timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Temperatury i pogoda za oknem bezlitośnie przypominają nam, że lato się kończy. Gdyby tak powrócić do tych beztroskich, ciepłych dni we Włoszech albo na podkarpackiej wsi… Przed Wami trzy najlepsze filmy na pożegnanie lata i obejrzycie je na Netflixie.

Boże Ciało

To film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Z zakładu poprawczego wychodzi dwudziestoletni Daniel (Bartosz Bielenia), który dostał przydział do pracy w tartaku na Podkarpaciu. W trakcie resocjalizacji poczuł kapłańskie powołanie, jednak z wyrokiem na koncie, nie przyjmie go żadne seminarium. Kradnie więc koszulę z koloratką i podszywa pod księdza wprowadzając zamieszanie w małym miasteczku. Młody ksiądz kiedy trzeba jest wyluzowany i pije z młodzieżą piwo, robi selfie z dziećmi, ale też stara się pogodzić skłóconą społeczność po tragedii jaka nią wstrząsnęła.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Y22lmaNA_Aw”]

W filmie występuje sporo polskich aktorów młodego pokolenia. Oprócz Bartosza Bieleni pojawiają się także Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek. Za reżyserię odpowiada ceniony Jan Komasa, na którego „Mieście 44” pewnie byliście z klasą w kinie. „Boże Ciało” było o krok od zdobycia Oscara w 2020 roku, więc naprawdę do polskich filmów nie warto się zrażać, bo jak widać są one doceniane na świecie.

Tamte dni, tamte noce

Ten film za jakiś czas być może stanie się klasykiem. Również jest to dzieło Oscarowe. Wiem jednak, że nie wszyscy je oglądali. Inni natomiast byli rozczarowani i twierdzili, że jest przereklamowany. Z całą pewnością jednak produkcja na podstawie książki André Acimana przenosi nas do Włoch i roku 1983. Oprócz sennych krajobrazów i kadrów leniwie kąpiących się w słońcu mamy tu wakacyjny romans, ale nie taki zwyczajny. Siedemnastoletni Elio (Timothée Chalamet) swoje wakacje spędza na czytaniu, graniu na fortepianie i flirtowaniu z przyjaciółką, jednak to lato będzie dla niego wyjątkowe i zapamięta je na zawsze. Do willi, w której, mieszka z rodzicami, przyjeżdża trzydziestoletni amerykański stypendysta, Oliver (Armie Hammer). Razem z Elio zaczyna ich łączyć niesamowita więź.

Malena

Ta produkcja wybrana do naszego zestawienia” najlepsze filmy na pożegnanie lata” to klasyka, ale sądzę, że nie dla wszystkich znana. Akcja dzieje się w słonecznym sycylijskim miasteczku podczas II wojny światowej. Mieszka tu przepiękna Malèna (Monica Bellucci), która swoimi wdziękami rozpala wyobraźnię mężczyzn w różnym wieku. Jednym z nich jest 13-letni Renato (Giuseppe Sulfaro), który zaczyna mieć na jej punkcie obsesję. Kiedy mąż Malèny ginie na wojnie i kobieta zostaje wdową, miasteczko huczy od plotek. Nastolatek nie może pogodzić się z tym jak upokorzono kobietę na oczach setek mieszkańców, dlatego postanawia jej pomóc.
Warto dodać, że produkcja tego filmu zwiedziła ponad 60 miast Sycylii, aby znaleźć to idealne.

 

[wp-review]
O redaktorze

Na co dzień studentka. Od dziecka ogromna fanka polskich filmów i seriali, zwłaszcza tych starszych od niej. Miłośniczka podcastów, poruszających reportaży i kotów.

Wszystkie artykuły