timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Media to coś z czym styczność mamy praktycznie na co dzień. Wiadomości w telewizji, gazety, radio, czy wiele treści w internecie. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach wybór jest wręcz przytłaczający.

Ludzie zazwyczaj dzielą się na tych bardziej tradycyjnych, ufających tylko prasie oraz ich ulubionej stacji telewizyjnej oraz tych, którzy wolą posługiwać się, na pewno, bardziej przystępnym internetem.

Jest jednak jedna ważna rzecz, która łączy obie te grupy. Tym czymś jest odpowiedni odbiór mediów, o którym wcale nie mówi się tak dużo.

Odbiór mediów – Od czego zacząć?

Zacznijmy od tego, że doskonale rozumiem osoby, które nie interesują się tym, co dzieje się na świecie. Przy szerokim dostępie do komunikacji oraz zalewie różnorakich informacji, łatwo jest się zniechęcić lub po prostu zmęczyć śledzeniem wydarzeń ze świata.

Sam przez jakiś czas miałem takie podejście, a o najważniejszych wydarzeniach dowiadywałem się od rodziny lub znajomych.

Odbiór mediów - Gameby.pl

Spodziewam się jednak, że osoby które jako tako interesują się odbiorem mediów nie zawsze wiedzą o jego podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest sprawdzenie tego, co właśnie usłyszeliśmy w więcej niż jednym źródle.

Nie dotyczy to oczywiście każdego zdania, które usłyszymy w telewizji lub przeczytamy w internecie. Chodzi o te bardziej istotne informacje, których czasem nie możemy być do końca pewni.

Kto kłamie, a kto mówi prawdę?

Wiem, że dla niektórych może to brzmieć jak kompletny banał. To w sumie tak, jakbym powiedział ,,żeby nie zawsze wierzyć w to, co mówią nam nieznajomi ludzie”. Jednak wielu ludzi o tym zapomina, tkwiąc potem w błędnych przekonaniach.

Odbiór mediów - Gameby.pl

Dodatkowo, warto zdać sobie sprawę z tego, że często filtrowanie treści nie jest takie proste. Sam, próbując sprawdzić wyniki ostatnich sondaży, trafiłem na co najmniej kilka stron internetowych, z czego na każdej z nich wynik prezentował się inaczej.

Wybieraj mądrze

Nie zliczę pewnie ile razy słyszałem, że większość treści w internecie to bzdury, głupoty albo ogólnie mówiąc – rzeczy marnotrawiące nasz czas. Mimo, iż rzeczywiście, można znaleźć sporo artykułów, filmów, czy nawet całych stron poświęconych ,,odmóżdżającym” treściom, to jednak nie jest to pełen obraz internetu.

Oczywiście, znajdą się osoby, które wchodzą do sieci tylko po to, żeby odpocząć, czy odstresować się. Jednak czasami te właśnie osoby, nie wiedzą, że jeśli się dokładnie poszuka, można znaleźć wiele wartościowych rzeczy.

Odbiór mediów - Gameby.pl

Decyzja należy tylko do nas. Możemy poczytać o czymś ciekawym, obejrzeć film, który wyjaśni nam pewne zagadnienia, pokaże nam coś unikatowego lub po prostu będzie dla nas inspiracją.

Można też czytać o ,,szokujących i niewyobrażalnych” wyczynach celebrytów. I nie dyskryminuję tutaj żadnej z tych aktywności. Warto jednak przemyśleć, co będzie dla nas bardziej wartościowe.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły