timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Jesteś mistrzem dedukcji? Uwielbiasz rozwiązywać skomplikowane zagadki detektywistyczne? Już na początku filmu sensacyjnego wiesz, kto jest przestępcą? Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiedziałeś twierdząco, mamy dla Ciebie serialową propozycję top pięciu seriali detektywistycznych i sensacyjnych. Przecież nie ma lepszej alternatywy na zimowy wieczór niż dobry kryminał!

Happy Valley

Jeśli czytasz moje wpisy, wiesz, że jestem wielką fanką brytyjskich produkcji. To kolejna z nich. Córka pewnego przedsiębiorcy zostaje porwana dla okupu na zlecenie. Drugi wątek stanowi śledztwo prowadzone przez policjantkę, dotyczące sprawy sprzed lat. W dziwnym zbiegu okoliczności dwie nici fabularne przeplatają się, trzymając w napięciu. Nie pozwalają na chwilę wytchnienia. Podkreślające dramatyzm zdjęcia oraz muzyka, mocno nakreślona historia kryminalna za którą kryją się rozterki dnia codziennego – to wszystko sprawia, że Happy Valley to idealny serial na długie, zimowe wieczory.

Broadchurch

Pewnego ranka w miasteczku Broadchurch policja znajduje na plaży ciało chłopaka. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak dalsze śledztwo pokazuje, że nic nie jest do końca oczywiste… Piękne widoki brytyjskiego wybrzeża, wyraźnie nakreślone, skontrastowane ze sobą postacie oraz ciekawa historia sprawiają, że mimo niezbyt wartkiej akcji każdy odcinek zostawia niedosyt. Szukamy poszlak wraz z detektywami, by dojść do przestępcy.

Case Histories

Oparta na serii książek Kate Atkinson historia prywatnego detektywa Jacksona Brodie’ego. W każdym odcinku rozwiązywane są inne zagadki, jednak jeden wątek ciągnie się aż do ostatniego odcinka: motyw życia rodzinnego głównego bohatera. Jackson próbuje uwolnić się od prześladującej go przeszłości, poradzić sobie z teraźniejszością oraz patrzeć odważnie w przyszłość. Popełnia błędy, upada i chyba właśnie dlatego wzbudza taką sympatię u widza. Całość okraszono pięknymi zdjęciami Edynburga.

Hinterland

Kolejny detektyw z ciężką przeszłością. Ten motyw powinien wydawać się już oklepany, jednak twórcy wciąż po niego sięgają, zyskując kolejnych fanów. Tutaj inspektor ucieka od zgiełku wielkiego miasta do na pozór spokojnej walijskiej wsi. Jednak miejsce jest pełne tajemnic i sekretów, a zbrodnia nie zwraca uwagi na okolicę. Wciągające bez reszty zagadki, piękne widoki i muzyka, która dodaje charakteru każdej scenie. To chyba wystarczające powody, by sięgnąć po ten kryminał.

Shetland

Zagadka, zniknięcie, tajemnica, morderstwo… Wszystko to osadzone na brytyjskich wyspach Szetlandach. Trzy sezony pełne napięcia i oczekiwania na dalszy rozwój wypadków. Oczywiście tu także twórcy uraczyli nas pięknymi krajobrazami. Dodatkowym atutem serialu jest jego naturalność. Nic nie jest upiększone. A ciekawostką kulturową jest specyficzny akcent aktorów.

To już całe zestawienie. Teraz nie pozostaje Wam nic innego jak włączenie komputera i rozpoczęcie kryminalnego maratonu!

O redaktorze

Artystka, spędzająca czas na tworzeniu i szukaniu swojej głowy, czym często doprowadza innych do białej gorączki a jedynym, który ją wtedy rozumie, jest jej pies. Umysł ścisły, skonfliktowany z humanistyczną duszą, z tego powodu często zapomina o minusach w równaniach i sprzątaniu stosów książek ze stolika. Uwielbia zieloną herbatę, zapach starych książek i widok ze swojego okna.

Wszystkie artykuły