timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Od dziesiątego grudnia możemy na Netflixie oglądać nowy film – ” Niewybaczalne” z Sandrą Bullock w roli głównej. Jej postać właśnie opuszcza więzienie i wraca do społeczności, która wydała na nią wyrok. Czy film słusznie znalazł się podium TOP 10?

Niewybaczalne – Zbrodnia sprzed 20 lat

Film oparty jest na brytyjskim serialu „Demony przeszłości”. Jego główną bohaterką jest Ruth Slater (Sandra Bullock), która wychodzi po dwudziestu latach z więzienia. Trafiła tam za zabójstwo policjanta. Kobieta marzy, aby po wyjściu na wolność spotkać się z dorosłą już siostrą. Ruth pamięta Katherine (Aisling Franciosi) jako pięcioletnie dziecko. Próba skontaktowania się z nią poprzez listy z więzienia były bezskuteczne. Siostra znalazła nową, zastępczą rodzinę.

Była więźniarka próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podejmuje pracę w przetwórni ryb, jednak próby wyjścia na prostą nie są łatwe. Więzienne nawyki cały czas z nią pozostają. Kobieta jest podejrzliwa i nieufna wobec ludzi, którzy bezinteresownie okazują jej pomocną dłoń. Dodatkowo wiele osób z góry ją oceniło i przypięło łatkę morderczyni. Synowie zmarłego szeryfa będą chcieli się na niej zemścić.

Niewybaczalne – Wielowątkowość

W filmie narracja dotyczy trzech wątków. Pierwszy z nich to próba wyjścia na prostą Ruth. Pozostałe to życie siostry, a także synów szeryfa. Oprócz tego pojawiają się też powroty do przeszłości. Myślę, że taka duża rozpiętość i niemożność zdecydowania się na jeden motyw przewodni sprawia, że w końcu żaden wątek nie przyciąga naszej uwagi. Film jest ponury. Do tego dochodzi jeszcze smutek, żal i przygnębienie Ruth. Z jej twarzy można wyczytać jedno. Nosi w sobie wiele krzywd. Duża ilość ciężkich emocji sprawia, że nie będzie to produkcja do obejrzenia dla przyjemności z paczką przyjaciół.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Sandra Bullock w tym roku skończyła 57 lat! To kolejny raz, po „Poobijanej”, kiedy w dość nietypowej roli głównej pojawia się aktorka w dojrzałym wieku. Myślę, że coraz więcej osób dostrzega potrzebę takich ról i tego, że kobiety po czterdziestce mogą grać nie tylko ciotki i babcie.

Niewybaczalne – Przygnębienie wylewa się z ekranu

Jeśli w okresie przedświątecznym staracie się odcinać od negatywnych emocji i przyjmujecie tylko ciepło i miłość wylewające się z ekranu, to raczej nie oglądajcie tego filmu teraz. Warto go jednak zapisać na liście do obejrzenia i sięgnąć w innym czasie. Chociaż nie jest to coś innowacyjnego i główny motyw znany z innych produkcji, to „Niewybaczalne” jest warte zobaczenia.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Na co dzień studentka. Od dziecka ogromna fanka polskich filmów i seriali, zwłaszcza tych starszych od niej. Miłośniczka podcastów, poruszających reportaży i kotów.

Wszystkie artykuły