timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kupując nowy telewizor, chcemy, żeby był jak najlepszy i w pełni spełniał nasze wymagania. Na wybór zazwyczaj wpływają jakość obrazu, kolorów, wielkość samego urządzenia, jakość dźwięku, choć z tym bywa różnie w obecnych telewizorach. No i oczywiście cena. Czy wiedziałeś, że bez względu, jakie urządzenie zakupisz, istnieje możliwość dopasowania go pod siebie? Takim zabiegiem jest kalibracja telewizora. Oczywiście dla większości osób w pełni wystarczą ustawienia fabryczne narzucone przez producenta. Jednak skoro można w naprawdę prosty sposób rozwinąć potencjał naszego sprzętu i osiągnąć rewelacyjny efekt wizualny, to czemu by z tego nie skorzystać!

Czemu służy kalibracja telewizora?

Apple TV+ a Netflix - Czym się różnią? 3 kluczowe różnice! - GameBy.pl

Telewizory dostępne na rynku nie są fabrycznie kalibrowane. Zapytacie dlaczego? Powód jest bardzo prosty, a jest nim koszt regulacji, który znacząco mógłby wpłynąć na finalną cenę urządzenia. Dlatego jest to praktycznie nieopłacalnym zabiegiem dla producentów, zwłaszcza że dla większości konsumentów fabryczna wersja będzie zadowalająca. Na szczęście dla tych, którzy są w stanie poświęcić chwile swojego czasu na dostosowanie telewizora pod siebie i posiadają telewizor Samsung czy LG mają taką możliwość.

Samodzielna kalibracja telewizora

Tylko jak wykonać taką kalibrację telewizora? Potrzebne na będą pilot, chwila wolnego czasu no i oczywiście urządzenia, które chcemy dostosować. Efekt potrafi być naprawdę zaskakujący. Zależnie od producenta i modelu schemat może się różnic. Jednak ogólne zamysł i zasady powinny być takie same.

Na start należy wejść do ustawień obrazu. Najczęściej będą oznaczone jako „Settings”(ustawienia) lub ikona koła zębatego. Jeśli mamy problem ze znalezieniem, będzie trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi, gdzie powinny znajdować się wszystkie informacje, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

Kalibracja telewizora - GameBy.pl

Samą kalibrację najlepiej zacząć od przejrzenia zdefiniowanych trybów. Każdy z nich ma ustawione współczynnik przez producenta. Zmieniają one między innymi poziom kontrastu, jasności, temperaturę oraz nasycenie. Różne odbiorniki mogą być wyposażone w inne tryby jednak najczęściej spotykane to:

  • Standard — parametry na średnim poziomie intensywności. Świetny punkt startowy do testowania zmian wywołanych naszymi modyfikacjami,
  • Eco — tryb pozwalający ograniczyć zużycie energii. Najczęściej wiąże się oz automatyczną zmianą jasności wyświetlacza zależną od warunków oświetleniowych,
  • Kino — można by go nazwać tryb „jak to widział reżyser”,
  • Dynamiczny/Żywy — wysoki kontrast wraz z intensywnymi kolorami. Może się jednak okazać zbyt mocny, przez co nieprzyjemny dla oczu.
  • Sport — wyróżnienie ważnych aspektów wydarzeń sportowych przez nasycenie kolorów,
  • Gra — głównie dla graczy. Ma na celu zmniejszenie input lagu — opóźnienia w wysyłaniu obrazu z konsoli, a wyświetlaczem telewizora co jest ważne w dynamicznej rozgrywce.
  • Własny — możliwość stworzenia swojego własnego trybu.

Kalibracja telewizora — ustawienia zaawansowane

Kalibracja telewizora - GameBy.pl

Bardzo możliwe, że niektórzy poprzestaną na wybraniu trybu, najbardziej odpowiedniego dla siebie. Jednak jeśli jest do dla Ciebie niewystarczające następnym krokiem zabawa z ręcznym ustawianiem każdego parametru. Oczywiście zmiana ustawień na oślep nie ma sensu najlepiej do modyfikacji podejść w kolejności:

  • Ostrość — wpływa na wyodrębnienie kontorów postaci i przedmiotów.
  • Jasność — odpowiada za podświetlenie. Dla jak najlepsze efektu parametr ten powinno się dostosowywać a obrazie wdać czerń obok bieli. Niska wartość zaciemni obraz z kolei wysoka wyblaknięcie sceny.
  • Saturacja — ustala intensywność barw. Im wyższa wartość, tym bardziej nasycone. Jednak zbyt wysoka wartość spowoduje, że nasz obraz będzie wyglądać nienaturalnie.
  • Temperatura kolorów — ociepla i ochładza nasz obraz. Zbyt ocieplony obraz będzie przeważać w odcienie czerwieni natomiast zbyt ochłodzony w niebieskie.

Jednak na początku zwłaszcza jeśli nie do końca wiemy jaki efekt przynoszą dane parametry. Dobrym pomysłem może być pobawienie się dla obycia się z nimi. Nie ma się też co bać, że zniszczymy tym samym obraz, gdyż zawsze jest możliwość wrócenia do ustawień fabrycznych.

Profesjonalna kalibracja telewizora czy warto?

Oczywiście samodzielna zabawa ustawieniami posiada swoje ograniczenia. Dla szczegółowej kalibracji telewizora trzeba się zdać na specjalistów. Którzy do osiągnięcia jak najlepsze efektu użyją dedykowanych przyrządów  pomiarowych. Pozwoli to wykrzesać z naszego urządzenia maksimum możliwości. Niestety wiąże się to z dodatkowym kosztem sięgający nawet  tysiąca złotych. Cena ta jest uzależniona od wymagań  użytkownika oraz samego modelu. Sam proces może potrwać nawet kilka godzin.

Kalibracja telewizora - GameBy.pl

Podsumowanie

Telewizor nie jest tanim urządzeniem i większość z nas spędza przednim sporo czasu. Dlatego warto zadbać o to, żeby korzystać z pełni jego możliwości. Nie ważne czy jest to 55 – calowy telewizor w salonie czy mały telewizor w pokoju. Niech każda chwila spędzona przed nim cieszy nasze oczy pięknym obrazem. Nie zapomnijcie również dbać o swoje oczy podczas długich godzin przed ekranami.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły