timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Technologia przesyłania obrazu to coś, nad czym na co dzień się nie zastanawiamy. Większość użytkowników sprzętu RTV skupia się na tym jak duży jest telewizor albo jak dobre podzespoły znajdują się w komputerze. Okazuje się jednak, że przesyłanie obrazu ma ogromne znaczenie w działaniu wszelakich urządzeń. HDMI 2.1 nie jest nową technologią. Ten standard przesyłania obrazu jest dostępny na rynku od paru lat. Co sprawia, że nie jest on jeszcze zbyt popularny?

HDMI 2.1 – Czym właściwie jest?

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętu obsługującego standard HDMI 2.1. Czym jednak on właściwie jest i czym różni się od HDMI 2.0. Najprostsza odpowiedź to prędkość przesyłania informacji. Najnowsza wersja technologii oferuje transfer 48 Gbit/s. Jest to więc 2,5 razy więcej niż jej poprzednik. HDMI 2.1 - Gameby.pl

Większa prędkość przesyłania informacji wiąże się z lepszą jakością oraz płynnością wyświetlanego obrazu. HDMI 2.1 będzie w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4k, jednocześnie zachowując aż 120 klatek na sekundę. Mówimy więc o dwukrotnym zwiększeniu płynności.

HDMI 2.1 – Jakie funkcje oferuje?

Oprócz tego wszystkiego, technologia wyposażona jest w szereg udogodnień, które ucieszą wszystkich z niej korzystających.

HDMI 2.1 jest wyposażone w system Quick Media Switching. Kojarzycie czarny ekran, który pojawia się na kilka sekund przed włączeniem Smart TV lub po podłączeniu konsoli? Quick Media Switching sprawi, że to opóźnienie nie będzie występować prawie wcale.

Dodatkowo, na pokładzie znajduje się VRR (Variable Refresh Rate). Jest to technologia, która potrafi dostosować liczbę wyświetlanych klatek, do tej, jaką jest w stanie udźwignąć nasz komputer. Powoduje to, że w momentach, kiedy klatki gwałtownie spadają, zachowana zostaje płynność wyświetlanego obrazu. Rozwiązanie wspaniale sprawdzi się podczas grania w wymagające gry, nie zmieni za to za dużo podczas oglądania wideo, gdzie klatki zawsze są na stabilnym poziomie. HDMI 2.1 - Gameby.pl

Zaletą technologii jest nie tylko obraz. Również dźwięk jest przesyłany niezwykle szybko, co pozwala na uzyskanie niemal kinowej jakości we własnym domu. HDMI 2.1 jest wyposażone także w tryb gry. Uruchamia się on automatycznie po podłączeniu konsoli i zapewnia mniejsze opóźnienia w wyświetlaniu ulubionych tytułów.

HDMI 2.1 – Czy opłaca się w nie inwestować?

Technologia nie cieszy się jeszcze zbyt wielką popularnością. Jest to spowodowane cenami urządzeń. Nie każdy może sobie pozwolić na tak ogromny wydatek. Dodatkowo, na razie niewiele wideo da się obejrzeć w rozdzielczości 8k. Potrzebny jest również komputer z niezwykle dobrą specyfikacją, aby w pełni wykorzystać możliwości HDMI 2.1.

Jeżeli jednak gracie na Ps5, Xbox Series lub posiadacie prawdziwą gamingową bestię, to z pewnością nie pożałujecie zakupu telewizora/monitora obsługującego HDMI 2.1. Jednak już za parę lat powinien być to standard, jeśli chodzi o przesyłanie obrazu i dźwięku.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły