timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Szczerość to jedna z cech, którą zaczyna się nam wpajać już od dzieciństwa. Wszyscy mówią, że niemówienie prawdy jest złe, a kłamstwo ma krótkie nogi i zawsze wyjdzie na jaw. I mimo tych wielu upomnień i przedstawienia kłamstwa jako coś bardzo złego, jestem pewien, że większości osób czytających ten artykuł, zdarzyło się skłamać nie jeden raz.

Oczywiście nie zawsze były to naprawdę ważne sprawy, ale czasem błahostki, o których wolelibyśmy nie wspominać. W każdym razie, dzisiaj pogadamy o kłamstwach i o tym jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy mówili prawdę.

Szczerość ponad wszystko – Utopijny świat

Dobrze wiem, że wizja świata, w którym nikt nie kłamie, a wszyscy ludzie są wobec siebie uczciwi, nie jest osiągalna nawet w najmniejszym stopniu. Na pewno znajdą się osoby, które będą chciały wykorzystać zaufanie innych dla własnych korzyści. U niektórych ludzie po prostu tacy są. Nie znaczy to jednak, że nie można próbować się zmienić.

Szczerość - Gameby.pl

Czasem przyczyną kłamstw może być problem z zaakceptowaniem samego siebie. Kłamiemy bo nie chcemy przyznać się do swoich błędów, czy słabości. Kłamiemy bo chcemy, żeby inni postrzegali nas lepiej. Czy wreszcie kłamiemy, bo chcemy ukryć nasze niewłaściwe zachowania lub decyzje. Niestety nie jest to najlepsze wyjście. Kreowanie się na kogoś, kim tak naprawdę się nie jest pozbawia nas osobowości.

Kłamstwo jako klucz do sukcesu

Może to się wydawać okrutne, ale tak właśnie działa nowoczesny świat. Coraz więcej ludzi stara się osiągnąć sukces za pomocą kłamstwa. Nie chodzi mi tylko polityków (niektórzy z nich są doskonałym przykładem tego zachowania), ale także o zwykłych ludzi. Niestety wiele osób stosuje kłamstwa i manipulacje, żeby wykorzystać drugą osobę.

Szczerość - Gameby.pl

Czasem jednak kłamiemy tylko pod wpływem impulsu, stresu, bądź strachu przed konsekwencjami. To całkiem naturalna reakcja. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby jak najszybciej wyjaśnić całą sytuację. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do mówienia jeszcze większej ilości kłamstw, w czym można się łatwo pogubić.

Czasem szczerość to jednak najlepsze wyjście

Istnieją różne rodzaje kłamstw. Istnieją również takie, które nie mają na celu zamaskowania niewygodnych dla nas faktów, czy drastycznego zmienienia rzeczywistości.

Zdarza się, że nie decydujemy się na szczerość, ponieważ nie chcemy urazić innych lub boimy się, że ich zdanie jest odmienne od naszego. Jednak moim zdaniem, w takiej sytuacji, szczerość jest najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest, gdy osoba, z którą rozmawiamy pozna nasze prawdziwe myśli, czy intencje, niż gdy dowie się, że przez cały czas była oszukiwana.

Szczerość - Gameby.pl

Według mnie świat, w którym wszyscy ludzie byliby szczerzy, byłby o wiele prostszy. W dzisiejszych czasach, wielu ludzi za bardzo boi się co pomyślą sobie inni. W związku z tym ukrywają oni swoje problemy, czy coś co naprawdę chcieliby powiedzieć. Pamiętajcie, nie bójcie się być szczerzy.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły