timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zainstalowanie usługi VPN na smartfonie czy komputerze niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a do tego jest banalnie proste. Wystarczy wykupić subskrypcję i pobrać aplikację, by móc cieszyć się bezpiecznym połączeniem w każdej sytuacji. A co z konsolami czy telewizorami? Dlaczego warto objąć je ochroną i jak to zrobić?

Producenci smart telewizorów i konsol do gier nie pozwalają na instalowanie zewnętrznego oprogramowania w ich sprzętach. To znaczy, że nie można po prostu pobrać i zainstalować aplikacji VPN na konsoli czy smart TV tak, jak na smartfonie czy komputerze. Czy zatem istnieje sposób na włączenie tych urządzeń do wirtualnej sieci prywatnej? Owszem! Rozwiązaniem jest zainstalowanie VPN na routerze, za pomocą którego sprzęty te łączą się z Internetem.

Dlaczego warto mieć VPN na swoim routerze?

Łączenie się z siecią poprzez VPN ma wiele zalet, a to tylko niektóre z nich:

    • Ochrona prywatności – Gdy przeglądasz Internet za pomocą VPN, udostępniasz o sobie mniej informacji. Reklamodawcy (a nawet Twój dostawca usług internetowych) wiedzą o Tobie mniej.
    • Bezpieczeństwo – Dobra sieć VPN zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych – jeśli dostałyby się w niepowołane ręce, nie byłyby do niczego przydatne.
    • Ochrona adresu IP – VPN maskuje Twój adres IP, dzięki czemu nie musisz rozgłaszać wszem wobec, w jakim miejscu na ziemi aktualnie się znajdujesz.

Dlaczego więc warto zainstalować VPN na routerze? Objęcie ochroną routera oznacza włączenie do wirtualnej sieci prywatnej wszystkich urządzeń, które za jego pośrednictwem łączą się z siecią. Dotyczy to komputerów, smartfonów, smart telewizorów, konsol, a nawet inteligentnych sprzętów AGD. Instalując VPN na swoim routerze, możesz upiec dwie (lub więcej!) pieczenie na jednym ogniu.

Internet - Gameby.pl

VPN dla fanów gier, filmów i seriali

VPN zainstalowany na routerze, a zatem obejmujący całą domową sieć, może Ci się przydać, jeśli jesteś miłośnikiem kinematografii albo fanem gier wideo. Dlaczego?

  • ● Ochrona każdego urządzenia – Jesteś narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni nie tylko wtedy, gdy korzystasz z komputera. Każde urządzenie podłączone do Internetu może paść ofiarą ataku. Istnieją nawet doniesienia o hakowaniu… smart lodówek i pralek. Inteligentny telewizor czy konsola nie są więc wyjątkami.
 • Większy wybór serwerów. Znudziło Ci się granie na europejskich serwerach? Chcesz poznać dalszą społeczność swojej ulubionej gry, ale tytuł nie pozwala na samodzielne wybranie serwera? VPN na routerze może pomóc Ci zamaskować swoją prawdziwą lokalizację i dostać się na serwer amerykański czy azjatycki.
 • Zabezpieczenie przed atakami. Jeśli streamujesz swoje rozgrywki dla publiczności, zapewne wiesz, że wielu (nie tylko znanych) streamerów regularnie musi zmagać się z próbami przeszkodzenia w działalności. Popularnością cieszą się ataki DDoS skierowane w graczy. Zainstalowanie VPN ochroni Twoje IP, a więc zabezpieczy Cię przed takimi złośliwymi praktykami.Telewizor z napisem Netflix - Który pakiet wybrać?

O czym warto pamiętać, instalując VPN na swoim routerze?

Zanim zabezpieczysz cały swój dom poprzez wirtualną sieć prywatną, pamiętaj o tym, by wybrać odpowiedniego usługodawcę. Co to znaczy? Twój dostawca VPN powinien:

 • dysponować licznymi serwerami VPN na całym świecie,
 • gwarantować nowoczesne i silne szyfrowanie danych,
 • oferować pomoc techniczną w razie potrzeby,
 • eliminować gromadzenie prywatnych danych swoich klientów

Z powyższych względów powinieneś zainwestować w dobrą usługę VPN, zamiast decydować się na darmową sieć. Bezpłatny VPN nie gwarantuje bowiem optymalnej ochrony, a do tego nie oferuje zbyt wysokiej jakości połączenia. Darmowe VPN-y są obarczone limitami przesyłu danych czy ograniczeniami prędkości, co na pewno będzie dużą przeszkodą, gdy zechcesz cieszyć się swoimi ulubionymi grami, serialami czy filmami.

Jak zainstalować VPN na routerze?

Jeśli wybrałeś już godnego zaufania dostawcę i wykupiłeś najlepszy dla siebie pakiet, to pora na instalację. Przed rozpoczęciem pamiętaj, że dokonujesz instalacji na własną odpowiedzialnośc
1. Sprawdź, czy Twój router umożliwia zainstalowanie na nim VPN. Większość usługodawców VPN udostępnia listy wspieranych sprzętów.
2. Zaloguj się do routera i sprawdź, czy ma wbudowaną opcję do konfiguracji VPN. Jeśli nie, konieczne będzie zainstalowanie zewnętrznego oprogramowania DD-WRT (tzw. flashowanie). Proces wygląda różnie w zależności od marki routera.
3. Jeśli router umożliwia skonfigurowanie na nim VPN, zapoznaj się z instrukcją instalacji dostarczoną przez Twojego dostawcę. Podpowie Ci, co dokładnie musisz zrobić, by szybko połączyć router z VPN-em. Instalacja może przebiegać różnie w zależności od marki sprzętu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z NordVPN

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły