timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Dzisiaj zamiast recenzji, przychodzę do Was z czymś nieco innym. Oglądanie wideo w internecie na przestrzeni ostatnich lat staje się coraz bardziej popularne. Pewnie część z Was interesowało, kto ogląda seriale w Polsce?

Która grupa wiekowa najczęściej sięga po ten typ rozrywki? Czy płeć odgrywa w tym istotną rolę? Oraz w jaki sposób oglądają je poszczególne grupy? Czytając różne artykuły oraz analizując badania, przeprowadzone na Polakach, udało mi się zebrać trochę informacji w tym temacie.

Kto ogląda seriale w Polsce – Badania i obserwacje

Na samym początku muszę powiedzieć, że wpisy i badania, którymi się kierowałem, na pewno nie pochodzą z bardzo pewnych, niezwykle dokładnych źródeł. Jak na razie, w internecie jest dostępnych niewiele ankiet, a sporo z nich jest pewnie przeprowadzona na bardzo małej grupie badanych.

Jednak oprócz badań, warto też kierować się własnymi doświadczeniami. Gołym okiem można zauważyć, że seriale w Polsce zyskują na popularności i w różnych kręgach mówi się o nich więcej albo mniej.

Kto ogląda seriale w Polsce - Gameby.pl

Mimo rozwoju technologii oraz serwisów streamingowych nie można zapomnieć o tym, że seriale cały czas funkcjonowały w telewizji. Polacy od zawsze zachwycali się Modą na sukces czy Miodowymi latami. Mimo, że młodszym pokoleniom także podoba się ten typ seriali, to jednak ludzie starsi są ich głównymi odbiorcami.

Nowa rozrywka

Starsze osoby trudniej przekonać do korzystania z serwisów streamingowych zamiast standardowej telewizji. Przez to, to właśnie osoby z młodszego pokolenia korzystają z Netflixa czy HBO GO. Oczywiście zdarzają się seniorzy, nie bojący się tych technologicznych rozwiązań. Jest ich jednak nieporównywalnie mniej od osób młodych.

Kto ogląda seriale w Polsce - Gameby.pl

Mówi się także, że uzależnienie od telefonu oraz seriali, to głównie domena dzieci i nastolatków. Okazuje się jednak, że prawda jest trochę inna. Z badań Video Love Story 2 wynika, że zjawisko binge-watching’u, czyli oglądania wszystkich odcinków serialu z rzędu, występuje najczęściej u osób od 23 do 27 roku życia.

Najczęściej oglądają je oni weekendowo, ponieważ w tygodniu zwyczajnie nie mają na to czasu. Natomiast we wszystkich grupach wiekowych, obserwuje się wysokie zainteresowanie, oglądaniem jednego, premierowego odcinka tygodniowo.

Jak wypadamy na tle Europy?

Okazuje się, że w Polsce cały czas z płatnych subskrypcji VOD korzysta dość niewiele osób. Polacy cały czas korzystają z telewizji, gdzie emitowane są ich ulubione seriale i paradokumenty.

Ciągle większość Polaków sięga po filmy, a nie seriale, choć te drugie cały czas zyskują na popularności. Okazuje się też, że płeć nie ma większego znaczenia i w Polsce kobiety i mężczyźni oglądają seriale prawie z tą samą częstotliwością.

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły