timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Jak można było się spodziewać, El Camino nie było tylko zwyczajnym filmem, kontynuującym serial. Okazało się, że Vince Gilligan ukrył wiele nawiązań i smaczków, z których fani serialu mogą być wyjątkowo zadowoleni. Film nawiązuje bowiem do serialu na wielu płaszczyznach. Znajdziemy elementy łatwo rozpoznawalne dla większości osób zaznajomionych z uniwersum Breaking Bad, ale też rzeczy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Zapraszam do zestawienia, w którym przedstawię najlepsze easter eggi w El Camino. Uważajcie, gdyż mogą się tu pojawić spojlery dotyczące obu produkcji.

El Camino – Co to w ogóle jest?

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Nie dla wszystkich może to być oczywiste. Sam musiałem skorzystać z pomocy Google, by przekonać się, że El Camino, to tak naprawdę jeden z modeli Chevroleta. Auto pojawia się w filmie niemalże cały czas i towarzyszy Jesse’mu w jego przygodzie. Samochód pojawiał się również w serialu, przez co dla fanów serii, może wydawać się znajomy.

Easter eggi w El Camino – Jesse i Mike

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

W jednej z początkowych scen El Camino, widzimy Mike’a i Jesse’go stojących nad rzeką. Jest to charakterystyczne miejsce, gdzie w 5. sezonie serii Mike umiera z rąk Waltera. Bohaterowie rozmawiają o życiowych wyborach Jesse’go. Mike wspomina wtedy o Alasce, która okazuje się ważna w późniejszej części filmu. Jest to również odniesienie do Waltera White’a, który spędził tam trochę czasu.

Easter eggi w El Camino  – Walter White

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Byłbym bardzo zawiedziony, gdyby okazało się, że główny bohater Breaking Bad nie pojawi się w filmie. Widzimy go co prawda kilka razy, ale z wiadomych powodów tylko w postaci retrospekcji. Dodaje on jednak niesamowitego klimatu.

Easter eggi w El Camino – Stary Joe

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Trzymając się tematyki postaci z serialu, warto wspomnieć o Starym Joe oraz o jego wysypisku. To on pomagał bohaterom w wielu sytuacjach, kiedy musieli pozbyć się, większych lub mniejszych, metalowych rzeczy. W El Camino także ma on swój drobny udział.

Easter eggi w El Camino  – Czapka

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Przez większą część filmu możemy zaobserwować Jesse’go w czarnej czapce. Dostał on ją od jednego ze swoich kumpli – Skinny Pete’a. Zakładając ją, Jesse po części wraca do swojego starego stylu, który możemy znać z pierwszych sezonów serialu.

Easter eggi w El Camino – Rodzice Jesse’go

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Są to kolejne postaci, które możemy znać z Breaking Bad. Rodzice głównego bohatera El Camino nadal są do niego negatywnie nastawieni, nadal zachwycają się osiągnięciami jego brata, lecz tym razem chcą, aby Jesse oddał się w ręce policji. Można powiedzieć, że od początku serialu prawie wcale się nie zmienili.

Easter eggi w El Camino  – Scena z pistoletem

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

W El Camino pojawia się scena, w której Jesse schowany w mieszkaniu Todda, celuje pistoletem w jednego z przeszukujących dom bandziorów. Ujęcie, łudząco przypomina to, w którym Jesse celuje do Gale’a, pomocnika White’a w laboratorium.

Easter eggi w El Camino – Skrzynka pocztowa 212

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Przy tej ciekawostce, przyda się dłuższa chwila zastanowienia. W jednej ze scen El Camino, Jesse jadąc samochodem, przewraca skrzynkę pocztową z napisem ,,212″. Niby nic specjalnego, jednak po dogłębnej analizie, można z tego wywnioskować coś ciekawego. Mianowicie, kierując się numerem skrzynki, trafimy na 12 odcinek 2 sezonu Breaking Bad. W tym epizodzie umiera dziewczyna Jesse’go – Jane. Jest to przełomowy moment w życiu bohatera, który całkowicie zmienia jego pogląd na świat.

Easter eggi w El Camino – ,,Static on a radio”

Easter eggi w El Camino - Gameby.pl

Pod koniec filmu możemy usłyszeć ciekawą piosenkę. Jest to ,,Static on a radio” wykonywane przez Jima White’a. Jego nazwisko jest odniesieniem do Waltera White’a.

Easter eggi w El Camino – List pożegnalny

W jednej z ostatnich scen widzimy Jesse’go, trzymającego list. Miała to być ostatnia wiadomość, jaką wysłałby komukolwiek przed zniknięciem z Albuquerque. Z koperty możemy wyczytać, że adresatem listu jest Brock Castillo. Jest to syn dziewczyny Jesse’go, która zginęła z rąk Todda. Sam chłopiec i główny bohater El Camino byli ze sobą bardzo związani, co czyni tą ciekawostkę niezwykle wzruszającą i sentymentalną.

Podsumowanie

W El Camino znajdziemy naprawdę wiele ciekawostek i easter eggów odnoszących się do Breaking Bad. To niezwykle miły gest w kierunku fanów serialu. Nie jest to jednak coś, co psuje radość z oglądania lub czyni film niezrozumiałym, dla osób niezwiązanych z uniwersum.

Tutaj przeczytacie artykuł z easter eggami w Black Mirror 5!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły