timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Przeprowadzaliście się kiedyś? Pewnie tak. Ta decyzja jest trudna, bo zostawiamy swoje przyzwyczajenia, swoich znajomych i swoje warunki, zmieniając je na lepsze. Przeprowadzamy się do miejsc bezpieczniejszych, spokojniejszych albo lepsze warunki finansowe i możliwości są tym przyczynkiem. Dziś pokażę wam grę, która pokaże proces imigracji do archipelagu i osiedlania wiosek na jednej z kilku wysp. Zapolujmy na surowce i wygrywajmy punkty za zasiedlanie wysp. Zagrajmy w Laguna wydawnictwa “Funiverse

Laguna - GameBy.pl

Laguna – Skrót zasad

Przygotowanie gry “Laguna” jest bardzo proste. Wybieramy swoje barwy, pobieramy żetony, a na planszy w wyznaczonych miejscach umieszczamy surowce. Losowo wybrany pierwszy uczestnik umieszcza żeton w morskim obszarze. Tym gestem rozpoczynamy pierwszy etap, czyli etap zasiedlania. Tu uczestnicy umieszczają żetony tam gdzie chcą, a wioski tam, gdzie są w pobliżu swoich żetonów. Oczywiście wioski umieszczajcie na wyspach, bo na morzu domek wygląda nie dość, że idiotycznie, to nieregulaminowo. Polujcie na surowce, bo one dadzą punkty, ale nie umieszczajcie w tych miejscach wiosek.

Laguna - GameBy.pl

Etap zasiedlania kończymy wyczerpaniem zasobów graczy, bądź opustoszeniem wysp z surowców. Podliczamy punkty za najdłuższy ciąg osadników, za surowce, za przewagę osadników w osiedlaniu wysp i wiele innych rzeczy.

Po podliczeniu punktów rozpoczynamy drugi etap “Osadnictwo”. Sprzątamy planszę z żetonów i z wiosek, ale tylko tych, które leżą na kamiennych kręgach. W tych miejscach ponownie umieszczamy surowce i rozpoczynamy grę. Ten etap wygląda tak samo, czyli umieszczamy swoich ludzi na planszy. Tak samo, a jednak inaczej. W tym etapie nie umieszczamy wiosek, a mieszkańców umieszczamy tylko tam, gdzie w sąsiedztwie jest nasz ludek lub nasza wioska. Trochę utrudnione, ale cel gry jest identyczny jak w etapie pierwszym: Punkty.

Ten etap kończymy identycznie jak etap poprzedni, czyli wyczerpanie naszych zasobów, lub zebranie wszystkich surowców z planszy. Identycznie punktujemy i suma dwóch etapów jest ostatecznym wynikiem i najbogatszy w punkty wygrywa.

Ocena

Jeśli chodzi o wygląd, to jest on bardzo klimatyczny i bardzo familijny. Mogę powtarzać o bardzo wysokiej jakości materiałów i komponentów, lecz kto zna gry Funiverse, ten wie czego się spodziewać. Mogę napisać o prostej i zrozumiałej instrukcji, która ta gra posiada, lecz jest mały kłopot. Jest napisana dobrze, ale niedokładnie. Może czepiam się szczegółów, ale nie widziałem w instrukcji ostrzeżenia, że wioski są niezbędne, by grać w drugim etapie, bo jak ich nie umieścisz, bądź umieścisz wszystkie w kamiennych kręgach, to odpadasz. Tak. Bez wiosek nie ma możliwości gry w etapie osadnictwa.

Laguna - GameBy.pl

Grą “Laguna” jestem po prostu zmieszany. Plusem oczywiście są dla mnie bardzo proste zasady gry, które nikomu z moich testerów nie sprawiły kłopotu. Kolejna zaleta to szybka i bezproblemowa tura gracza, która nie powoduje długiego downtime’u, czyli czasu oczekiwania na własną turę. Jeżeli mogę tę grę uszeregować do jednego typu, to dla mnie jest to strategiczna gra logiczna, w której gracze walczą o punkty i myślą jakby tu zdobyć ich najwięcej. Na czym się skupić i jak te swoje cele osiągnąć. Ja widzę, że ten podział na dwa etapy też ma swoje plusy, bo można przeanalizować swoją rozgrywkę, no i gra daje przegranym tak zwaną drugą szansę na podreperowanie swojej taktyki.

Laguna - GameBy.pl

Zmieszany jestem, bo ja uważam “Lagunę” za potknięcie i grę, która po prostu szybko nudzi. Po prostu niewiele się dzieje i niewiele można zrobić w swojej turze. Tura polega na umieszczeniu żeton lub wioski i tyle. Może czasami uda się zablokować, ale gra się rozkręca zbyt wolno, by zaczął ten tytuł bawić, wciągać i dawać emocje jak na dzisiejsze gry planszowe przystało. Mnie ten tytuł nie przekonał, bo właśnie ta nuda nie przekonuje, by sięgać do tego tytułu ponownie.

Na koniec

Niby nie przekonał mnie ten tytuł, gdyż wieje nudą, ale ja jestem doświadczonym planszówkowiczem, który widział lepsze i gorsze tytuły. Niby gra kiepska dla doświadczonego gracza, ale godna polecenia dla początkujących graczy typowo familijnych i tych, którzy chcą lekko pomyśleć. Krótko mówiąc, niezła gra.

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły