timerPrzewidywany czas czytania to 2 minuty.

Japońska firma Toshiba odchodzi na emeryturę, po blisko 35 latach istnienia na rynku. Jak informuje portal Gizmodo, Toshiba od dłuższego czasu planowała koniec produkcji swoich urządzeń. Jednak pierwsze znaki mówiące o takim stanie rzeczy pokazały się już znacznie wcześniej. Firma w 2018 roku sprzedała ponad 80% swoich udziałów firmie Sharp. W ostatnim czasie Toshiba pozbyła się pozostałych 20%. Do końca nie wiadomo co wpłynęło na taką decyzję firmy.

Pierwsi będą ostatnimi?

Spekuluje się, że taka decyzja mogła zapaść ze względu na marketing. Choć firma jest nazywana pionierem swojej dziedziny, a ich T1100 jest uznawany za pierwszy laptop, to można powiedzieć, że Toshiba przegrała wyścig. Od strony marketingowej firma przed długi czas pokazywała swoim klientom masę nowinek, co przekładało się na dużą sprzedaż.

Konkurencja robi swoje

Jednak jak można się zorientować na rynku laptopów znajdują się inni gracze, którzy dostosowywują się do potrzeb klienta. Dodatkowo trzeba pamiętać, że konkurencyjny rynek komputerów osobistych również nie śpi i coraz bardziej się rozwija i daje co raz to więcej możliwości swoim użytkownikom.

Laptop Dell, konkurencja Toshiby - GameBy.pl

Choć sama informacja może smucić konsumentów marki, to należy nadmienić, iż Toshiba kończy tylko i wyłącznie z laptopami. Marka nadal będzie produkowała drukarki oraz dyski przenośne, ale również firma zaczyna inwestować w energię oraz handel detaliczny. Być może firma ma plan właśnie na wcześniej wymienione branże.

Co nas czeka?

​Szkoda, że firma zrezygnuje ze swoich flagowych produktów. Sam miałem do czynienia z tego typu sprzętem i nie powiem, korzystało mi się z niego bardzo dobrze. Sam laptop naprawdę długo wytrzymał użytkowanie. Być może przyjdzie dzień, że Toshiba zaskoczy nas zupełnie czymś nowym, co niekoniecznie będzie laptopem. A może firma kiedyś powróci na rynek wraz z nowym sprzętem, będącym na zupełnie innym poziomie niż taki Apple czy Dell.

Póki co musimy pożegnać kawał historii, który swego czasu dyktował trendy na rynku laptopów. Zobaczymy jak dalej rozwinie się droga japońskiej firmy.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły