timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Orphan Black to serial, któy podbił serca widzów na całym świecie. Do tej pory polscy widzowie mieli możliwość obejrzenia trzech sezonów w serwisie Netflix. Trzynastego kwietnia sytuacja się zmieniła a Netflix udostępnił czwarty sezon historii Sarah Manning i jej „sióstr”.

Serial opowiada o Sarah, która jest świadkiem samobójstwa dziewczyny, wyglądającej jak ona. Wkrótce odkrywa, że ma więcej sobowtórów.

Nie brzmi zachęcająco? Mnie też nie przekonywało. Aż nie usiadłam przed komputerem. Historia wciągnęła mnie bez reszty. Wyraziste postacie, skomplikowana fabuła, wątki naukowe, miłosne, ale przede wszystkim mocna przyjaźń łącząca bohaterów zapewniają wycięcie wielu godzin z życia widza.

Kilka ról, jedna aktorka. Tatiana Maslany wciela się w kilka postaci, w każdej doskonale się odnajdując. Każdej nadaje inną mimikę, gestykulację, akcent, styl a nawet głos. Jest zdecydowanie jedną z najzdolniejszych aktorek.

W serialu nie brakuje także komizmu, często budowanego na zasadzie kontrastu. Do tego wszystkie sceny, komediowe czy tragiczne, podkreślają kunsztowne zdjęcia i wyrazista muzyka.

Jeśli nie widziałeś jeszcze serialu, bierz się do roboty! Tylko nie czytaj dalej recenzji, zawiera ona spojlery poprzednich sezonów!

Czwarty sezon Black Orphan to dziesięć odcinków po czterdzieści pięć minut. Każdy z nich zapewnia rozrywkę i emocje na najwyższym poziomie, nie odstając od poprzednich sezonów.

Pierwszy odcinek rozpoczyna retrospekcja z życia Beth. Później występuje jeszcze wiele odniesień do tej postaci. Okazuje się bowiem, że wiedziała ona więcej, niż mówiła siostrom.

Co do bieżących wątków, serial skupia się w dużej mierze na poszukiwaniu leku dla chorej Cosimy. Pojawia się także nowa „sestra”, tajemnicza Mika. Dowiadujemy się też więcej o twórczyni klonów, pani Duncan, oraz odkrywamy tajemnice Rachel. Pojawia się nowy wątek, Evie Cho, byłej współpracownicy doktora Lekkie’ego. Zaskoczeniem jest również nagłe pojawienie się biologicznej siostry Felixa. Nie zawodzą także Ali i Donnie, rozładowujący napięcie w najbardziej dramatycznych sytuacjach.

Fabuła jeszcze bardziej pokręcona niż w poprzednich sezonach, wymaga coraz większego skupienia. Trzyma w napięciu, zaskakuje, plącze się i zachwyca widza.

Najbardziej konfundujące jest jednak zakończenie. Nie zostawia ono złudzeń co do tego, że powstanie piąty sezon. W sieci już krążą jego teasery. Nie pozostało nic innego, jak czekanie w napięciu na kolejne przygody sióstr.

Nasza Ocena
 • 10/10
  Zdjęcia - 10/10
 • 10/10
  Muzyka - 10/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 10/10
  Fabuła i akcja - 10/10
10/10

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Artystka, spędzająca czas na tworzeniu i szukaniu swojej głowy, czym często doprowadza innych do białej gorączki a jedynym, który ją wtedy rozumie, jest jej pies. Umysł ścisły, skonfliktowany z humanistyczną duszą, z tego powodu często zapomina o minusach w równaniach i sprzątaniu stosów książek ze stolika. Uwielbia zieloną herbatę, zapach starych książek i widok ze swojego okna.

Wszystkie artykuły