timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Disco Polo to muzyka, która łączy i dzieli Polaków. Jedni ją uważają za polski produkt z którego możemy być dumni, drudzy natomiast DP uważają za wstyd i prostactwo. Skłamałbym, gdybym powiedział, że DP to ja nie lubię. Owszem w kilku potańcówkach i potupajkach (Za którymi nie przepadam) zdarzyło mi  się zatańczyć, więc DP to dość lekka i prosta muzyka, która dziś przeżywa swoją drugą młodość. Oprócz tego, że możemy jej zakosztować w stacjach muzycznych to i gwiazdy tego gatunku przestały być jak osobowości „gorszego sortu” i grają sobie w Agentach, czy w TTBZ. Mnie w DP i w każdym rodzaju muzyki drażni jedno: Teksty o niczym, czyli „o dupie Maryni” i Szczucie cycem w teledyskach.

Dziś o muzyce DP porozmawiam z Elwirą Mejk- wokalistką zespołu MEJK. Pani Elwira jest także autorką tekstów do takich piosenek jak „Dotknij mnie” (uwielbiam tą piosenkę)”Tak nie musiało być” czy też „Męska gra”.

Zapraszam do rozmowy:


Wokalistką zespołu Mejk jest Pani od 20 lat. Co Panią popchnęło do tego by być gwiazdą disco Polo? Jak wyglądały początki?

Śpiewam od 4 roku życia , czyli całe życie. Mejk powstał z mojej inicjatywy, ponieważ czułam silną potrzebę śpiewania na dużą skalę. Początki – zawsze trudne, ale za to kształtują charakter artysty. Im trudniej,tym bardziej się chce.

Z perspektywy słuchacza, muzyka disco Polo jest muzyką łatwą prostą i przyjemną. Czy tworzenie takich piosenek jak „Dotknij mnie” czy „Tak nie musiało być” jest proste?

Z tworzeniem piosenek nie jest tak jak z pieczeniem chleba, czyli codziennie. Trzeba mieć wenę, nastrój, klimat. Tak więc te piosenki zostały stworzone kiedy miał na nie przyjść odpowiedni czas. Jedne przychodzą z większą łatwością, inne czekają długo.

Czy w roku 2017 łatwo zdobyć sławę w tym gatunku muzycznym? Co Pani zdaniem musi mieć dany zespół czy śpiewak by jego muzyka oglądała się na YT milionami?

Miliony na yt to nie wszystko. Współczesny rynek yt rządzi się brutalnymi prawami. Jeśli piosenka jest przebojem, to jest grana i śpiewana na różnorodnych imprezach przez lata, aż do momentu, kiedy uzyska miano przeboju, wyświetlenia yt nie mają tu nic wspólnego.

Jakie są wasze plany na przyszłość?

Powiedz o swoich planach Panu Bogu, a się uśmieje. Prywatnie? chcę być zdrowa i kochana. A służbowo ? Po prostu – być na tym rynku i ciągle się rozwijać. Nie dam się się jeszcze pogrzebać, jak by niektórzy chcieli i mi życzyli. Wciąż żyję i mam się dobrze 🙂

Pani ma Hejterów??? Czy to są ci, którzy uważają DP za muzykę prostacką i beznadziejną?

Niewątpliwie. Czytałam i nawet odpowiadałam. Teraz tego nie robię. Hejt, to mowa nienawiści. Trzeba takim niedowartościowanym i złamanym życiowo ludziom przebaczać i modlić się, aby zadbali o swoje życie.

Jak Pani widzi przyszłość muzyki DP?

Nie jestem jasnowidzem, ale myślę, że ta muzyka- disco polo, czyli inaczej mówiąc, polska muzyka rozrywkowa, weszła na stałe. Będzie ewaluować, ale na pewno nie zaginie.

Jak obecnie Pani ocenia poziom piosenek DP? Czy jest dzisiaj dobrze, a może to kultowe „kiedyś było lepiej”?

Wszystko idzie do przodu, bo taki jest sens egzystencji. To co dawne, jeśli dobre, zawsze będzie pozytywnie wspominanie, bo będzie w pamięci. Nowe jest świeże, młode, szalone. Stare -sprawdzone, doświadczone. Najlepiej połączyć jedno i drugie i czasem się to udaje.


Pani Elwirze serdecznie dziękuje za rozmowę, a was drodzy czytelnicy zapraszam do muzycznej lektury jeśli chodzi o DP. Słuchajcie, czego tam sobie chcecie, ale nie zapominajcie o nas i wyczekujcie kolejnych artykułów. Będzie się działo, bo będzie dobrze. Recenzje kolejnych planszówek ode mnie i kolejne wywiady mnie czekają.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły