timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

FIFA 23 to ostatnia produkcja, która wyszła na rynek pod taką nazwą. Kolejne gry ze studia EA Sports będą już wychodzić po zmienioną nazwą. W ostatnim czasie doszło do poważnych zmian w FIFA 23, które znacząco wpłynęły na rozgrywkę. Co takiego się wydarzyło?

Perspektywa najlepszej FIFY od lat

W związku z tym, że jest to ostatnia FIFA wydawana pod taką nazwą, można było się spodziewać, że EA Sports postara się zrobić wszystko, aby była to najlepsza edycja w historii. Dlaczego powinno być to dla nich aż tak istotne? Przede wszystkim ze względu na te, że ewentualna zmiana nazwy tego tytułu może wpłynąć na odpływ graczy w następnym sezonie.

Trzeba przyznać, że początek gry tuż po premierze zapowiadał się znakomicie. FIFA 23 po raz pierwszy od wielu lat wprowadziła całkowicie nowy silnik rozgrywki, który zamiast premiować najszybszych graczy w grze, pozytywnie zboostował zawodników o cechach lenghty. Co to jest?

W tym sezonie FIFA 23 zostały wprowadzone specjalne style biegów. Nie było tego w przeszłości, dlatego też okazało się to ciekawą inicjatywą ze strony EA Sports.

Do gry dodane zostały style biegów:

• Kontrolowany
• Długi (lenghty)
• Eksplozywny

Każdy z piłkarzy w grze mógł otrzymać jeden styl biegu, jednak specjalne style gry mogły wpływać na ewentualną transformację stylu biegu u piłkarza. Tym samym zawodnik, który na karcie bazowej ma styl biegu kontrolowany, mógł stać się lenghty, czy też explosive w zależności od konkretnych parametrów. Style biegu były dopasowane na podstawie konkretnych atrybutów, to oznacza, że gracz stawał się lenghty, gdy jego siła była o +14 punktów większa od zwinności i odwrotnie w drugą stronę, jeśli chodzi o explosive.

Początek FIFY 23 był więc bardzo ciekawym okresem dla graczy, którzy nie tylko poznawali nowe style biegów, ale również mogli używać kart, które w przeszłości były bezużyteczne. Metą na początku po premierze FIFA 23 były karty ze stylem biegu lenghty, co odmieniło rozgrywkę. W przeszłości zazwyczaj gracze mający 60 tempa na obronie, czy też 75 na ataku byli po prostu fodderami, a w tym roku tacy piłkarze jak Ruben Dias, czy też Robert Lewandowski pomimo słabych parametrów szybkości, byli naprawdę użyteczni. W pewnym momencie rozgrywki gracze dążyli do tego, aby większość ich zawodników składach miało styl gry lengthy. Wpłynęło to również na ceny poszczególnych zawodników na rynku transferowym. Gracze, którzy mogli uzyskać taki styl biegu byli bardziej porządani od pozostałych.

FIFA 23, czyli FIFA 22 v.2.0

Przełomowym wydarzeniem w FIFIE 23 okazała się jedna z aktualizacji. Można powiedzieć, że renifery jest Kanady, nie byłyby sobą, gdyby nie dokonały prawdziwego przewrotu w grze na kilka miesięcy po premierze. Teraz gracze muszą uczyć się rozgrywki praktycznie od nowa, ponieważ zmieniła się ona o 180 stopni. Metą nie są już zawodnicy ze stylem gry lenghty, a explosive i controlled, co z kolei wpłynęło na to, że składy i ceny poszczególnych piłkarzy uległy niesamowitej zmianie. Osoby, które chciały zarobić na rynku transferowym, miały znakomitą okazję, aby upolować zawodników eksplozywnych tuż po tej informacji po niższych cenach, niż ma to miejsce obecnie.

Przed wprowadzeniem aktualizacji najbardziej użytecznym graczem był prawdopodobnie Erling Haaland. Była to prawdopodobnie pierwsza FIFA w historii, od kiedy ten zawodnik gra na najwyższym poziomie, że naprawdę dało się go używać, nawet w bazowej wersji i nie trzeba było czekać na wyjście zboostowanych kart TOTS, aby grać nim w wyjściowym składzie. Haaland ze stylem biegu lenghty niszczył w pierwszych tygodniach FIFY, ale obecnie jego karta mocno straciła, dlatego też nic dziwnego, że jest już na poziomie fodderów. Tym samym stał się bezpieczną inwestycją, ponieważ wcześniej był o wiele droższy, a poniżej pewnego poziomu overalli już nie spadnie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Edina Dzeko, który również nie był najchętniej używany w FIFIE w poprzednich latach, a był w tej edycji topowym napastnikiem do czasu aktualizacji.

Najbardziej OP gracze przed aktualizacją:

• Haaland
• Cristiano Ronaldo
• Didier Drogba
• Rafael Leao
• Edin Dzeko

Łatka z aktualizacją sprawiła, że obecnie gracze poszukują innego rodzaju piłkarzy do swoich składów. Taka sytuacja bez wątpienia wpłynęła również na zakłady bukmacherskie związane z typowaniem rozgrywek FIFA 23 w poszczególnych turniejach e-sportowych. Pro playerzy musieli przebudować swoje składy, a także nauczyć się rozgrywki od nowa, co mogło zająć im trochę czasu. Jeśli lubisz obstawiać FIFA 23, to zwróć uwagę na moment wydania aktualizacji zmieniającej rozgrywkę, a następnie porównaj sobie wyniki poszczególnych zawodników w okresie przed, a także po dokonaniu tej zmiany. Na podstawie takich danych możesz wyciągnąć specjalne wnioski, które pomogą Ci w obstawianiu FIFA 23 w zakładach bukmacherskich online.

Zmiana w silniku rozgrywki wpłynęła na to, że obecnie najbardziej meta kartą jest Kylian Mbappe. Francuz ma takie odejście na kilku metrach, że ciężko jest go zatrzymać i można powiedzieć, że styl biegu explosive w jego przypadku robi niesamowitą robotę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Al-Owairana, którego większość graczy zapewne nie kojarzy z występów na prawdziwych boiskach, ale na wirtualnych, już jak najbardziej. Karta Hero World Cup z Arabii Saudyjskiej ma aż 99 tempa i gdy się rozpędzi, to trudno znaleźć piłkarza, który byłby w stanie go dogonić. Oprócz tych 2 piłkarzy gracze bardzo chętnie używają również trochę tańszych opcji, jak chociażby Neymar czy Vini Jr. Brazylijczycy mają 5* sztuczek, a także odpowiednie traity pod nową metę, dlatego też nic dziwnego, że są tak chętnie wybierani do składów.

Najlepsi gracze do używania po patchu:

Mbappe
• Neymar
• Dembele
• Chiesa
• Al-Owairan

Najnowsze informacje na temat gry FIFA 23 znajdziesz oczywiście na naszej stronie. Już niedługo powinna pojawić się najlepsza drużyna MŚ w Katarze.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

 

 

 

 

 

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły