timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Najlepszym prezentem, jaki możesz sprawić dla swojego mózgu, jest stymulowanie go na wszelkie możliwe sposoby. Czasami oznacza to sięgnięcie po dobrą książkę, innym razem podjęcie hobby, które jest Twoją pasją. Granie w gry to kolejny świetny sposób do ćwiczenia umysłu. Jednak znalezienie takich, które będą miały pozytywny wpływ na naszą pamięć i koncentracje może nie być takie proste. Dlatego postanowiliśmy znaleźć dla Ciebie nasze ulubione. Poniżej przedstawiamy nasze ulubione gry, które zapewniają świetną zabawę, a także pobudza mózg!

Pasjans

Gry do ćwiczenia umysłu — GameBy.pl

Jest to idealna gra do wyostrzenia naszej pamięci wzrokowej i poprawy koncentracji. Nazywana czasem samotnik czy solitaire. Polega na ułożeniu tali kart według ustalonych reguł lub kombinacji. Celem jest ułożenie 4 stosów kart. Każdy zawierający karty tego samego koloru ułożone w kolejności od asa do króla. Jeśli chcesz wygrać, będziesz musiał nieco wysilić swój mózg. Jest to również dobry sposób na zabicie czasu w przerwie między zajęciami.

Jednak tak jak mięśnie podczas ćwiczeń tak i nasz mozg potrzebuje progresji, bo inaczej przestaje się rozwijać. Z tego powodu należy sukcesywnie podnosić poziom trudności, by stawiać przed nim to nowe wyzwania. Kiedy poczujemy się jak mistrzowie w pasjansie, na kolejny stopień idealnie się nada pasjans pająk. Te same zasady tylko więcej kart, bo z dwóch talii.

Sudoku

Gry do ćwiczenia umysłu — GameBy.pl

Rozwiązywanie różnego rodzaju łamigłówek pobudza nasz mózg do pracy i wysiłku. Zwłaszcza regularne ich wykonywanie poprawia pamięć i koncentracje. Świętym przykładem jest właśnie sudoku. Zasady tej gry są niezwykle proste. Na planszy podzielonej na dziewięć kwadratów 3 × 3 z komórkami w każdej. Cala trudność polega na tym, aby wypełnić plansze cyframi od 1 do 9 w sposób taki, żeby na jednej linii i w każdym sektorze znajdowała się tylko jedna taka sama cyfra. Potrafi być to bardzo angażujące dla mózgu, poprawiając tym samym koncentracje.

Bubble Shooter

Bubble shooter - GameBy.pl

Ta niepozorna gra, która na pierwszy rzut oka mogla, by się zdawać jedynie jako opcja do rozrywki. Wbrew pozorom jest gra, która ćwiczy nasz umysł. Polega na celowaniu i strzelaniu kolorowych baniek w taki sposób, aby trafiać te tego samego koloru, co powoduje ich pękanie. Jest bardzo prosta, nie wymagając dużo umiejętności. Jednak tym samym pobudzając mózg do pracy w przyjemny i relaksujący sposób.

Nigdy nie jest się za starym, aby zacząć dbać o swój mozg. Te proste gry pomogą Ci zapamiętać i nauczyć się nowych rzeczy, a także zachować wspomnienia na dłuższy czas. Baw się dobrze i stawiaj przed swoim mózgiem wyzwania, aby sprawdzić, jak daleko może się posunąć. Im jesteś bardziej kreatywny, tym lepiej. Nie rozwiązuj sudoku czy łamigłówek przy użyciu książki lub tutoriali tylko rozwiąż te problemy sam.

Artykuł powstał we współpracy z Play or Down

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły