timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Ci, którzy kochają różnego rodzaju gry komputerowe wiedzą, jak bardzo wciągające jest to hobby. Wiele godzin spędzonych przy komputerze może oddziaływać niekorzystnie na kręgosłup i cały organizm. Jak ustrzec się przed negatywnymi skutkami regularnego grania?

Optymalne warunki do grania

Aby zadbać o swoje zdrowie, a jednocześnie nie rezygnować z gamingu, koniecznie trzeba stosować się do pewnych zasad. Bardzo ważny jest właściwy dobór sprzętu. Duże znaczenie ma choćby monitor, tu nie warto przesadnie oszczędzać, ponieważ może to źle skończyć się dla wzroku. Ale nie tylko o wzrok trzeba dbać, bo długie siedzenie przed komputerem naraża również kręgosłup. Aby uniknąć problemów warto wybrać odpowiednie fotele. Najlepiej sprawdzą się te, które dedykowane są właśnie dla graczy. Z całą pewnością bardzo szybko zostaną one zauważone w sklepie, ale omówimy temat szerzej. Na co zwrócić uwagę wybierając fotel dla gracza?

Sprawdź ranking foteli gamingowych w budżecie od 550 do 8390 złotych:

Komputer czy konsola? - GameBy.pl

Cechy dobrego fotela gamingowego

Warto uzmysłowić sobie, że fotele gamingowe to nie jest mały wydatek. Modele określane jako tanie kosztują zazwyczaj ok. 500-600 zł. I co ważne – zapewniają one podstawowe potrzeby, aby siedziało się dobrze i zdrowo. To solidny sprzęt, o szerokim, wygodnym siedzisku, a jednocześnie zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Ważną kwestią jest możliwość regulacji wysokości oparcia i kąta nachylenia oraz odpowiednie wyprofilowanie i poduszki podpierające lędźwie i głowę. Obowiązkowe są też podłokietniki.

Wraz ze wzrostem ceny, jakość fotela gamingowego wyraźnie wzrasta. Już do 1000 zł kupić można naprawdę solidnej konstrukcji fotel gamingowy. Dobrym rozwiązaniem są poduszki podpierające, które dopasowują się do kształtu. W modelach do 1000 zł można oczekiwać wyższej jakości wykonania, używane są lepsze materiały, w tym takie, które zapewniają plecom doskonałą wentylację. W ten sposób łatwo uniknąć można pocenia przy dłuższych rozgrywkach. Dodatkowo fotele gamingowe dostępne są w ciekawych formach, kolorystyce, co sprawia, że rewelacyjnie dopasowują się do aranżacji całego wnętrza.

Dużą uwagę trzeba też zwrócić na siedzisko. W fotelach gamingowych, w przeciwieństwie do krzeseł biurowych stosowane jest siedzisko kubełkowe, co zwiększa wygodę i wpływa korzystnie na komfort użytkowania.

 

W modelach droższych wprowadzane są udogodnienia, pozwalające na większą personalizację. Najczęściej producenci przewidują nieco szerszy zakres regulacji – oparcia, stawiają na podłokietniki 4d, co jest bardzo interesujące. W tym wypadku można nie tylko dopasować wysokość oparcia do swoich potrzeb, ale także przesunąć je w prawo lub lewo oraz do przodu i do tyłu, ustawiając je idealnie dla siebie. Osoby „siedzące” w gamingu wiedzą, jak ważne jest prawidłowe podparcie.

Dodatkowe bajery w fotelach gamingowych

Droższe rozwiązania to nie tylko ergonomia korzystania i zdrowie dla kręgosłupa. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom graczy dbają o to, aby przygotować idealne rozwiązania na miarę każdych potrzeb. Duże kółka ułatwiają ewentualne przemieszczanie po pokoju, a dodatkowo zamontowane hamulce gwarantują stabilne siedzenie podczas kolejnej tury gry. Świetnym bajerem jest funkcja kołysania, również z blokadą, aby nie rozpraszała podczas rozgrywki. To nie tylko fajny gadżet, ale także zapewnienie plecom chwili odpoczynku.

Komputer czy konsola? - GameBy.pl

Inne ciekawe akcesoria dla graczy

Fotel to nie tylko fanaberia, tu chodzi o zdrowie, a ono jest najważniejsze. Dla graczy przygotowano także inne ciekawe rozwiązania, dzięki którym można w pełni cieszyć się ulubionym zajęciem. Warto bliżej przyglądnąć się też specjalnym, gamingowym myszom komputerowym (sprawdź ranking myszy gamingowych: https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-mysz-komputerowa/) oraz klawiaturom (tutaj ranking klawiatur gamingowych: https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-klawiatura-komputerowa/). Sprzęty te też mają ogromny wpływ na komfort gry.

Gdy gaming jest prawdziwym hobby fajnie jest kupić dobrej jakości słuchawki. Najczęściej wybierane są tu solidne modele nauszne, często wymagające połączenia kablem. Jakość dźwięku oraz pozorne odcięcie od świata zewnętrznego sprawiają, że można „przenieść się” do wirtualnej rzeczywistości i oddać pasji bez zakłóceń.

 

Artykuł powstał przy współpracy z marką Komputronik

 

 

 

 

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły