timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Lekomania to serial warty obejrzenia. Opowiada o historii opioidów, które doprowadziły do kryzysu w Stanach Zjednoczonych w XXI wieku. To wtedy zmarło około pół miliona Amerykanów, uzależnionych od tych substancji. Produkcja przedstawia jak wiele spraw, w tym okresie zostało zamiatanych pod dywan. Szuka też odpowiedzi, kto jest odpowiedzialny za śmierć tylu ludzi.

Lekomania – Disney+ – O czym jest ten serial?

Lekomania to serial oparty na podstawie książki Beth Macy, odczuwamy w nim reportażowy rodowód. Mini serial, bo tak możemy go nazwać, biorąc pod uwagę, że posiada on tylko 8 odcinków. Przedstawiono w nim wiele wątków, obsadzonych w różnych ramach czasowych. Naszej uwadze, nie mogą uciec trzy najważniejsze filary fabuły, czyli sprawcy, ofiary i organy ścigania.

Opioidy?

Naszą uwagę na wstępnie powinien przkuć rok 1996. Wtedy to firma Purdue Pharma, należąca do jednej z najbogatszych rodzin w Ameryce – Sacklerów wprowadza na rynek OxyContin. Nie byłoby to nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że lek przeciwbólowy jest tak naprawdę silnym narkotykiem. Należy on do grupy opioidów, która działa podobnie jak morfina czy heroina. Dużą popularność zdobywa ten lek, poprzez stosowanie agresywnych reklam wycelowanych w lekarzy.

Dopesick

Co jest przyczyną i czy jest rozwiązanie ?

Cały serial oparty jest na szukaniu przyczyn, a także rozwiązaniu trwającego kryzysu na rynku farmaceutycznym. A przede wszystkim kryzysu trwającego wśród ludzi, uzależnionych od opioidów. Szukając odpowiedzi na te pytania, otrzymujemy je z szeregu źródeł. Jednym z nich jest Richard, który to jest najwyżej postawioną osobą w rodzinie Sacklerów. To on budzi w nas odrazę, próbując poprzez OxyContin podbić cały świat. Nie należy on przez swój cynizm i brak emocji, ulubieńcem swoich bliskich czy współpracowników. Kolejną kwestią poruszaną w Lekomanii jest machina korporacyjna. Tu ważną rolę odgrywają lekarze. Oni wpadają w sidła dobrze przeszkolonych i przygotowanych przedstawicieli farmaceutycznych, którzy twierdzą, że lek uzależnia tylko 1% pacjentów. Zderzają się tutaj kilka światów takich jak polityczne naciski, interesy instytucji rządowych czy piętrzące się problemy i formalności. Zaskoczeniem jest, że śledztwo ruszyło.

Co chwyta za serce?

W mojej ocenie najbardziej smutne w tej całej historii są historie ofiar. To one przedstawiają tragedie pojedynczych osób, a także ich rodzin. Zobaczymy w tym serialu również tragedie całych społeczeństw pokazane na podstawie górniczego miasteczka. Tak wiele wątków, pozwala na zobaczenie tej historii w całości i samemu wyrobienia sobie zdania. Ja jestem na tak i gorąco polecam ten serial.