timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Pendrive pewnie kojarzy Ci się z małym patykiem do przenoszenia dokumentów, zdjęć czy innych małych danych? Najpewniej myślisz sobie, że obecnymi teraz dyskami SSD, których ceny nie są już tak wygórowane jak kiedyś pendrivey są zbędne? Jednak zmienisz zdanie jeśli zobaczysz tę bestię do zadań specjalnych. Patriot Supersonic Rage Prime jest to najszybszy zewnętrzny nośnik danych tego typu dostępny na rynku. Mimo że istnieją urządzenia zewnętrzne, które są jak zamknięte SSD w obudowie. Są on znacznie większe od klasycznego pendrive, który wejdzie dosłownie wszędzie.

Specyfikacja Supersonic Rage Prime

  •  USB 3.2 Gen. 2 ze wsteczną kompatybilnością
  •  600 MB/s odczytu
  • Chowana konstrukcja oraz obudowa chroniąca przed upadkiem i zalaniem
  • Wskaźnik LED
  • Plug and Play
  • OS: Windows® 10/8/7, Linux 2.4 i nowszymi, Mac® OSX 10.6 i nowszymi

To specyfikacje, które obiecuje nam producent dla Supersonic Rage Prime. Niestety producent nie podaje prędkości zapisu jak i komponentów, z jakich został zbudowany. Jednak nie stoi nam nic na przeszkodzie, aby to sprawdzić. Nowy pendrive  dostępny jest w trzech pojemnościach 250 GB, 500 GB oraz 1 TB. W cenach od nich zależnych po kolei ok. 250 zł, 450 zł i 850 zł co nie jest mało. Chociaż trzeba pamiętać, że kupujemy produkt o najwyższej wydajności nieoferowanej przez nikogo innego.

Budowa

Przychodzi zapakowany w plastikowe opakowanie z informacjami o nim. Sam w sobie nośnik danych jest o typowym wyglądzie dla tego rodzaju urządzeń. Nie do rozpoznania na pierwszy rzut oka między innymi pendrivami, dopóki nie zauważymy znajdujących się na nim napisów. Obudowa wykonana jest z solidnego białego tworzywa. Delikatnie transparentna na zakończeniu gdzie chowa się dioda informująca o aktywności. Szkoda, że Patriot postanowił postawić na USB typu A, a nie typu C, chociaż dzięki temu jest on kompatybilny z większą ilością urządzeń.

Ogólnie Supersonic Rage Prime nie budzi zastrzeżeń pod względem jakości wykonania. Obudowa jest twarda i spokojnie zabezpieczy pendriva przed upadkami. Wszystko spasowane na wysokim poziomie, dzięki czemu mechanizm chowania wtyku USB chodzi bardzo płynnie.

Wydajność Patriot Supersonic Rage Prime

Nadszedł czas na najważniejszą część Supersonic Rage Prime jego wydajność. Test przeprowadziliśmy w programach do benchmarków syntetycznych. Niestety urządzenie podłączone było o USB 3.0, a nie 3.2 co mogło wpłynąć na wyniki. Jednak były one nadal zadowalające.

patriot supersonic rage prime - GameBy.pl

CrystalDiskMark 8.0

patriot supersonic rage prime - GameBy.pl

ATTO Disk Benchmark 4.0

Prędkości odczytu wyniosły nieco ponad 400 MB/s co jest około 200 MB/s mniej niż obiecywane. Nie możemy jednak mieć mu tego za złe przez jak wcześniej wspomniane podłączenie do USB 3.0, a nie 3.2. Tak jak i każdy sprzęt może się różnić osiągami.

Podsumowanie

Mimo naszych warunków testowych Patriot Supersonic Rage Prime sprawdził się naprawdę dobrze. Zaskakuje swoją wydajnością zwłaszcza jak na tak małe urządzenie. Oczywiście wiąże się to z dość sporą ceną. Pomimo to otrzymujemy sprzęt, który działa bezproblemowo i jak na razie nie napotkaliśmy żadnych spadków w trakcie transferów. Dodatkowo producent daje nam 5-letnią gwarancję, chociaż solidne wykonanie powinno zapewnić brak konieczności korzystania z niej. Szkoda tylko, że nie pokusili się na  USB typu C, ale nie ma się tu co dziwić skoro, nie jest jeszcze standardem w komputerach.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły