timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Za sprawą Bitcoina i pewnego duetu raperów wiele mówi się o ostatnio kryptowalutach. Każdy, kto kilka lat temu zainwestował w Bitcoina, dziś nie może narzekać, bo znacznie pomnożył swój kapitał. Nic dziwnego, że wraz ze wzrostem popularności kryptowalut na rynku pojawiło się też wiele portfeli, gdzie można nimi handlować i je przechowywać. Jednym z nich jest Luno, które dzisiaj przetestujemy!

Bitcoin najlepiej rozwija się w Republice Południowej Afryki. W Google Trends RPA od dłuższego czasu zajmuje pierwsze miejsce. Zainteresowanie kryptowalutami jest tam ogromne, ponieważ ludzie szukają miejsca na bezpieczne inwestycje, w celu uniknięcia politycznej niepewności.

Wiele osób trzyma całe swoje bitcoinowe oszczędności na giełdach. Jest to nie tylko niepraktyczne, co również niebezpieczne. Historia pokazała wiele przypadków upadków giełd. Tysiące inwestorów z dnia na dzień traciło swoje pieniądze. Giełdy powinny służyć tylko wymianom, a na przechowywanie kryptowalut są lepsze sposoby.

Najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut są portfele offline oraz sprzętowe. Jeśli jednak na co dzień korzystamy z walut cyfrowych, to trzymanie pod materacem Bitcoina nie jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest mieć niewielką ilość środków, z których można korzystać na co dzień.

Portflel Bitcoina Online – Luno

Co więc najlepiej sprawdzi się przy codziennym użytku? Najpopularniejszą usługą, z której korzysta sie we wspomniamnym przeze mnie RPA, jest Luno. W Polsce niewiele się jeszcze słyszało o tym portfelu, jednak na całym świecie zdobył on ponad 2 miliony klientów. W obrębie Luno mamy możliwość zakupu kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum.

Przejdźmy zatem do działania samej aplikacji. Zarejestrować się możemy z Facebookiem, Googlem albo tradycyjnie mailem. Następnie podajemy i potwierdzamy nasz numeru telefonu, imię i nazwisko, data urodzenia, obywatelstwo i numer PESEL. I to tyle. Skanowanie dokumentu wymagane będzie dopiero po przekroczeniu progu 1000 euro dla wpłaty i wypłaty.

Na starcie wita nas aktualny wykres ceny, oraz informacje przydatne dla początkujących. Sam interfejs jest bardzo przyjazny i intuicyjny. Wygodnie mi się z niego korzystało.

Kryptowaluty wysyłać można na trzy sposoby:

  • Na numer telefonu lub e-mail, z pominięciem blockchaina bez opłaty transakcyjnej. Obie osoby muszą mieć konto na Luno.
  • W tradycyjny sposób, poprzez podanie adresu. Transakcja zapisywana jest we właściwym blockchainie i pobierana jest standardowa opłata transakcyjna.
  • W tradycyjny sposób, poprzez zeskanowanie kodu QR. Różnica jest taka, że kwota i adres wypełniane są automatycznie.

Otrzymywanie płatności jest tak samo proste. Na początek konieczne jest utworzenie nowego adresu i natychmiast można go skopiować, lub utworzyć polecenie zapłaty w formie kodu QR.

Kupno/Sprzedaż Bitcoinów

Żeby kupić Bitcoin trzeba na początek wpłacić dowolną sumę przelewem SEPA w euro. W momencie, kiedy zostanie on zaksięgowany, można kupić bitcoiny. Portfel pozwala także na sprzedaż kryptowaluty i wypłatę euro przy pomocy przelewu.

Aplikacja mobilna

Z Luno można także korzystać przy pomocy aplikacji mobilnej. Z początku konieczne będzie tylko utworzenie kodu PIN i od razu możemy wykonywać operacje w analogiczny sposób, jak w przypadku strony internetowej. Interfejs wygląda niemalże identycznie, jedyną różnicą jest możliwość zeskanowania kodu QR.

Po rozmowie z przedstawicielami firmy dowiedziałem się, że niedługo na platformie dostępne będą lokalne metody płatności, a także, jeszcze w tym tygodniu, płatności karta kredytową i debetową. Firma zapowiada również, że jeszcze przed wakacjami, udostępniona zostanie polska wersja językowa serwisu.

Podsumowując Luno to czytelny, intuicyjny portfel, który perfekcyjnie sprawdza się przy przechowywaniu niewielkich sum. Wiadomo, jeżeli mamy dużo Bitcoinów, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie portfel offline albo sprzętowy. Jednak możliwość zakupu i sprzedaż kryptowaluty, przejrzysty interfejs i szybke działanie sprawiają, że Luno jest idealne do codziennych transakcji. Wszystkie funkcje są tak czytelne, jak tylko jest to możliwe, korzystanie z aplikacji jest naprawdę przyjemne. Polecam wybróbować każdemu adeptowi kryptowalut!

Z Luno, które jest partnerem tego artykułu, skorzystacie klikając w ten link! 

O redaktorze

Szymon jest redaktorem naczelnym tego serwisu. Zawodowo zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych, a także produkcją filmów. Prywatnie robi zdjęcia, wspina się i relaksuje łowiąc ryby.

Wszystkie artykuły