timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Każdy z nas pamięta grę, do których wystarczyła kartka papieru i ołówek. Rysowało się tabelkę z kategoriami, jeden z uczestników losował literkę, następnie wszyscy wymyślali na nią różnorakie wyrazy. Tytuł tej gry to Inteligencja, czyli popularne Państwa i miasta. Ja natomiast przedstawię Wam grę, która może się spodobać fanom tej najpopularniejszej zabawy wiedzowej z dzieciństwa. Pora poopowiadać o grze karcianej Kieszonkowy Bystrzak.

2016-02-19 16.50.54

Zawartość pudełka:

  • 55 kart
  • Instrukcja

Reguły

W grę Kieszonkowy Bystrzak można zagrać w jednym z 3 wariantów. (Tytuły wymyśliłem sam)

1. Kto pierwszy ten lepszy

Gracze na wyścigi wykrzykują odpowiednie słowo, czyli takie, które pasuje do tematu i rozpoczyna się na literę wskazaną przez kartę z wierzchu talii. Pierwsza osoba, która to zrobi, otrzymuje wszystkie karty ze stosu odrzuconych kart (czyli te z obrazkami do góry). W sytuacji, gdy żaden z graczy nie umie znaleźć odpowiedniego słowa lub gracze zremisowali, aktualna karta litery trafi odrzucona na drugi stos i można zgadywać na nowo.

Gra toczy się do momentu, aż się nie skończy talia. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej kart.

 2. Zbieraj głupcze

Zaczynając od Bystrzaka (przy pierwszej rozgrywce będzie nim najmłodszy gracz) każdy gracz musi podać jedno słowo pasujące do tematu i rozpoczynające się na wskazaną literę.

Zabawa zostaje przerwana gdy:

  • jeden gracz nie jest w stanie podać żadnego pasującego słowa – za karę musi wziąć wszystkie karty ze stosu odrzuconych kart. Nowym Bystrzakiem zostaje osoba siedząca po lewej stronie tego gracza;
  • wszyscy wypowiedzą odpowiednie słowo. Karta tematu zostaje na stosie kart odrzuconych. Aktualny Bystrzak nadal nim pozostaje.

Gra toczy się, aż nie skończą się pary kart. Zwycięzcą zostaje gracz, który ma najmniej kart.

3. Mała inteligencja

W przypadku takiego wariantu gry każdy gracz musi się wyposażyć w papier i ołówek. Przyda się też stoper i klepsydra.Pojawia się tutaj także modyfikacja przygotowania gry – zamiast jednej karty tematycznej ułożonej na stosie kart odrzuconych układamy tam aż 4 karty.

Gracze mają 1 minutę, aby zapisać jak najwięcej słów związanych z 4 wskazanymi tematami i zaczynających się na literę ukazaną na karcie. Każde unikatowe słowo jest warte 3 punkty, każde inne 1 punkt. Jeśli na dany temat gracze nie wymyślili żadnego słowa każdy z nich traci po 2 punkty.Gra toczy się do momentu, dopóki nie skończą się karty, potrzebne do rozegrania nowej kolejki. Wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Małe jest piękne

W małym pudełku znajdziecie 55 różnych kart, instrukcje i sporą dawkę edukacyjnej zabawy. Tak jak wspomniałem, ta gra spodoba się fanom „Państwa miasta”. Mamy do dyspozycji prawie cały alfabet i 55 kategorii słów. Wszystkie kategorie są ozdobione zabawnymi ilustracjami. Czasami litera z kategorią się tak szczęśliwie sparuje, że zadanie jest bardzo łatwe, ale też trafić się mogą pary z serii mało możliwych. Nie mam swojego ulubionego wariantu gry, bo każda potrafi dać solidnie do myślenia. Jeśli chodzi o regrywalność, to nie pamiętam z tych kilkunastu rozgrywek, by jedna była do drugiej 100% podobna. Przyczepię się do kilku rzeczy. Jest kilka kategorii mało zrozumiałych, przykładowo kategoria „tytuł” ilustracja wskazuje na tytuły personalne (królewskie, naukowe, militarne), ale słowo „tytuł” odnosi się do literatury, kina itp. Można byłoby w nawiasie te dyskusyjne kategorie szczegółowo opisać. Obawiam się o trwałość pudełka. Ja bym się postarał o dwuczęściowe opakowanie. Jakoś komfort otwierania tego wszystkiego w stylu kopertowym jest niski.

2016-02-19 16.48.57

Końcóweczka

Kieszonkowy bystrzak jest bardzo dobrze przemyślaną grą edukacyjną. Wymaga ona od graczy bogatego słownictwa. Ta gra spodoba się fanom papierowego Państwa i miasta, lecz może być dla nich sporym wyzwaniem. Ja polecam tę grę jako fan zabaw edukacyjnych i krzyżówkowicz. Koszt takiej gry nie powinien zbytnio uszkodzić portfela. Cena tej gry nie przekracza 20zł. Jeżeli lubicie pogłówkować i pochwalić się swoją wiedzą słownikową to radziłbym zainwestować w to niewielkie pudełko.

ZA EGZEMPLARZ TESTOWY GRY SERDECZNIE DZIĘKUJE WYDAWNICTWU TREFL JOKER LINE

[wp-review]

Życzymy Miłego Grania!

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły