema duplikantami, czyli naszymi kolonistami. Naszym jedynym celem jest przetrwanie.

Musimy upewniać się, że potrzeby naszych podwładnych takie jak wypróżnianie się, jedzenie, sen, oraz jak sam tytuł sugeruje, oddychanie, są spełnione. Aby o to zadbać, musimy eksplorować nieznany świat, w którym się znajdujemy, opracowywać nowe technologie, a także budować skomplikowane połączenia generatorów, maszyn, kabli i rur umożliwiające naszym duplikantom na przetrwanie kolejnego dnia!

Gra oferuje wiele godzin ciekawej rozgrywki wymagającej myślenia i planowania! Każdy nowy świat jest inny od poprzedniego i oferuje odmienne utrudnienia w różnych momentach naszej walki o przetrwanie.

Company of Heroes – Nawet stare, ale jare

Gry strategiczne z budowaniem! - Company of Heroes

Company of Heroes, czyli najstarsza z produkcji na tej liście jest przez wielu uważana za jedną z najlepszych gier strategicznych kiedykolwiek wydanych! Ta produkcja Relic Entertainment z 2006 roku mimo swoich lat jest nadal popularna wśród dzisiejszych graczy. Jakkolwiek jej następca Company of Heroes 2 już przekroczył ją pod względem liczby graczy.

W tej kultowej grze możemy operować naszymi oddziałami w walkach przeciwko innym graczom lub w interesującej i wciągającej kampanii. W trakcie bitew musimy przejmować punkty, które przekazują nam jeden z trzech zasobów: Zasoby ludzkie, amunicję lub paliwo. Dzięki tym materiałom stawiamy budynki umożliwiające nam tworzenie jednostek oraz struktur defensywnych zbliżających nas do pokonania zawziętych przeciwników, oraz wykonania różnorakich celów w kampanii!

Każda z czterech dostępnych frakcji różni się stylem rozgrywki, a możliwych podejść do walki z opozycją jest tyle, ile można sobie wyobrazić. Company of Heroes jest grą, którą serdecznie polecam każdemu, kto jest fanem strategii, lub interesuje się lepszym poznaniem tego gatunku gier.

Endless Legend – Solidny 4X

Gry strategiczne z budowaniem! - Endless Legend

Endless Legend jest strategią 4X stworzoną przez Amplitude Studios i wydaną w 2014 roku. W grze mamy do wyboru 13 ras, z których każda czymś się wyróżnia. Wszystkie z nich posiadają swoją własną główną linię interesujących zadań oraz mają rozróżniające je mechaniki.

W dodatku, na mapie można znaleźć licznie pomniejsze frakcje, które można asymilować, aby uzyskiwać bonusy. Grając, musimy tworzyć własne miasta, budować sojusze, tworzyć silne armie do obrony naszych granic lub do podboju wrogów. Endless Legend wyróżnia się od innych gier tego typu swoi unikalnym stylem graficznym oraz różniącym się od większości tego typu gier relatywnie rozbudowanym systemem walki.

Jeśli idzie zaś o rozbudowę naszych miast, to należy brać pod uwagę zasoby takie jak jedzenie, przemysł, naukę, wpływ oraz pył będący pieniądzem w tym tytule. Przychód wszystkich tych dóbr jest zależny od ulepszeń miasta, jak i jego położenia. Wszystkie decyzje gracza muszą być głęboko przemyślane w szczególności, kiedy gra on przeciwko najtrudniejszym przeciwnikom SI, jak i innym graczom. Mimo wszystko uważam, że każdy fan strategii 4X dobrze spędzi czas, grając w Endless Legend.

Gry strategiczne z budowaniem – Podsumowanie

I w ten sposób kończy się moja lista pięciu świetnych gier strategicznych z budowaniem! Jestem pewien, że z czasem będę musiał ja powiększyć.

Jeśli interesują Was natomiast gry wojenne, w których czuć powiew realizmu, to polecam przeczytać mój wcześniejszy artykuł!

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły