timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Steam Deck to konsola wydana przez Valve. Choć można nazwać tą przenośną konsolę nowinką techniczną i przenośnym centrum rozrywki tak ostatnio na jej temat zaczynają pojawiać się negatywne komentarze.

Steam Deck – Co to jest?

Steam Deck to nadchodząca konsola, która ma stać się godną konkurencją dla Nintendo Switch’a. Od strony technicznej konsola prezentuje się całkiem nieźle. Konsola posiada 16 GB Ramu, procesor AMD APU oraz 64 GB pamięci. Warto dodać, że ilość miejsca jest zależna od wariantu konsoli. I choć wcześniej przytoczona wartość pamięci nie brzmi źle, tak do dyspozycji kupującego będzie konsola posiadająca 256 i 512 GB. Dodatkowo konsola wyposażona jest w baterię pozwalająca na 2-8h rozrywki. Samą baterię będzie można naładować za pomocą portu USB. Oczywiście, konsolę będzie można podłączyć do telewizora, aby móc grać na większym ekranie.

Co wyróżnia Steam Deck?

Jednak tym co jest najbardziej niezwykłe w Steam Deck’u jest możliwość grania w gry, które znajdują się w katalogu Steam. I można powiedzieć, że jest to główne i najmocniejsze założenie tej konsoli, które na pierwszy rzut oka wygląda dość obiecująco. Mimo to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Duża część osób uznała, że konsola będzie w stanie „obsłużyć” dosłownie każdą grę, co nie jest do końca prawdą. Całe zamieszanie postanowił wyjaśnić James B. Ramey, szef zespołu programistów. Według niego ów słowa zostały potraktowane zbyt dosłownie, podobnie jak wywiad który udzielił Pierre-Loup Griffais dla serwisu IGN. Deweloper powiedział w nim, że osiągnięta przez firmę poziom wydajności, jest na tyle wysoki, aby móc odpalić każdą grę z nowej generacji. Podkreślił, że w katalogu platformy nie było żadnej gry, która nie była by w stanie uruchomić się na konsoli.

Steam Deck – Warto rozpocząć odliczanie?

Choć słowa dewelopera mogą być uznawane za pewnik, tak warto spojrzeć na nie od innej strony. Pierre wskazuje tu na możliwości techniczne konsoli. I faktycznie, podzespoły jakie mają znajdować się w Steam Deck’u pozwalają na swobodną grę, tak kwestia oprogramowania nie zostaje poruszona. Jest ono dopracowane jednak nie kompatybilne ze wszystkimi tytułami. Stąd konsola nie będzie mogła zaoferować użytkownikom całej biblioteki Steam. Mimo to nie ma na co narzekać, ponieważ do dyspozycji właścicieli konsoli będzie dostępne ponad 16 tyś. tytułów. Warto dodać, że ów baza będzie się jeszcze powiększać. Czy warto czekać? Moim zdaniem tak. Jest to coś czego nie ma na rynku, a na pewno taki sprzęt znajdzie swoich odbiorców. Nie mniej na premierę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ jest ona zaplanowana na grudzień bieżącego roku.

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły