timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Zauważyliście pewną zależność w popkulturze? Chodzi mi o to, że powstają filmy o czarnych charakterach najpopularniejszych postaci i superbohaterów. Batman jest popularny, więc co szkodzi zrobić film o jego najgorszym nemezis, jakim jest Joker. Pamiętacie popularność “101 Dalmatyńczyków”? To na podstawie jednego z czarnych charakterów zróbmy osobny film “Cruella”. Przykłady można mnożyć i mnożyć. Dziś zajmijmy się grą karcianą, której bohaterami są czarne charaktery innej gry. Zagrajmy w “Kruki” wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Kruki - GameBy.pl

Kruki — Skrót zasad

Przygotowanie gry, to potasowanie kart lotu i rozłożenia z nich trasy złożonej z 16 kart. Na każdej z nich znajdują się krainy, po których kruki będą latać. Trasa startowa musi być różnorodna i dwie identyczne krainy nie mogą ze sobą sąsiadować. Jeżeli tak jest, przewróćcie kartę o 180 stopni. Każdy z graczy bierze własnego pionka, umieszcza go przed pierwszą kartą i dostają dwa stosy kart, które tasują i kładą na stole. Tymi stosami są karty akcji i karty lotu.

Cel jest jeden. Pokonać przeciwnika i wygrać wyścig. Trzeba pamiętać, że polem mety, jest pole startowe przeciwnika, a cała trasa ma kształt okrążenia. Jak grać? Gracze biorą do ręki 5 kart i sami decydują, w jakiej kombinacji je wezmą. Czy wszystkie będą kartami lotu, a może znajdzie się miejsc na 2 karty akcji??? To wszystko kwestia gustu i taktyki uczestnika.

Kruki - GameBy.pl

 

Jak wygląda tura uczestnika? Może w swojej kolejce wyłożyć dowolną ilość kart. Jeżeli zdecyduje się na kartę lotu, musi ona pasować do najbliższej krainy przed jego pionkiem, bądź poświęcając dwie identyczne krainy, może zrobić krok do przodu. Oprócz kart lotu uczestnik może poświęcić kartę akcji i wpłynąć na kształt trasy swojej, bądź swojego rywala. Może przesunąć swój pionek, cofnąć pionek rywala, przewrócić kartę, czy dodać objazd do trasy przeciwnika. Możliwości akcji jest mnóstwo.

Jeśli uczestnik uznał, że skończył swoją turę, wykorzystane karty odrzuca, pobiera ze swoich stosów, wedle własnego gustu 3 kolejne  i oddaje grę swojemu rywalowi. Uwaga! Karty lotu są odrzucane do stosu kart odrzuconych, a karty akcji zostają wyrzucone z gry. Jeśli po dobraniu, ręka przekracza 7 kart, nadwyżka jest odrzucana. Kiedy gracz wyczerpie stos kart lotu, odrzucone są tasowane i przywracane do gry.

Wygrywa gracz i kończy grę ten, który jako pierwszy ukończy okrążenie i dotrze do mety.

Ocena

Kto grał w sen, ten wie jakiej estetyki i wyglądu się spodziewać. Kruki też postawiły na piękny wygląd i obłędne grafiki, które przykuwają wzrok od okładki, po wypraskę, aż po wygląd kart i pionków. Wszystko to zamknięte w dobrej wielkości pudełku. Instrukcja pełna ilustracji i prostego języka też robi robotę. Co może przeszkadzać? Nietypowe wymiary kart. może i poręczne, ale trudno o koszulki do tych kart.

 

Kruki - GameBy.pl

Co do gry. Mamy tutaj grę karcianą na dwie osoby i szczerze mogę stwierdzić, że jest ona jedną z najlepszych w jakie dane było mi zagrać. Zacznę od prostoty zasad i przystępnych reguł. Twoja tura to decyzja o dobraniu 5 kart w konfiguracji twojego gustu i odpowiednie zarządzanie ręką. Tu sam decydujesz ile kart i jakie, oraz ich kolejność wykorzystywania. Tu pomimo dużej losowości możesz sporo decydować.

Lubię ten tytuł.

W ciągu swojej tury możesz się wyprztykać z całej ręki i zrobić solidny ruch, ale pamiętaj, że na koniec gry dobierasz tylko 3 karty i kolejny ruch może być przez to ograniczony. Możesz też zagrać skromnie i mieć w kolejnym rozdaniu wachlarz większych możliwości. Tu sam decydujesz, jak wygląda twoja ręka i kiedy wykorzystujesz karty lotu, które mogą do gry powrócić, a kiedy karty akcji, które do gry nie wracają. To bardzo dobrze robi rozgrywce i też mam takie zdanie, że ten tytuł zdejmuje z gier karcianych łatkę loterii.

Kolejną zaletą kruków jest setki niepowtarzalnych kombinacji, czyli regrywalność. Mało kiedy zdarza się identyczną ręką, identyczna trasa a tym bardziej identyczna rozgrywka. Może gracze jedynie będą stosować identyczne strategie wygranej, ale to nie psuje regrywalności gry. W Krukach czeka was niepowtarzalna rozgrywka.

Kruki - GameBy.pl

 

Dla kogo jest to gra? Moim zdaniem dla każdego. Dzieciaki pokochają klimat fantastyki i snu, oraz zabawę w wyścig. Młodzież i dorośli interesującą mechanikę i prostotę zasad. Doświadczeni gracze lekkość tytułu. Naszej księgarni dziękuje i gratuluję udanej gry karcianej. Ja jestem zadowolony.

Na koniec

Kruki to bardzo ładna i łatwa gra w wyścig dla każdego. Przystępne zasady, piękne grafiki Polskiego autora i gry, gdzie strategia i dobre sprawowanie ręką, czy też właściwe dysponowanie kartami i ich możliwościami są głównymi cechami drogi do zwycięstwa w tej jednej z najlepszych gier dwuosobowych, w jakie dane było mi dane zagrać. Dziękuję za uwagę i zapraszam do przeczytania i oczekiwania kolejnych recenzji gier planszowych.

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły