timer
Przewidywany czas czytania to 6 minuty.

Nie znam nikogo, kto by nie znał teleturnieju Milionerzy. Ja o kultowości tego quizu skrobnąłem kiedyś słów kilka i bardzo cieszy mnie fakt, że Milionerzy wrócili w takiej formie, jakiej są dzisiaj, czyli casualowy quiz na 30 minut z klasycznymi zasadami, które nie wymagają takiego kombinowania jak wprowadzenie nowych kół, czy gry z ryzykiem.

Trochę smutny jest fakt, że obecna ekipa Milionerów, zapomniała o tym, że zarówno Milionerzy, jak i Hubert Urbański jest taką renomą, że niepotrzebne są pytania polityczne, idiotyczne, czy o Wodeckim zapraszającym do ZGONU.

Może nie oglądam każdego odcinka, ale też czekam na kolejnego mądralę, który poda poprawną odpowiedź na pytanie warte MILION. To nie będzie kolejna część referatu, a recenzja. Sorry, ale jako quizmaniak i fanatyk teleturniejów nie mogłem sobie odpuścić, by przetestować nową edycję gry planszowej Milionerzy od TM Toys

Milionerzy - gra planszowa - recenzja od GameBy.pl

Skrót zasad Milionerzy

12 pytań do miliona, 2 progi gwarantowane (1000, 40.000) i 3 koła ratunkowe (pytanie do publiczności, pół na pół i telefon do przyjaciela). Tak w skrócie można przedstawić reguły gry w Milionerów. Jak to działa w planszówce?

Uczestnicy przydzielają sobie rolę gospodarza i uczestników. Grający umieszczają swój pionek na najniższym szczeblu, pobierają ramkę odpowiedzi, karty kół ratunkowych i żetony kół ratunkowych Prowadzący umieszcza z kieszonki pytań za 500zł w ramce pytanie i zadaje je pozostałym, następnie pyta się uczestników o chęć skorzystania z koła ratunkowego, bądź udzielenia odpowiedzi.

Poprawna odpowiedź to udawana wygrana i udawana szansa na więcej w kolejnych pytaniach. Pomyłka natomiast powoduję porażkę, koniec gry i wygraną ze zdobytego progu gwarantowanego. Oczywiście możecie także z dalszej gry zrezygnować, by nie ryzykować swojej udawanej wygranej. Wygrywa ten bądź ci, co wygrali milion, bądź byli najbliżsi jego zdobycia.

Milionerzy - gra planszowa - recenzja od GameBy.pl

Jak działają koła?

50:50

Uczestnik prosząc o to koło, dostaje od prowadzącego potajemnie ramkę z pytaniem, w którym zlikwidowano 2 błędne odpowiedzi.

Pytanie do publiczności

Uczestnik używając tego koła, zmusza swoich rywali do pomocy, w której to pozostali wręczają prowadzącemu swój typ w postaci „karty koła ratunkowego”, do którego zostaje dołożona karta poprawnej odpowiedzi prowadzącego i potasowane typy wręczane są osobie, która użyła tej formy pomocy.

Telefon do przyjaciela

Używając tego telefonu, uczestnik wybiera rywala, który podsuwa mu swoją kartę odpowiedzi. Do pomocy musi włączyć się prowadzący, który do typu przyjaciela, musi wtasować swój typ, lecz musi być poprawną odpowiedzią. Taka pomoc.


Oczywiście możecie grać na dwie osoby, czyli systemem Gracz vs „Urbański”. Reguły zostają te same, lecz zarówno publiczność, jak i telefon do przyjaciela są zamieniane na „Podwójną odpowiedź”. Gracz, używając takiej pomocy, może po zaznaczeniu odpowiedzi błędnej udzielić ponownie odpowiedzi na to samo pytanie, lecz NIE MOŻE ZREZYGNOWAĆ Z DALSZEJ GRY. Możecie zrobić sobie zabawę w Milionerów, gdzie garstka osób będzie publicznością, a ktoś inny przyjacielem, który ma 30 sekund na pomoc. Opcje są różne.

Milionerzy - gra planszowa - recenzja od GameBy.pl

Ocena

Jeśli chodzi o wygląd, to nie sądziłem, że pudło do gry quizowej może być takiej monstrualnej wielkości. Wytłumaczenie tego wszystkiego znalazłem po otworzeniu pudełka, gdyż widziałem pełną przegródek wypraskę, gdzie wszystko miało swoje miejsce.

Jeśli chodzi o estetykę wyglądu, to większych zastrzeżeń nie miałem, bo bardzo ładnie i klimatycznie to wszystko wyglądało. Jakość wykonania materiałów też oceniam bardzo dobrze, bo wszystko jest twarde i wiem, że szybko się ona nie zniszczy.

Milionerzy - gra planszowa - recenzja od GameBy.pl

Zanim przejdę do zabawy, to powiem wam jedno. Uwaga! Nie nastawiajcie się na nic więcej jak quizówka i udany symulator teleturnieju Milionerzy. Przyznam się, że testując ten tytuł zarówno z perspektywy Huberta, jak i perspektywy uczestnika bawiłem się nieźle. Dlaczego?

Bardzo cieszy mnie baza pytań (o której jeszcze powiem nieco), ale cieszy mnie też udana segregacja poziomu trudności pytań. Wiecie sami. Te łatwiejsze są za tysiące złotych, a te trudne są za setki tysięcy złotych. Co jeszcze mi się spodobało? Zapewne wersja multiplayer, jak i użyteczność kół w tym wariancie gry. Przeciwnicy mogą być pomocną publicznością jak i wrednym przyjacielem.

Dodatkowo w grze „prowadzący vs uczestnik” te koła są zamieniane na moje ulubione „Double dip”, czyli podwójna odpowiedź, więc jako quizówka jest nieźle, a jako symulator teleturnieju jest naprawdę bardzo dobrze (sam jestem wiernym fanem Milionerów i odejście Meredith Vieiry ze stołka Pani gospodarz mnie zasmuciła).

Milionerzy - gra planszowa - recenzja od GameBy.pl

Czas ponarzekać, bo trochę mój entuzjazm gasi ograniczona ilość pytań, jak i ich treść. Obawiam się, że szybko pula pytań się wyczerpie i to jest niestety wada większości quizów. Większym problemem tej gry jest treść pytań, która niestety została skopiowana z tv, więc jeżeli jesteście wytrwałymi i pamiętliwymi widzami tego hitu, to drogę do miliona macie uproszczoną.

Nie winię za to TM toys, bo to nie jest kwestia lenistwa wydawcy, a niestety licencji. Niestety, ale licencja nieco ogranicza pole do popisu. Tak jak my kupując od brytoli „Who wants to be a Millionaire”, nie możemy sobie pozwolić na nowe koła, czy nowe tryby gry, tak TM Toys zapewne nie mógł sobie pozwolić na to, by jakiś poeta wzbogacił im pulę pytań własnymi pomysłami. Trochę to smutne, ale niestety takie są warunki licencji.

Na koniec

Gra Milionerzy jest grą niezłą, jeśli chodzi o planszówkę, a jeśli chodzi o przeniesienie teleturnieju na planszę, to jest bardzo dobrze. Nie pamiętam kiedy ostatnio mi się udało zachęcić swoich bliskich i dalszych do gry tak szybko. Wabik w postaci udawanego miliona i udawanego Urbańskiego jak na razie działa i ma się dobrze.

W gronie amatorów widziałem szczęście na buziach i radość. Czyżby miłość do teleturnieju przyczyniła się miłości do planszówki o tej samej nazwie? Nie wiem. Dla mnie jest to udany symulator i niezły przerywnik. Jeżeli lubicie Milionerów, to polubicie także i planszówkę.

Sprawdź cenę gry Milionerzy na Ceneo.pl!

Życzymy Miłego Grania!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły