timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

​Rok 2020 jest dziwnym rokiem, jednocześnie można spodziewać się po nim wszystkiego. I ten rok zostanie zapamiętany jako koniec studia filmowego Fox. Zanim przejdziemy do sedna, zacznijmy od początku.

Wielkie początki telewizji

​Studio 20th Century Fox zostaje założone w 1930 roku przez Josepha Schencka oraz Daryla Zanucka. Cztery lata później studio zaczyna współpracę z Williamem Foxem, który dopiera zaczyna stawiać swoje imperium biznesowe. Od tamtego momentu studio spokojnie się rozwijało. W międzyczasie powstał oddział 20th Century Fox Television. I choć przez wiele lat próbowano przejąć wpływy w studiu, nikomu się nie udało. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 2019.

Upadek 20th Century Fox - GameBy.pl

Dokładnie rok temu Disney wyłożył na stuł nie małą gotówkę, bo aż 71 miliardów dolarów. Za taką kwotę studio Myszki Miki chciało przejąć dużą cześć koncernu Foxa. I taka gotówka okazał się świetnym ruchem Disneya, ponieważ za jednym zamachem zyskali masę marek oraz praw. Dobrym przykładem jest zapowiedź wprowadzenia X-manów do kinowego uniwersum Marvela. Mimo tego Myszka Miki chciała jeszcze więcej.

Zmiany, zmiany, zmiany

​W styczniu bieżącego roku Disney zapowiedział znaczące przemiany w nowo zakupionym studiu. Owa zmiana ma dotyczyć oczywiście nazwy a konkretniej, pozbycia się cząstki „Fox”.

I tak oto skończył się skomplikowany proces, dzięki któremu Disney osiągnął swój cel. Złoty napis, który pojawiał się przed każdym filmem przestanie istnieć. Prawdopodobnie od jesieni będziemy musieli przyzwyczaić się do nowej nazwy ją jest- 20th Century Television.

Disney TV+ - GameBy.pl

Trzeba nadmienić, że studio Foxa to nie jedyny nowy nabytek Disneya. Wchłonięte również zostało ABC Studios i ABC Signature. Oba te twory będą współistnieć pod jedną nazwą ABC Signature.

Disney lekiem na wszelkie zło?

Oczywiście prezes działu telewizyjnego Disneya, musiał się pochwalić w internecie, tym czego dokonała jego firma: „Nasze nowe nazwy oraz loga marek wyznaczają historyczny moment w historii ABC Signature, 20th Television oraz Touchstone Televison, jednocześnie honorując bogatą przeszłość oraz kreatywną moc The Walt Disney Company.”

​Niestety jesteśmy świadkami tego w jaki sposób, dochodzi do monopolizacji telewizji. Jeśli tak dalej pójdzie to wkrótce obudzimy się w świecie Disneya. Być może jest to wizja mocno abstrakcyjna, ale czasami najbardziej szalone przemyślenia mogą okazać się po części prawdą.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły