timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Premiera technologii ULMB (Ultra Low Motion Blur) miała miejsce już parę ładnych lat temu. Okazało się jednak, że jej pierwotna wersja nie była do końca dopracowana. W teorii miała ona pomagać graczom, wielu decydowało się jednak by z niej nie korzystać. Czy Nvidia nauczona doświadczeniem z poprzedniego projektu tym razem przygotowała prawdziwy przełom? ULMB – wersja druga, jest już dostępna.

Nvidia ULMB 2 – Na czym to dokładnie polega?

Technologia Ultra Low Motion Blur miała w swoich założeniach poprawić jakość wyświetlanego obrazu. Chodziło przede wszystkim o poprawienie wyglądu animacji, zminimalizowanie rozmycia oraz poprawę płynności. Technologia wykorzystywała podświetlenie stroboskopowe. W skrócie opierało się to na zmniejszeniu częstości podświetlenia pikseli, po to, by uzyskać lepszą wyrazistość obrazu. Problemem w całym projekcie okazała się zbyt mała jasność wyświetlanych treści (wszystko było po prostu za ciemne). Dodatkowo, parę lat temu monitory nie oferowały tak dużej częstotliwości odświeżania jak teraz. Działanie ULMB skutkowało dodatkowym zmniejszeniem częstotliwości odświeżania, co okazało się poważnym problemem dla np. esportowców.

Druga, ulepszona wersja technologii skutecznie walczy ze wszystkimi błędami z przeszłości. Działanie ULMB 2 jest całkiem proste. W skrócie – monitor nie pokazuje przejść między zmianą koloru piksela, a wyświetla go dopiero, kiedy będzie on miał wymaganą barwę. Połączenie ULMB 2 z technologią G-Sync pozwala na pozbycie się powidoków. Firma chwali się, że od teraz klarowność ruchu ma oscylować na poziomie 1000 Hz. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek utrudnieniach, jeżeli chodzi o esport albo casualowe granie. Nie natrafimy już również na problemy z jasnością. Nvidia przy tym projekcie odwaliła kawał dobrej roboty.

Nvidia ULMB 2 – Jak uzyskać dostęp?

Jak na razie technologia nie jest szeroko dostępna. Cieszyć się nią mogą posiadacze monitorów ASUS ROG Swift 360Hz PG27AQN i Acer Predator XB273U F. Do tego grona mają za jakiś czas dołączyć kolejne modele, także warto na bieżąco śledzić poczynania firmy. Możliwe, że ULMB 2 już niedługo stanie się standardem.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły