timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

Dziś poznamy grę, którą stworzyła Gdańska Organizacja Turystyczna i będzie to Visit Gdansk! Jak można się domyślić, tytuł opiera się na poznaniu tego pięknego, nadmorskiego miasta. Gra z myślą żeby pokazać piękno Gdańska, dla tych co w nim mieszkają i je kochają, dla zwiedzających jako pamiątkę i miłe wspomnienie i dla tych co chcą się w nim zakochać.

Na początek warto wspomnieć, że gra jest dedykowana dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat. Plansza składa się z 4 puzzli ramki i 12 puzzli w środku, które gracz układa jak tylko ma ochotę. Dodatkowo puzzli na wypełnienie środka jest 16, z czego 4 z polami specjalnymi. Na początku gracze losują kartę postaci, a do każdej karty jest karta pomocy. Można być seniorem, studentem, biznesmenem lub reprezentować rodzinę.

Każdy dostaje monety i żetony energii, pionek w swoim kolorze ustawia na swoim polu startowym i losuje 1 kartę szlaku i 3 karty transportu. Aby wygrać trzeba zebrać 3 bursztynowe pamiątki poprzez odwiedzanie określonego na karcie szlaków pola. Po odwiedzeniu można zdobyć 2 lub 1 bursztyny, które są w zestawie.

Grę rozpoczyna osoba ze znacznikiem Pieszego Turysty i rzuca kostką pogody. Na kostce są trzy obrazki oznaczające słońce, deszcz i burzę. W trakcie np.: burzy nie można chodzić piechotą i jeździć rowerem. W trakcie jednej tury gracze dobierają karty transportu, które muszą wykorzystać robiąc ruch. Po turze znacznik Pieszego Turysty idzie do gracza po lewej. I oczywiście wygrywa osoba, która zdobyła 3 bursztyny.

Chociaż gra brzmi na skomplikowaną wcale taka nie jest. Rozgrywka jest lekka i przyjemna, w jej trakcie jest dużo śmiechu. Instrukcja jest bardzo przejrzyście napisana, co się rzadko zdarza. Wszystkie elementy są bardzo starannie wykonane, szczególnie pionki i plansza. Szata graficzna jest dla tych, co lubią prosty rysunek i symboliczne elementy.

Myślę, że dużym plusem tej gry jest to, że każda karta, instrukcja i elementy mają opisy po polsku i angielsku, więc turyści i z Polski i z zagranicy będą wiedzieli o co chodzi. Gdańsk jest pięknym miastem, a ta gra ukazuje właśnie jego walory, nie mówiąc o dołączonym bursztynie, gdzie we wcześniejszych latach Gdańsk właśnie nazywany był Bursztynowym Miastem.

Autorzy tworzyli tę grę około 8 lat i wysiłek nie poszedł na marne. Są Monopoly, które wprowadzają do różnych miast Polskich, ale tak oryginalnej gry o żadnym mieście nie widziałam. Z czystym sumieniem za pomysł, wykonanie, niebanalną i nie za trudną rozgrywkę dla całej rodziny daje tej grze 9,5/10. Jeśli szukacie dobrego prezentu na święta i nie tylko, ta gra będzie idealna i dla osoby z Gdańska i spoza, aby pokazać mu, że Polska ma też piękne miejsca, które warto poznać!

Życzymy Miłego Grania!