timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Trójka nastolatków z faweli w São Paulo goni za marzeniami, starając się przy tym nie zatracić siebie w świecie kreowanym przez muzykę, religię i narkotyki.

Sintonia to ciekawy dramat o dojrzewaniu, osadzony w sercu pełnych kryminałów slumsów w São Paulo w Brazylii, który w całkiem atrakcyjny sposób przeplata trzy osobne historie. Pomimo nieustannej fali muzyki w odcinkach i mnóstwa wyskakujących okienek tekstowych i innych stylistycznych tyknięć, Sintonia często ceni styl nad treścią, z rozpraszającymi kompozycjami scen, które zabierają serialowi trochę uroku.

Sintonia - GameBy.pl

Mimo kilku przewinięć, Sintonia całkiem dobrze radzi sobie z wprowadzeniem cię w pełen przygód, narkotyków, przemocy brazylijski świat.

Bohaterowie

Uważany jest za „najbogatszego dzieciaka w kapturze ”, jak opisują to jego koledzy; mieszka w fawelach w São Paulo, ale jego rodzina ma pieniądze, przez co mieszkają w ładnym, dobrze wyposażonym domu. Doni realizuje swoje marzenia, tworząc muzykę funk i wprowadzając ją do sieci.

Podczas gdy spędza czas w domu swojego przyjaciela, za jego namową, umieszcza najnowszą piosenkę w Internecie. Utwór „wybucha”, do tego stopnia, że wybitna wytwórnia funk chce z nim porozmawiać na imprezie blokowej następnego dnia – tutaj zaczyna się jego przygoda.

Nando jestz reguły dobrym facetem, ale w brazylijskich favelach każdy sposób zarabiania pieniędzy jest legalny. Młody pracuje więc dla operacji narkotykowej, nadzorując koniec „produkcji” (w zasadzie cięcie i pakowanie). Chłopak wie, że to co robi jest złe i niedługo może przysporzyć mu kłopotów. Mimo wszystko dalej w to brnie wiedząc, że ma rodzinę na utrzymaniu.

Sintonia - GameBy.pl

 

Siostra Nando, Rita żyje sama; na ulicach zarabia na takich rzeczach, jak obudowy do telefonów komórkowych, czy lakier do włosów, a na boku zajmuje się sprzedażą lekkich narkotyków. Rekrutuje swoją sąsiadkę i przyjaciółkę Cacau, by pomogły jej w nagłej sytuacji, przez brak czasu. Podczas akcji, zostają zauważeni przez Policje. Rita ucieka, ale Cacau nie. Dziewczyna uświadamia sobie, że to właśnie jej koleżanka miała w torbie jej caly dobytek.

Fabuła

Grupa dzieci tańczy na imprezie blokowej w São Paulo, a lektor przy tym mówi: „Możemy śnić tylko z zamkniętymi oczami. Nie mamy czasu do stracenia, stary. W ciągu jednej sekundy całe twoje życie może się zmienić. ” Tak właśnie wyglądał sam początek serialu. Zapowiada się całkiem nieźle, prawda?

Serial Sintonia opowiada właśnie o ulicznym życiu tych trzech zagubiobnych nastolatków. Producent hip-hopu, Doni, marzy o tym, aby wspiąć się na szczyt, a jego historia pokazuje, jak ciężko się uczy, że życie to ma swoją cenę.

Nando pokazuje zwykłą drogę narkotykową, którą obiera wiele dzieci, jako sposób na szybkie zarabianie pieniędzy, podczas gdy Rita jest moralnie skonfliktowana co do tego, co robić w życiu, a religia ma duże znaczenie w jej przyszłości.

Sintonia jest tworzona przez KondZillę, twórcę i DJ-a, który jest najlepiej znany jako jeden z prekursorów muzyki funk ostentação. Funk jest główną częścią serii, a motywy funk ostentação odzwierciedlają się w życiu Nando, Rity i Doni: samochody, duże domy i chęć opuszczenia faweli dla lepszego życia. Wszyscy trzej próbują to zrobić, tylko na różne sposoby. Ale zawsze są gotowi się wspierać.

Problematyka

To, co KondZilla i jego współautorzy, Guilherme Moraes Quintella i Felipe Braga, próbują pokazać, to jak intensywna i rózna od przyjętych teraz standardów jest kultura w fawelach.

Sintonia - GameBy.pl

Uczą nas, że są to dzielnice nędzne, które zostały zbudowane przez squatterów na obrzeżach miast Brazylii w ciągu ostatnich 100 lat. Większość z nich ma teraz prąd, bieżącą wodę i najnowocześniejsze udogodnienia, ale nadal są obszarami wysokiego ubóstwa, gdzie kwitnie przestępczość zorganizowana. Ale ludzie, którzy tam mieszkają i dorastali, mają ogromne poczucie dumy, ponieważ muzyka, jedzenie i sztuka pochodzące z ulubionych to jedne z najlepszych rzeczy w miastach, w których się znajdują.

Wykonanie

Chociaż Sintonia często wydaje się być dobra, gdy trzej przyjaciele dzielą się scenami i wspólnie dyskutują o ostatnich wydarzeniach, w czasie większości serialu rozgrywają się trzy równoległe historie, które nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Wyskakujące wiadomości tekstowe na ekranie, przewijane media społecznościowe i różne inne podpowiedzi wydają się nadmiernie używane, a sztuczka bardzo szybko się nudzi. Niepotrzebne szybkie cięciai prowokujące zbileżnia również mnie trochę zniechęciły. Jak na ironie, najciekawsze odcinki to właśnie te najbardziej spokojne. 

Sintonia - GameBy.pl

Jeśli jest jedna rzecz, którą Sintonia zaprezentowała dobrze, to lokalizacja i postacie. Liczne ujęcia pokazujące po prostu scenerię, świetnie oddają nastrój miasta Sao Paulo.Bohaterzy są różnorodni, więc każdy może znaleźć kogoś z kim mniej czy bardziej będzie się utożsamiał.

Podsumowanie

Sintonia to fascynujące spojrzenie na życie w fawelach w São Paulo, gdzie ludzie są kreatywni i mają nadzieję, pomimo trudnych okoliczności.

Sintonia - GameBy.pl

Mimo to, uważam serial za niewarty mojego czasu. Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć o innej kulturze lub interesuje was Brazylia, jak najbardziej zachęcam do oglądania. Nie powiedziałabym jednak, że to serial na miarę Netlfixa.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły