timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Ekspatki to nowy sześcioodcinkowy serial dostępny na platformie Amazon Prime, którego główne role grają m.in. Nicole Kidman, Sarayu Blue i Ji-young Yoo. Dodatkowo, całość została wyreżyserowana przez Lulu Wang, znaną z oscarowego filmu Kłamstewko.

Kim jest ekspatka i o czym jest ten serial?

Ekspatka to specjalistka, która wyjechała za granicę, by tam pracować. Fabuła serialu obraca się wokół grupy kobiet, których życie zmienia się po przypadkowym spotkaniu w zróżnicowanym społecznym krajobrazie Hongkongu. Każda z bohaterek musi zmierzyć się z poczuciem winy i odpowiedzialności wobec wydarzeń, które następują po tamtym spotkaniu.

Jeżeli ktoś z was czuje niedobór po obejrzeniu Ekspatek, to poniżej znajduje się lista seriali, w podobnej tematyce, estetyki jak i klimacie.

Broadchurch

Broadchurch to brytyjski serial telewizyjny, który po raz pierwszy został wyemitowany w 2013 roku. Akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Broadchurch na wybrzeżu Anglii. Serial skupia się na śledztwie w sprawie morderstwa 11-letniego chłopca imieniem Danny Latimer.
Głównymi bohaterami są detektyw Ellie Miller (grana przez Olivię Colman) i detektyw Alec Hardy (grany przez Davida Tennanta). Prowadzą oni dochodzenie w sprawie zabójstwa chłopca. W miarę jak akcja serialu się rozwija, eksploruje on różne aspekty życia w małym społeczności. W tym relacje międzyludzkie, tajemnice, konflikty i sekrety, które wydają się powiązane z tragicznymi wydarzeniami.

Jest to niezwykle dobry, lecz ciężki serial. Jego intrygująca fabuła, ciekawie zarysowane postacie jak i ciężka tematyka na pewno spodoba się tym, którzy polubili Ekspatki. Doskonałe aktorstwo i poruszanie trudnych tematów takich jak trauma, straty i ich konsekwencje w małych społecznościach to punkty łączące te dwie produkcje. Cały pierwszy sezon jest dostępny za darmo w serwisie Player.

Player

Obejrzyj w serwisie Player

Wielkie kłamstewka

Akcja Wielkich kłamstewek toczy się w miasteczku Monterey w Kalifornii. Skupia się na życiu kilku kobiet, które próbują zachować pozory idealnego życia rodzinno-społecznego. Jednakże w rzeczywistości zmagają się z różnymi problemami i tajemnicami.
Główne bohaterki to Celeste Wright (Nicole Kidman), Madeline Martha Mackenzie (Reese Witherspoon), Jane Chapman (Shailene Woodley), Renata Klein (Laura Dern) oraz Bonnie Carlson (Zoe Kravitz). Ich życie splata się wskutek tragicznego incydentu w szkole, który prowadzi do szeregu zdarzeń i odkryć, odsłaniając mroczne tajemnice społeczności Monterey.

Jeżeli ktoś chce obejrzeć kolejny serial z Nicole Kidman o trudnej tematyce, to wielkie kłamstewka są celnym wyborem. Ta produkcja porusza wiele tematów, takich jak przemoc domowa, matczyne instynkty, relacje między kobietami, klasy społeczne oraz zawiłości życia rodzinno-społecznego. Aktorsko produkcja stoi na bardzo wysokim poziomie, a piękny krajobraz słonecznej Kalifornii także stanowi doskonałe tło dla dramatycznych wydarzeń.

Obejrzyj w serwisie HBO Max!

13 powodów

Akcja serialu skupia się na Hannah Baker, nastolatce, która popełnia samobójstwo. Dziewczyna zostawia po sobie serię taśm, na których nagrane jest 13 powodów, tłumaczących zdecydowania się na ten krok. Głównym bohaterem, który odbiera te taśmy, jest Clay Jensen, kolega z klasy i tajemniczy narrator serialu.

13 powodów to produkcja, która także mierzy się z bardzo ciężkimi tematami jak depresja, przemoc szkolna, naciski społeczne i emocjonalne, molestowanie seksualne oraz samobójstwo wśród młodzieży. Jest to zdecydowanie „młodsze” spojrzenie na radzenie sobie ze stratą kogoś bliskiego, niż miało to miejsce w Ekspatkach. Niemniej jednak zachęcam do obejrzenia pierwszego sezonu i dać mu szansę, ponieważ podejmuje on równie istotne tematy i może dostarczyć wartościowych refleksji.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

Dlaczego kobiety zabijają?

Fabuła skupia się na trzech różnych kobietach, żyjących w trzech różnych dekadach (lat 60., 80. i obecnie), które są związane z tą samą rezydencją w Los Angeles. Pomimo różnych epok, ich życie splata się wokół tematu zdrady i morderstwa. Każda z kobiet ma swoje powody i okoliczności, które prowadzą do kryminalnych działań.

Ta unikatowa kombinacja czarnej komedii, dramatu i kryminału przenosi widzów w świat skomplikowanych historii i motywacji głównych bohaterek. Dlaczego kobiety zabijają prezentuje znacznie lżejsze podejście do tematu morderstwa i śmierci niż wcześniej wymienione produkcje, ale to nie oznacza, że jest mniej wartościowym dziełem. Genialne aktorstwo i intrygująca fabuła sprawiają, że ten serial zdecydowanie umili wam wieczór.

Udanego seansu!
O redaktorze

Studentka Filologii Angielskiej. Miłośniczka mitologii nordyckiej oraz słowiańskiej. Lubi szeroko pojętą popkulturę, a w wolnych chwilach słucha videoesejów, głównie o tematyce filmowej i serialowej.

Wszystkie artykuły