timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co ukrywają mijani przez Was na ulicy ludzie? Kim są, co lubią? Każdy ma jakąś tajemnicę. Pytanie brzmi: jaką? Większość z nas pewnie nigdy się nie dowie, ale nie Eliot — bohater w serialu Mr. Robot.

Mr. Robot

Eliot to niezwykle zdolny informatyk i haker. Już na wstępie serialu ujawnia on swoje zdolności. Główny bohater jest inny niż reszta społeczeństwa, co widać na pierwszy rzut oka. Jego unikalność sprawia, że z początku ciężko przewidzieć, co zrobi. Z czasem, gdy lepiej poznamy bohatera, jego działania staną się dla nas bardziej zrozumiałe. Młody mężczyzna zmaga się z samotnością. Jest aspołeczny i boi się kontaktów z ludźmi, na co z pewnością miało wpływ jego pozbawione miłości dzieciństwo. Eliot wiele by oddał za to, aby móc być „normalnym”. Wskazuje na to duża część jego działań.

Serial ten ukazuje wiele problemów, z którymi zmagają się ludzie z całego świata. Dlatego właśnie nie jest trudno utożsamić nam się z którymś z bohaterów. Mr. Robot nie opowiada jedynie o informatyce. Jest to serial o naturze człowieka.

Mr. Robot - Gameby.pl

Mr. Robot według mnie został zasłużenie nominowany do wielu nagród za najlepszy montaż, muzykę i zdjęcia. Oryginalne kadry w połączeniu z niesamowitą ścieżką dźwiękową sprawiają, że o serialu nie można zapomnieć przez dłuższy czas.
Produkcja ta od innych tytułów powiązanych z komputerami odróżnia się tym, iż czynności wykonywane przez bohaterów są jak najbardziej zgodne z zasadami informatyki z prawdziwego świata. Twórcy serii zadbali o realność każdego szczegółu. Wiedzieli oni, że serial przyciągnie wiele osób zainteresowanych tematem i które wyłapią każdy, nawet najmniejszy błąd.

Bohaterowie pracują na prawdziwych systemach operacyjnych i w istniejących programach. Ich praca również nie jest pokazana jako łatwa i szybka, wręcz przeciwnie. Osobom, które nie miały nic wspólnego z hakowaniem, wydawać by się mogło, iż zajmuje to zaledwie chwilę. Serial ukazuje jednak, iż tylko hollywoodzkie filmy tak to przedstawiają — w rzeczywistości wszystko trwa znacznie dłużej. Jeżeli tak samo jak ja nie znacie się aż tak dobrze na informatyce i wykonywane przez bohaterów czynności z nią związane są dla Was czarną magią, to odbiór serialu może być dla Was nieco trudniejszy. Zdarzyło się, iż oglądając odcinek, musiałam klikać przycisk pauzy, aby przeanalizować otrzymane informacje.

Mr. Robot - Gameby.pl

Największy atut serialu

Strzałem w dziesiątkę był dobór głównego bohatera — Eliota. Rami Malik sprawdził się w tej roli znakomicie. Aktor potrafi oddać wszystkie emocje, nie przerysowując ich. Główna postać nie jest nudna ani irytująca, co jest również zasługą świetnego scenariusza. Eliot z kimś rozmawia, a raczej mówi do kogoś. Właśnie tak rozpoczyna się sam serial, od słów „witaj przyjacielu”. W późniejszych odcinkach Eliot zadaje swojemu wyimaginowanemu koledze nurtujące go pytania, twierdzi, że nie może mu ufać. Zabieg ten sprawia, iż nie jesteśmy niczego do końca pewni, co jest prawdą, a co nie. Większa część serialu pokazywana jest oczami Eliota, co sprawia, iż ostatnie odcinki pierwszego sezonu są jeszcze bardziej zaskakujące.

Tyrell Wellick to następny świetnie napisany charakter. Jest to biznesmen, który ma nadzieję na awans. Tyrell robi wiele rzeczy, aby go otrzymać. Nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.
Niewątpliwie najbardziej tajemniczą postacią jest tytułowy Mr. Robot. Przez większość pierwszego sezonu prawie nic o nim nie wiemy, możemy snuć tylko domysły, kim jest i dlaczego tak zależy mu na wykonywanym przez fsociety zadaniu. Finałowe odcinki wszystko wyjaśniają i sprawiają, że spojrzymy na serial z zupełnie innej perspektywy.

Mr. Robot - Gameby.pl

Gra aktorska w serialu znajduje się według mnie na najwyższym poziomie. Każdy z aktorów pasuje idealnie do swojej roli i nie ma tu nikogo bez umiejętności ukazywania całej palety emocji. Każda z postaci ma zupełnie różny charakter, inaczej reaguje na pewne sytuacje i podejmuje odmienne działania. Podziwiam twórców za tak indywidualne podejście do bohaterów, nawet tych drugo-, czy trzecioplanowych.

Każdy odcinek wprowadza odrobinę zamieszania do fabuły, co sprawia, że Mr. Robot to serial, który wciąż zaskakuje. Z pewnością mogę go polecić każdemu.

[wp-review]
O redaktorze

Fanka wszelkiego rodzaju książek i seriali. W wolnym czasie pogłębia wiedzę o kosmosie. Uwielbia grać w gry planszowe oraz poznawać nowe języki i zagraniczne kultury.

Wszystkie artykuły