timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

G3 kiedyś bawiło dzieci grą, gdzie trzeba było ułożyć kubki kolorystyką pasującą do obrazka na karcie. Kto zrobił to jako pierwszy, dzwonił dzwonkiem i zdobywał laury i nagrody. Tą grą było Speed Cups. Piszę Wam o niej, ponieważ Trefl naszykował dla was to samo, lecz z małym utrudnieniem. Chcecie się dowiedzieć, jak skomplikuje zadanie fakt, że Wasze palce będą nieco dłuższe? Zagrajmy w grę Sprytna Ośmiornica wydawnictwa Trefl.

Sprytna Ośmiornica - Kubki - GameBy.pl

Sprytna Ośmiornica – Skrót Zasad

Talię kart umieszczamy na środku stołu, a każdy z uczestników otrzymuje zestaw 6 kubeczków. Kciuk, palec wskazujący i palec serdeczny przedłużamy sobie mackami. Lider gry losuje kartę, na której narysowane są zwierzątka, których kolorystykę z obrazka trzeba skopiować poprawnym ułożeniem kubeczków.

Haczyk w tym, że macie robić to jedną ręką, i to tą, gdzie wasze ręce są ozdobione mackami, i tylko mackami możecie te konstrukcje budować. Ostrzegam. To nie jest łatwe, ale zabawne. Kto pierwszy to ułoży, krzyczy gotowe i sprawdzana jest jego poprawność. Sukces oznacza kartę, a porażka eliminuję z danej rundy. Wygrywa najbogatszy w karty po opustoszeniu stosu.

Sprawdź również grę Rach Ciach, idealną do rodzinnych rozgrywek!

Sprytna Ośmiornica - GameBy.pl

Sprytna Ośmiornica – Ocena

Graficznie widzę tu dziecinadę, czyli urocze rysunki, uroczy krój pisma na okładce… bo to typowa gra dla dzieci i to wystarczy, by przekonać dziecięce oko. W środku mamy macki, które na moją dłoń wchodzą dość ciężko, ale z lekkim uciskiem da się je jakoś założyć.

To, co mi przeszkadza, to brak możliwości gry na cztery osoby i więcej. Ten tytuł aż się prosi o większą ilość graczy niż trzy osoby. Może dodruk naprawi ten problem.

Sprytna Ośmiornica - GameBy.pl

Co do zabawy, to wyszło ze mnie duże dziecko, bo bawiłem się świetnie i mnie wciągnęło. Zasady są proste i szybkie, a gra prosta i szybka nie jest. Przede wszystkim jest zabawna, a zadanie jest bardzo trudne. Wyzwanie polega na tym, by odpowiednio chwycić kubek i odpowiednio go ustawić.

Wydłużone palce zmniejszają kontrolę nad naszym chwytem i nad niektórymi konstrukcjami musiałem się namęczyć… Dodać do tego wyścig z rywalami i mamy gotowy scenariusz na komedię pełną pomyłek i przypadków.

Dzieci i dorośli bawią się świetnie i tyle mi wystarczy, by ten tytuł nazwać dobrą grą familijną. Czy jest na co narzekać? Jedynie na zbyt niską ilość graczy.

Na koniec

Sprytna Ośmiornica to flagowy przykład szybkiej gry familijnej dla tych, co szukają czegoś prostego, ale z „tym czymś”, co to zadanie skomplikuje. Szybko, prosto i zabawnie. Tak wygląda gra w grę Sprytna Ośmiornica, do której większych zarzutów nie mam i jestem gotów ją polecić rodzinom. Dzieci, z którymi grałem, są zachwycone.

Jeżeli Ośmiornice to nie Twój klimat, zobacz koniecznie moją recenzję gry Szybkie Bańki!

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły