timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy jest niezbędnym narzędziem codziennego użytku. Mówiąc wprost jest on przydatny. Jednak jak wybrać telefon dla osoby słabowidzącej lub niewidomej? Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Tradycyjny czy nowoczesny?

Kiedy zastanawiamy się nad wyborem telefonu dla osoby mającej problem
ze wzrokiem, naszą pierwszą myślą jest tradycyjny telefon z klawiaturą. I faktycznie, rynek jest bogaty w klasyczne telefony wyposażone w duże klawisze. Jednak technologia poszła do przodu i dziś możemy zakupić specjalny smartfon. Jest to krok do przodu, ponieważ taki telefon daje nie tylko więcej możliwości, ale również jest wyposażony w aplikacje, które są bardzo pomocne. I choć wydawać się może, że wybór jest oczywisty, tak odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko zależy od preferencji danej osoby. Ktoś może lubić czuć klawisze a ktoś inny chce korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

najbezpieczniejsze smartfony - Gameby.pl

Jakie funkcje powinien zawierać telefon?

Jeśli chodzi o tradycyjne telefony z klawiaturą są one przeważnie wyposażone w system głosowy. Jest on odpowiedzialny w głównej mierze za wszystko. Kiedy taka osoba chce wybrać numer, przeczyta on przychodzącego SMS lub użytkownik będzie mógł w łatwy sposób skorzystać z książki kontaktowej. Choć taki system jest czymś pomocnym, tak jest on nieco ograniczony. A jak sprawa wygląda w przypadku smartfona?

Subskrypcja na Iphone - Gameby.pl

Nowsze modele są wyposażone w system Android lub IOS. Stąd mogą obsługiwać różnego rodzaju aplikacje, poszerzające możliwości telefonu. Przykładem takiej aplikacji jest Envision AI. Pozwala ona na nie tylko czytanie tekstów, ale również rozpoznawanie banknotów, napisów na budynkach, dosłownie wszystkich przedmiotów. A wszystko to za pomocą aparatu z którym współpracuje aplikacja. Innym przykładem jest TalkBack, który odczytuje ekran. Kiedy użytkownik jeździ po nim placem system mówi, co dokładnie się dzieje. Jest to pomocna aplikacja również podczas przeglądania internetu.

Czy taki telefon jest drogi?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Tradycyjny telefon nie będzie dużym wydatkiem. Ceny takich modeli nie są duże, są na każdą kieszeń. Natomiast kiedy chcemy kupić smartfon wyposażony w system Android lub IOS, musimy liczyć się z kwotą znacznie większą.
Słowem końca. Rynek telefonów jest otwarty dla każdego, niezależnie od tego czy ktoś jest zdrowy lub nie. Dobrze, że firmy odpowiadają na potrzeby swoich klientów i dziś każdy może swobodnie korzystać z narzędzia jakim jest telefon.

 

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły