timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Długie rozmowy, wywiady, czy wypowiedzi, jeszcze kilka lat temu obchodziły jedynie nieliczne grono odbiorców. Dzisiaj, podcasty cieszą się wielką popularnością, a nowe tego typy projekty wyrastają jak grzyby po deszczu. Można by się zdziwić.

Dlaczego stosunkowo długie, nie zawierające obrazu podcasty, cieszą się, aż tak dużą popularnością. W erze YouTube’a, gdzie odbiorca wymaga coraz ciekawszych i bardziej dynamicznych filmów, coś, co nie posiada wideo, nie powinno mieć prawa się ostać. Dziś pogadamy o fenomenie podcastów. Zapraszam.

Podcasty – Skąd się wzięła ich popularność

Zacznijmy od tego, że podcasty nie są jedynie wywiadami z popularnymi ludźmi. Teoretycznie w 2019 roku, pod nazwą Podcast może kryć się naprawdę wiele tworów. Czasem rzeczywiście są to wywiady, ale często znajdziemy również luźne rozmowy, podcasty, które specjalizują się w danej dziedzinie lub na przykład wywód jednej osoby. Wszystko zależy od tego, jaką konwencję postanowi przyjąć autor.

Warto powiedzieć o tym, że podcasty są zwykle łatwiejsze w produkcji niż na przykład filmy na YouTube. Między innymi właśnie dla tego, że nie posiadają obrazu. Oczywiście istnieje parę podcastów, gdzie widzimy twórców rozmawiających w studiu, czy pokoju. I oczywiście wiem, że przygotowanie podcastu nie jest wcale takie proste.

Podcasty - Gameby.pl

Podcast czasami wymaga scenariusza, przygotowania ze strony twórców, odpowiedniego zarejestrowania dźwięku itp. Jednak porównując to z pracą ekipy filmowej, jest to wciąż o wiele łatwiejsze w wykonaniu. Nie trzeba martwić się charakteryzacją, wyglądem występujących osób. Jedynym problemem mogą być problemy z głosem, ale w branży filmowej także nie są one pożądane.

Nudzi ci się? Posłuchaj podcastu

Podcasty, w porównaniu z filmami, czy nawet literaturą, są bardzo łatwe w odbiorze. Słuchacz musi się skupić jedynie na dźwięku. Jest to prawie to samo, co słuchanie muzyki. Idealnie nadaje się do relaksu, czy na przykład jako umilenie długiej podróży. Sam często w czasie jazdy komunikacją miejską słucham sobie podcastów.

Zauważmy też, że znalezienie podcastu, który będzie nam się podobał, nie jest wcale trudne. Platformy takie jak Spotify, iTunes czy Google Podcasts mają w swoich bibliotekach sporą ilość podcastów o różnej tematyce.

Podcasty - Gameby.pl

Do tego, mimo, że branża podcastów cały czas się rozwija, to wciąż jest ona bardziej uporządkowana i wartościowa, niż treści pojawiające się na innych platformach. W skrócie, nie ma tu produkcji promujących negatywne zachowania, tych z demoralizującym przekazem, czy rzeczy, które niosą ze sobą niewiele wartości.

Podcast jako skarbnica wiedzy?

Może określenie „skarbnica wiedzy” nie będzie do końca trafne, ale podcasty potrafią nieść ze sobą całkiem sporą wartość intelektualną. Mówię tu o tych, które zajmują się na przykład nauką, fantastyką, czy literaturą, ale także tych bardziej rozrywkowych. Mogą nas one wiele nauczyć lub po prostu przekazać nam coś interesującego.

Prawda jest taka, że w 2019 roku, możemy znaleźć podcast praktycznie o wszystkim. Społeczność słuchaczy z pozytywnym nastawieniem przyjmuje nowe projekty, a te rozwijają się całkiem szybko. Chcecie posłuchać czegoś o samochodach? – podcast motoryzacyjny. Interesuje Was historia? – nie ma problemu. Podcasty sprawiły, że o każdej dziedzinie życia, możecie dowiedzieć się trochę więcej.

Podcasty - Gameby.pl

Podcasty są tak popularne, także przez ich regularność. W związku z tym, że dany podcast trzyma się zwykle jednej tematyki, to czekanie na kolejną audycję, jest jak czekanie na nowy odcinek serii. Jest to coś innego niż treści na innych platformach, gdzie czasem nie wiemy, czego możemy się spodziewać.

GameBy z własnym podcastem!

Przy okazji powiadomię tych którzy jeszcze nie wiedzą. Mój serdeczny przyjaciel, redaktor Julian ruszył z własną serią podcastów.

Podcasty - Gameby.pl

ByCast to podcast o szeroko rozumianej popkulturze. Julian Kołaczek i jego goście będą rozmawiać o grach, filmach, serialach oraz technologii. Podzielą się z Wami swoimi trafnymi przemyśleniami na temat najnowszych produkcji, jak i ogólnie bieżących wiadomości w popkulturowej branży.

 

Polecam wszystkim się z nim zapoznać!

Czy podcasty mają jakieś wady?

Przyznam, że naprawdę starałem się znaleźć jakiekolwiek wady podcastów. I szczerze, nie ma tego zbyt wiele. Niektórym może przeszkadzać długość niektórych produkcji, która potrafi sięgać nawet dwóch godzin. Jednak w moim odczuciu, nie jest to wcale wielki problem. Samemu większość audycji odsłuchuję w prędkości x2 (wiem, że na pewno Spotify posiada taką opcję). Zresztą, nie trzeba przecież słuchać całego epizodu w całości.

Podsumowując, podcasty to całkiem ciekawa alternatywa dla innych środków przekazu. To, że są w przystępnej formie i całkiem łatwo się je słucha, sprawia, że podcastu można posłuchać praktycznie wszędzie. Dodatkowo, mnogość kategorii i zagadnień poruszanych w audycjach, sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły