timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Chciałbyś spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, zamiast martwić się stertą naczyń w zlewie? Mało kto, wracając po ciężkim dniu w pracy lub szkole ma ochotę na sprzątanie w domu. Dla większości książka, gra czy serial to lepsza rozrywka niż odkurzanie i składanie prania. Niestety, są to obowiązki, z którymi musimy się zmagać. Wyobraź sobie jednak, że możesz spędzić cały dzień na robieniu rzeczy, które lubisz, a tymi, za którymi nie przepadasz, zajmie się ktoś inny. Ktoś albo coś. Na przykład robot. W serialu Humans istnieją mechaniczni służący, którzy wyręczają ludzi w pracy. Życie każdego, kto zakupi lub otrzyma taką maszynę, jest łatwiejsze i zdawałoby się przyjemniejsze. Dlaczego więc istnieją osoby, które pałają nienawiścią do robotów?

Humans - GameBy.pl

Fabuła Humans

Małżeństwo z trójką dzieci kupuje robota, który, w założeniu, był zobowiązany do pomocy im w pracach domowych. Miało to sprawić, że będą spędzać więcej czasu razem, dzięki czemu znów staną się szczęśliwą rodziną. Zakupiony przez nich robot jest jednak powodem nowych kłótni i sporów. Anita, bo tak nazwali maszynę, zachowuje się w odmienny sposób, niż powinna. Matka i najstarsza córka zauważają to i postanawiają, niczym Sherlock Holmes, odkryć tajemnicę robota.

Oprócz wątku rodziny Hawkinsów serial opowiada również historię Leo i kilku syntów, które różnią się od innych. Z jakiegoś powodu roboty te są zdolne do odczuwania i mają własne osobowości. Leo próbuje to ukryć, aby je chronić. W wyniku pewnego zdarzenia trzy z czterech robotów zostały zabrane. Po pewnym czasie Leo odnalazł dwóch syntów. Aczkolwiek jeden, ten, który jest dla niego najważniejszy, wciąż pozostaje zaginiony.

Humans przedstawia nam jeszcze wiele innych bohaterów. Występują tu między innymi starszy pan i jego robot, który już dawno powinien zostać wymieniony na nowszy model. Mężczyzna jednak jest zbyt przywiązany do maszyny, aby to zrobić. Urządzenie traktuje jak własnego syna, a także kogoś, kto będzie z nim wspominał zmarłą żonę.

Roboty nie mają uczuć. Są lepsze od ludzi pod wieloma względami, niemniej jednak nie potrafią kochać. Człowieka przypominają tylko z zewnątrz. Ich wnętrze nie ma nic wspólnego z ludzkim. Pomimo to ludzie potrafią się w nich zakochać lub być o nich zazdrośni. Z winy robotów rozpadają się małżeństwa i słabną więzi rodzinne. Te maszyny miały zbliżyć ludzi do siebie, a sprawiają, iż oddalają się oni jeszcze bardziej.

Humans - GameBy.pl

Gra aktorska

Aby dobrze odegrać robota należy poruszać się w sposób machinalny i nieco sztywny. Twarz aktora powinna pozostawać przez cały czas bez emocji, jak gdyby miał na sobie maskę. W serialu wiele osób dało sobie z tym radę, niestety nie tylko ci, którzy odgrywali maszyny. Są tutaj postaci ukazane w dobry sposób, zwłaszcza Anita i starsza córka Laury. Większość robotów też jest zagrana bez zarzutu. Co ciekawe, dla aktorów trudniejszym zadaniem było przedstawienie ludzi. Na palcach jednej ręki mogę zliczyć tych, którym się to udało. Reszta mnie zawiodła. Mieli wiele szans, aby się popisać, lecz tego nie zrobili. Grane przez nich postaci są bezbarwne i tylko raz na jakiś czas na ich twarzach pojawi się cień emocji. Z czasem robi się nieco lepiej i zaczynamy przywykać do znikomej mimiki aktorów. Dlatego uważam, iż poziom gry aktorskiej nie jest powodem do porzucenia serialu. Humans ma ciekawą fabułę i wiele innych aspektów, dla których warto go oglądać.

Humans - GameBy.pl

[wp-review]
O redaktorze

Fanka wszelkiego rodzaju książek i seriali. W wolnym czasie pogłębia wiedzę o kosmosie. Uwielbia grać w gry planszowe oraz poznawać nowe języki i zagraniczne kultury.

Wszystkie artykuły