timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Jesteś miłośnikiem filmów i lubisz spędzać piątkowy wieczór z przekąskami przed duży ekranem? Jednak nie zawsze chcesz masz ochotę na wypad do kina? I nie musisz! Z obecną technologią jesteś w stanie obejrzeć dobry film w zaciszu swojego domu. Jest tylko kilka  czynników, o które należy zadbać, a nasz salon stanie się lepszy niż jakiekolwiek kino. Jak to zrobić? Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji pomieszczenia, jak i parametry sprzętu kina domowego.

Kino domowe — wybór pomieszczenia i aranżacja

Kino domowe - GameBy.pl

Pierwszym krokiem przy tworzeniu idealnego kina domowego jest wybór odpowiedniego pokoju. Najlepiej by nie był on ani za mały, ani za duży coś między 20-30 m². Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na wymyślanie zwłaszcza przy ograniczeniu metrażowym naszego mieszkania. Dlatego zazwyczaj to nasz salon jest wybierany jako nasze kino domowe. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale przy odpowiednim ograniczeniu światła zewnętrznego i dobrym telewizorem lub projektorem możemy osiągnąć naprawdę dobre efekty.

Kiedy już zdecydowaliśmy się gdzie powstanie nasze kino domowe przejdźmy do tego, o co warto zadbać by pokój pomagał nam osiągnąć  nasz cel. Zacznijmy od ścian powinny one być utrzymane w ciemniejszych kolorach tak jak jest to robione w kinach. Daje to wrażenie głębi i stwarza klimat. Jeśli chodzi o podłogę dobrze się tu sprawdza drewniane parkiety bądź wykładziny. Na zakończenie sufit, który warto zrobić podwieszany pomaga to akustyce oraz ułatwia kwestie oświetlenia.

Jaki sprzęt?

Czego potrzeba by film wywierał jak najlepszy efekt? Dobrego udźwiękowienia, pięknego obrazu oraz klimatu. Właśnie dlatego dobre kino domowe musi być wyposażone w odpowiednie głośniki lub zestaw kina domowego, dobry odtwarzacz telewizor (nie zapomnijcie o kalibracji telewizora) lub rzutnik oraz inne niezbędne elementy zapewniające klimat. Jeśli wszystko robimy w naszym salonie gdzie mam y ograniczoną przestrzeń lepiej postawić na porządny telewizor. Jednak kiedy nasza sala kinowa to specjalnie wydzielony na to pokój postaw na projektor daje on efekt bliższy kinom. Ważne przy tym jest, by nie oszczędzać na ekranie do projektora. Nawet kiedy wydaje nam się, że  nasza ściana jest gładka to tak nie jest, a najmniejsze nierówności mogą pogarszać jakość obrazu. Jednak jeśli nasz budżet na to nie pozwala ważniejsze będzie przeznaczeni tego, co mamy na dobre nagłośnienie.

Dźwięk jak w kinie

Kino domowe - GameBy.pl

Oprawa audio to jedna z ważniejszych kwestii dlatego przeznaczymy na nią oddzielny akapit. Dlaczego? Przypomnij sobie ostatni raz, kiedy byłeś w kinie. Na początku uderzenie dźwięku, do którego szybko głośności szybko się przyzwyczajamy. Film leci, sceny się zmieniają czy odczuwałeś potrzebne zmiany poziomu głośności? Właśnie dlatego tak ważne jest zainwestowanie w dobry sprzęt audio.

Zacznijmy od podstaw. Nie ważne czy postanowimy kupować zestaw kina domowego, czy sami będziemy dobierać elementy do najważniejszych będą należały:

  • Głośniki — z reguły im ich więcej, tym lepsze odczucia słuchowe. Standardowo do mniejszych pomieszczeń stosuje się zestawy 5.1 a do większych sal 7.1 . Różni je właściwie jedynie ilość górników. Pierwsza wersja składa się z dwóch głośników przednich i tylnych oraz głośnika centralnego. Natomiast ten drugi posiada dodatkowe głośniki tylne.
  • Amplituner — nazywany też wzmacniaczem audio. Pozwala na osiągnięcie dźwięku przestrzennego co naprawdę robi różnice podczas oglądania filmów. Odpowiada za basy i redukuje szumy. Ważne przy zakupie, by sprawdzić jego moc, aby zgrywała się z mocą głośników.
  • Odtwarzacz Blu-ray lub DVD — ostatni element nagłośnienia. Wiele może go kojarzyć z dostarczycielem obrazu jednak odpowiadają również za ścieżkę dźwiękową. Pozwala także  na podłączenie innych urządzeń, z których będziemy odtwarzać filmy.

Kino domowe - GameBy.pl

Podczas umiejscawianiu sprzętu audio jest jedna zasada. Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoramienny lub równoboczny. Oczywiście nie przesadzając z dokładności a bo idealnie nie jest nawet w kinach. Jednak warto zachować dobre rozłożenie głośników. Centralny jak najbliżej ekranu, a głośniki efektowe po bokach na wysokości uszu najlepiej by były przyczepione na ścianie, a nie stały na podłodze.

Nie wszystko tak kolorowe

Na koniec najgorszy punkt całego przedsięwzięcia budowania idealnego kina domowego — koszt. Ceny aranżacji pomieszczenia czy nawet poszczególnych elementów sprzętu potrafią wprowadzić w zawroty głowy. Wszystko zależy czy zamierzamy iść w opcję budżetową, czy na wypasie. Najtaniej zawsze wyjdzie adaptacja salonu oczywiście kosztem lepszej jakości. Nie ważne czy mamy mały lub duży budżet zawsze warto korzystać z promocji. A tuż za rogiem jest Black Friday już teraz w sklepach można wyłapać naprawdę dobre okazje.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły