timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W lesie dziś nie zaśnie nikt to wyreżyserowany przez Bartosza M. Kowalskiego pierwszy polski slasher. Z uwagi na pandemię koronawirusa zdecydowano się ominąć premierę kinową, która miała nastąpić 13 marca i wypuścić film na Netflixie. Film zaledwie dzień po premierze jest najbardziej oglądanym dzisiaj na platformie, a na Filmwebie zebrał już 15 tysięcy ocen od użytkowników.

W lesie dziś nie zaśnie nikt jest nakręcony z dystansem, humorem, znajomością reguł, pomysłem i przede wszystkim godną podziwu (dla slashera) logiką i ciągłością wydarzeń.

W lesie dziś nie zaśnie nikt - GameBy.pl

Czym właściwie jest slasher?

Sama definicja slashera nie jest zbyt skomplikowana. Jak mówi sam Google, to rodzaj horroru filmowego o fabule, w której bohaterzy po kolei giną na przeróżne sposoby. Jest to kino pełne grozy i humoru.

„Widzowie mogą się spodziewać, że na ekranie polecą głowy i poleje się krew, a wielu bohaterów nie dotrwa do finału. Twórcy pod drapieżną otoczką puszczają oko do widza i z dystansem odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości, ironicznie komentując nastroje społeczne” -tak zapowiadali film twórcy.

Nie zawiedli. Nastolatki, las, brak internetu, tajemnicze, nieokreślone zło czające się między jednym pieńkiem drzewa a drugim, czy gdzieś w piwniczce o intensywnie skrzypiących schodach? W dodatku dużo kiczu, krzyku i sztucznej krwi.

W lesie dziś nie zaśnie nikt – O czym jest film?

Akcja filmu rozpoczyna się dość niewinnie – grupa nastolatków uzależnionych od technologii trafia na… obóz offline. Wspólna wędrówka po lasach bez dostępu do smartfonów nie zakończy się jednak tak, jak zaplanowali to organizatorzy.

Będą musieli zawalczyć o prawdziwe życie z czymś, czego nie widzieli nawet w najciemniejszych zakamarkach internetu. W obliczu czyhającego w lesie śmiertelnego niebezpieczeństwa odkryją, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i poświęcenie. Czy wyjdą z tego cało, czy w krwistych kawałeczkach?

W lesie dziś nie zaśnie nikt - GameBy.pl

Wykonanie

W lesie dziś nie zaśnie nikt to naprawdę przyzwoity slasher. Elementy się zgadzają, scenariusz jest dosyć (jak na slasher) logiczny. Nikt tutaj niczego nie udaje, aktorzy dobrze odgrywają swoje rolę, a wszyscy oglądający dobrze się bawią.

Twórcy filmu korzystają z wielu klisz i zapożyczeń gatunkowych. Mówi się, że podstawą każdego slashera jest brak fabuły, oprócz ogromnej ilości krwi i głupawych bohaterów. Schemat znany od 1974 roku; charakterystyka bohaterów i kolejność morderstw też.

Ale reżyser bardzo dobrze o tym wie i wykorzystuje to na swoją korzyść. Nawet w warstwie muzycznej da się usłyszeć motywy znane z Psychozy, Halloween. Efekty, jak na polskie kino, wypadły super.

W lesie dziś nie zaśnie nikt - GameBy.pl

Fani gatunku będą z pewnością zadowoleni. Inni niekoniecznie. Niektóre sceny w filmie są po prostu głupie – jak to w każdym horrorze. Mnie one nie przeszkadzały, lubię czasem wyłączyć myślenie i po prostu się pośmiać.

Obsada – Wieniawa, Zbrojewicz, Gąsiewska

W filmie występują m.in.: Julia Wieniawa, Wiktoria Gąsiewska, Michał Lupa, Stanisław Cywka, Sebastian Dela, Mirosław Zbrojewicz, Gabriela Muskała, Wojciech Mecwaldowski, Piotr Cyrwus, Olaf Lubaszenko.

Gra aktorska jest na naprawdę dobrym poziomie. Najlepiej moim zdaniem wypadł Michał Lupa, który genialnie przedstawił postać Julka. Julia Wieniawa, która gra w filmie główną rolę też poradziła sobie dobrze.

W lesie dziś nie zaśnie nikt - GameBy.pl

Obsada filmu została bardzo dobrze dobrana pod definicję „amerykańskiego slashera”. W  „W lesie dziś nie zaśnie nikt” dostaliśmy całą gamę bohaterów. Jak to w innych popularnych produkcjach na ekranie zobaczymy m.in. nerda, pustą dziewczynę zapatrzoną w siebie, outsiderkę, typowego „przystojniaka”, czy homoseksualistę.

W lesie dziś nie zaśnie nikt – Podsumowanie

Film był może nie doskonały, ale jak na polskie realia kinematografii stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeśli jesteś fanem slasherów, czy nawet horrorów, jestem niemal pewna, że produkcja ci się spodoba. Także, bierz się za oglądanie 🙂

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły