timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Samochód składa się z wielu części i podzespołów. Wszystkie są niezbędne do jego poprawnego działania. W grach komputerowych skupiamy się głównie na silniku i jego mocy. Wiadomo, im potężniejsza jednostka napędowa, tym wyższa prędkość i przyspieszenie.

I na tym się skupiamy my, gracze, i w części przypadków także twórcy. Tak naprawdę jest o wiele więcej czynników wpływających na pojazdy i ich prowadzenie. Masa, aerodynamiczność, oraz główny bohater dzisiejszego artykułu – koła i opony zimowe 15.

Alleluja i do przodu – opony zimowe r15 w grach

Jako pierwszą, na warsztat weźmiemy (przepraszam za grę słowną) produkcję Driver z 1999 roku. Wcielamy się tu w policjanta Johna Tannera, który pod przykryciem dołącza do zorganizowanej grupy przestępczej. Jak wskazuje na to tytuł, głównie zajmujemy się tu prowadzeniem samochodów.

Twórcy mieli na celu oddanie ducha filmowych pościgów charakterystycznych dla lat 1960 i 1970. Jeśli obejrzeliście kiedykolwiek Bullitta lub Brudnego Harry’ego, wiecie o co chodzi. Potężne amerykańskie samochody, jadące bokiem z dużą prędkością na zakrętach. I właśnie na tym skupia się tytuł, bierzemy udział w pościgach, paląc gumę.

Na skutek uszkodzeń opon widzimy znaczną różnicę w prowadzeniu, co jest istotnym elementem zabawy. Mała ciekawostka – z każdego koła kołpaki odpadały po parę razy.

Opony zimowe - GameBy.pl

Teraz coś bardziej wymagającego, czyli tytuł trochę już zapomniany – Need for Speed: Porsche 2000. Opony zimowe 16 były tu bardzo ważnym elementem rozgrywki. Ich odpowiedni wybór mocno wpływał na osiągi naszych samochodów.

Jeżdżenie po lodzie na letnim ogumieniu wiązało się ze strasznym brakiem sterowności. No ale to jest oczywistością. Dokładnie pamiętam mój pierwszy wyścig w deszczu. Zamiast grzebać w ustawieniach, wdusiłem przycisk start i ruszyłem z kopyta. Z powodu mokrej nawierzchni, zawody skończyłem na drugim zakręcie, wciśnięty w barierkę. Gra umożliwiała nam nawet ustalenie ciśnienia w oponach. Na asfalcie twardsze koła sprawdzały się świetnie, za to w terenie lepiej było spuścić trochę powietrza.

Opony zimowe - GameBy.pl

I cyk dwójeczka

Czasami ilość, to także jakość, na przykład w Spintires. Mamy tu do czynienia z mocno zabłoconymi, leśnymi drogami. Zakopanie się i unieruchomienie pojazdu to tylko kwestia czasu. Im więcej opon i większa ich szerokość, tym na większej powierzchni jest rozłożony ciężar, co daje nam znaczną przewagę w starciu z podmokłym terenem.

Jednak nie zawsze natura jest naszym jedynym przeciwnikiem. Nawet najlepszy samochód momentalnie traci przydatność, kiedy jego koła zostają przestrzelone. Widać to jak na dłoni w serii Grand Theft Auto, szczególnie w trybie multiplayer.

Zakup kuloodpornego ogumienia w GTA V znacznie ułatwia nam życie, szczególnie w starciu z innymi graczami. W teorii, węższe i mniejsze opony zimowe 16 są trudniejsze do trafienia, lecz jest to raczej dmuchanie na zimne. Koła nie mają większych szans w starciu z ogniem maszynowym.

Opony zimowe - GameBy.pl

Mam nadzieję, że artykuł sprawi, że następnym razem lepiej zastanowicie się nad wyborem odpowiedniego zestawu opon, pasującego do waszego stylu gry. Co prawda, nie ryzykujecie utratą prawdziwego życia, jednak może się to przełożyć na jakość zabawy. Ode mnie to tyle, szerokiej drogi!

Materiał powstał we współpracy z portalem Allegro.pl!

O redaktorze

Z zawodu oświetleniowiec. Z pasji barista i pisarz. Entuzjasta wszelkiego rodzaju fantastyki, nie ważne w jakiej formie. Gry, książki, filmy. I jeszcze kawa. W dużych ilościach

Wszystkie artykuły