timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Dziś chcemy przybliżyć Wam dosyć głośny serial Netflixa Nawiedzony Dwór w Bly. Przyjrzymy się gatunkowi i fabule – oczywiście bez spoilerowania, a także spróbujemy podsumować pierwszy sezon w oparciu o opinie widzów. Tak więc, bez zbędnego przedłużania przejdźmy do rzeczy!

NAWIEDZONY DWÓR W BLY A NAWIEDZONY DOM NA WZGÓRZU

Jak część z Was wie „Nawiedzony Dwór w Bly” jest dziełem twórców „Nawiedzonego Domu na Wzgórzu”. Oczywiste nawiązanie tytułem i klimatem serialu sugeruje, że Dwór w Bly nastraszy nas równie skutecznie co Dom na wzgórzu, ale czy na pewno? Odpowiedź brzmi – nie. Jeśli spodziewacie się mrożącego krew w żyłach horroru możecie się rozczarować. My sugerujemy nie porównywać tych dwóch seriali i do Dworu w Bly podejść jak do niezależnej historii – wtedy może się okazać, że fabuła obroni się sama, a elementy horroru schodzące tu na drugi plan, zbudują odpowiednie podłoże dla ciekawej opowieści.

ZAŁOŻENIA TWÓRCÓW A OPINIE WIDZÓW

Głównym założeniem twórców Nawiedzonego Dworu w Bly było opowiedzenie historii kilku postaci z przysłowiową przeszłością, pokazanie zgubnych konsekwencji ich złych wyborów w miłości i osadzenie fabuły w latach osiemdziesiątych oddając przy tym atmosferę brytyjskiego wyobcowania i paranormalnego gotyku naraz. Ufff… Zadanie nie brzmi jakby należało do najłatwiejszych, tu jednak nie mamy twórcom niczego do zarzucenia! Z założeń wywiązali się lepiej niż dobrze, a serial momentalnie i niepodważalnie przenosi nas w wykreowaną rzeczywistość.

Więcej wad czy zalet?

Jedynym, co widzowie mają produkcji do zarzucenia jest dość powoli rozkręcająca się akcja. Z jednej strony zgadzamy się z taką opinią – rzeczywiście, widywaliśmy już bardziej emocjonujące seriale – z drugiej uważamy jednak, że zbudowanie postaci jest czasochłonne i często to właśnie te najmniej spektakularne sceny pozwalają na ich poznanie. Dziś przywykliśmy do pewnych standardów – akcja ma się rozgrywać dynamicznie, każdy odcinek ma dostarczać adrenaliny i zaskakiwać. Nie są to może niedorzeczne oczekiwania, ale czasem „poobcowanie” z postacią może dać nie mniejszą satysfakcję, szczególnie, że Dwór w Bly od strony aktorskiej jest więcej niż przyzwoity.

Podsumowując – jeżeli szukacie horroru, obejrzyjcie Nawiedzony Dom na wzgórzu. Jeżeli jednak szukacie czegoś trzymającego w napięciu i w dobrym klimacie Nawiedzony Dwór w Bly będzie propozycją wartą uwagi. Jeżeli lubicie historie z satysfakcjonującym zakończeniem i atmosferę tajemnicy z domieszką zjawisk paranormalnych, istnieje graniczące z pewnością prawdopodobieństwo, że dołączycie do już teraz niemałego grona fanów Nawiedzonego Domu w Bly!

 

[wp-review]