timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut.

Kto zna gatunek teleturniej, ten zapewne wie, kim jest Robert Janowski. Mogę pisać o musicalu Metro, o zespole ZOO, ale i tak znaliście go jako gospodarza teleturnieju Jaka to melodia?, gdzie w latach 1997-2018 był rozśpiewanym gospodarzem. A teraz? Gra muzyka!

Mógłbym Wam pisać o ostatnich rozterkach z tym teleturniejem, czyli o oliwie dolewanej przez SE i pomysłach TVP na niekorzystne zmiany. Robert Janowski pożegnał się z tym quizem.

Po dość krótkiej przerwie Robert Janowski powrócił z nowym teleturniejem w nowej stacji TV Puls. Z ciekawości obejrzałem ten show muzyczny z elementami teleturnieju i go zrecenzuję. Zapraszam na Gra Muzyka obejrzane wilczym okiem.

Tutaj przeczytacie mój tekst o poprzednim teleturnieju TV Puls!

Zasady gry Gra Muzyka

Gra składa się z dwóch rund i finału, a cała rozgrywka jest oparta o znaną zabawę w Kółko i krzyżyk. W pierwszej rundzie naprzeciw siebie stają 2 drużyny, których łączy jedynie znajomość muzyki i symbol kółka, bądź krzyżyka.

Gra Muzyka - GameBy.pl

Rozpoczyna duet, który wygra rzut monetą i wybiera jedno z pól. Pod polem jest kategoria i zagadka/pytanie/ prośba o dośpiewanie wersu. Poprawna odpowiedź to symbol na planszy i 200zł na koncie. Błędna odpowiedź to… nic. Po prostu pole wraca do gry. Który duet utworzy linię, bądź zajmie swoimi symbolami większość planszy, wygrywa daną rundę i przechodzi dalej.

Druga runda to walka zwycięskiego duetu w pojedynku jeden na jednego. Wygrana z rundy pierwszej jest dzielona na pół i znowu bawimy się w kółko i krzyżyk na podobnych zasadach.

Poprawna odpowiedź warta jest 300 zł i symbol na planszy, lecz pomyłka to 300 zł dla rywala i jego symbol na kwadracie. Ten, co utworzy linię, bądź wygra najwięcej po 9 zagadkach, przechodzi do finału.

Finał to walka o 5000 zł. Wystarczy wybrać linię i ją utworzyć. Jak? Trzeba poprawnie odpowiadać na pytania z wylosowanych kategorii. Każda poprawna odpowiedź warta jest 400zł, a utworzona linia dodatkowe 5000 zł. Błędna odpowiedź kończy grę.

Gra Muzyka - GameBy.pl

Chcę tylko dodać, że oprócz warstwy quizowej Gra Muzyka oferuje występy utalentowanych artystów i rozmowy z gwiazdami muzyki.

Ocena teleturnieju Gra Muzyka

Czas się zastanowić, czy Gra Muzyka nie jest taką Jaka to melodia 2.0. Fakt. Może i formuła przypomina ten legendarny quiz, który bawi Już od ponad 20 lat.

Scenografia ze sceną dla graczy i sceną koncertową też trąci tym pomysłem. Powiem Wam, że niby to podobne, ale jednak to coś innego.

Przyznam, że już na samym wstępie mi się spodobał ten krótki wstęp Roberta Janowskiego i wykonanie piosenki „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Pomysł na zabawę? Niezły. Kręciłem nosem jak ta najnudniejsza gra Kółko i krzyżyk wypadnie jako motyw do teleturnieju muzycznego, ale nie zawiodłem się, a nawet byłem zaskoczony, że wyszło to tak dobrze.

Jeśli chodzi o poziom i tematykę pytań, to wachlarz jest naprawdę rozległy. Od dośpiewania wersu, poprzez znajomość muzyki filmowej, po kopalnie soli w której kręcony był teledysk Budki Suflera.

Czasami pytania są proste, a czasami z lekka uniwersyteckie. Jeśli chodzi o warstwę quizową, to w końcu widzę teleturniej muzyczny z prawdziwego zdarzenia. Jedna prośba do twórców? Dodajcie nieco dynamiki. Tego mi brakuje.

Oceniłem rozgrywkę. Co z resztą?

Obiecywano mi w dość nachalnych zapowiedziach program familijny i to właśnie dostałem. Mamy dość przyjemny konkurs o może niewielkie pieniądze porównując do dzisiejszych hitów, ale tu jest taki luz, taka zabawa, że sam siedzisz i się dobrze bawisz.

Podoba mi się patent na drużyny złożone z całkowicie nieznanych sobie osób. Rozgrywka jest prosta, ale poziom pytań zrobił to, że nic nie jest prostackie. Sam chciałem się zgłosić do drugiej edycji, ale zrezygnuję z tego pomysłu. Niby jestem dobry z muzyki, bo ją uwielbiam, ale nie dałbym rady 🙂

Atmosfera tej zabawy jest dość pozytywna. Oczywiście dużo do tej atmosfery dodaje prowadzący, któremu drobna przerwa w telewizji zrobiła bardzo dobrze. Robert Janowski pokazał swój profesjonalizm, talent, luz, wigor i widać było po nim, że robi to, co kocha.

Tego mi brakowało w ostatnich Janowskich edycjach Jaka to Melodia. Pokazał tu, że doskonale pasuje jako gospodarz teleturnieju, prowadzący talk-show i jest muzyczną osobowością sceniczną.

Na koniec

Może to za wcześnie po pierwszym odcinku recenzować ten program… bo on się musi rozkręcić… Sorry, musiałem. Oglądając ten program, dużo się nauczyłem.

Po pierwsze cudze chwalicie, swego nie znacie.  TV Puls zaufał formatowi polskiego pomysłu i nie musiał kupować licencji. Druga rzecz to to, że nie trzeba bawić się w milionowe wygrane i innego rodzaju ekstrawagancje.

Wystarczy zaoferować 5000 zł za pokonanie gry w Kółko i krzyżyk w towarzystwie znanych hitów, utalentowanych artystów i profesjonalnego prowadzącego.

Ostatnią lekcją jest dla mnie Robert Janowski, który pokazał, że kiedy jedne drzwi się zamykają, to trzeba szukać innych, które mogą się otworzyć. Chciałbym jako widz oglądać takiego Janowskiego codziennie.

Profesjonalny, naturalny i z radością do tego, co robi. Nie jestem wielkim fanem Roberta Janowskiego, ale odniosłem takie wrażenie, że z lekka się zmienił przez tę przerwę. Nie silił się na żadne komikowanie, czy robienie z siebie mistrza robienia napięcia niczym Hubert Urbański z Milionerów. Pokazał, że jest jednym z królów rozrywki, który czuje się jak ryba w wodzie z tym, co robi.

Gra Muzyka co soboty o 19:00 w Telewizji Puls

Nasza Ocena
  • 9/10
    Studio - 9/10
  • 8/10
    Pomysł - 8/10
  • 10/10
    Prowadzący - 10/10
9/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły