timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Meta kolejny raz mierzy się z problemami. Tym razem kłopot jest jeden, jest on jednak niezwykle poważny. W grę wchodzą bowiem gigantyczne pieniądze, których nawet ogromna firma nie chciałaby stracić. Wszystkiemu winny jest Instagram i jego polityka dotycząca danych osobowych. Przez zaniedbania w tej sferze, Meta może być zmuszona zapłacić karę w wysokość 405 milionów euro.

Instagram – Problemy z danymi osobowymi

Problem dotyczy zabezpieczeń prywatności, obejmujących najmłodszych użytkowników platformy. Konto na Instagramie można założyć teoretycznie w wieku 13 lat. Oznacza to, że korzysta z niego wiele osób niepełnoletnich. Platforma ma obowiązek i stara się szczególnie chronić prywatność właśnie tych osób. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Instagram - Gameby.pl

Według dochodzenia przeprowadzonego przez Irlandzką Komisję Ochrony Danych, prywatne informacje niepełnoletnich użytkowników nie były dostatecznie dobrze chronione. Wychodzi na to, że w niektórych sytuacjach, do publicznego wglądu udostępniane były adresy email oraz numery telefonów nastolatków. Komisja uznaje to za niedopuszczalne i właśnie dlatego zdecydowała się na tak dotkliwą karę.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Meta ustosunkowała się do zarzutów, twierdząc, że pod uwagę brane są przestarzałe zabezpieczenia prywatności. Instagram miał zmienić je już dawno temu. Jest więc szansa na całkowite wybronienie się z zarzutów. Nie wiadomo wprawdzie jak długo luka w zabezpieczeniach pozostawała nienaruszona. Wszystko powinno się zatem wyjaśnić przy oficjalnej konfrontacji Mety z komisją.Instagram - Gameby.pl

Instagram – Cały czas na świeczniku

To nie pierwszy raz, kiedy Metę dotyka tego rodzaju problem. Od jakiegoś czasu regularnie zgłaszane są rzekome naruszenia, których dokonują poszczególne platformy podlegające pod firmę. Z jednej strony pociesza fakt, że niedługo nasze dane będą zabezpieczone tak dobrze jak nigdy. Z drugiej strony, można tylko zgadywać, jak daleko posuną się organy władzy, w kontrolowaniu internetowego bezpieczeństwa.

Tak czy inaczej, serwisy społecznościowe muszą mieć się na baczności. Nigdy nie wiadomo, czy tym razem to nie je dotknie gigantyczna kara.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły