timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

To, że życie pisze najciekawsze scenariusze, wiemy nie od dziś. Idealnym tego przykładem jest serial Zepsuta Krew (oryg. The Dropout), od niedawna dostępny na Disney+. Przedstawia on opartą na faktach historię Elizabeth Holmes oraz tego, gdzie doprowadziły ją zbyt wygórowane ambicje. Jeśli chcesz poznać szczegóły jednego z największych przekrętów w dziedzinie nauki, koniecznie obejrzyj Zepsutą Krew.

Zepsuta Krew- o czym jest serial?

Miniserial został stworzony na podstawie podcastu o tym samym tytule. Przedstawia autentyczną historię Elizabeth Holmes. Jej postać grana jest przez aktorkę Amandę Seyfried, znaną z takich filmów jak Chloe, Wciąż ją kocham, czy Mank.

Elizabeth poznajemy jako młodą, ambitną studentkę Uniwersytetu Stanforda. Dziewczyna ma bardzo jasno określone cele- chce dokonać przełomu w dziedzinie medycyny i zostać miliarderką. Jej talent zostaje zauważony i zostaje zaproszona do udziału w medycznym projekcie. Elizabeth to jednak nie wystarcza. Kierowana wybujałą ambicją, porzuca studia i zakłada firmę Theranos. Wzorem dla dziewczyny jest Steve Jobs i taki sukces jak on pragnie osiągnąć.

Elizabeth wymyśla projekt urządzenia, które miałoby zrewolucjonizować współczesną medycynę. Edison, bo tak nazwano tę aparaturę, miał z zaledwie jednej kropli krwi wykonać 240 testów na różne choroby. Wystarczyłaby chwila i jedno małe ukłucie, by dowiedzieć się niemal wszystkiego o stanie zdrowia badanego. Plany te przekonały inwestorów, którzy nie szczędzili pieniędzy. Problem jednak w tym, że Edison nie działał poprawnie. Nie wykrywał on obiecanych 240 chorób, a wyniki wychodziły zafałszowane. Elizabeth była jednak na tyle przekonująca, że nieświadomi sponsorzy dalej inwestowali w jej projekt.

Firma Theranos rosła w siłę i stawała się coraz większą potęgą. Holmes stała się najmłodszą na świecie miliarderką, która sama zapracowała na swój sukces. Oszustwo, którego dokonała, sprawiło, że spełniły się jej wszystkie marzenia. Przyznać trzeba, że bohaterka odznaczała się niezwykłym uporem, jednak do celu dążyła po trupach. W końcu jednak całą Doliną Krzemową wstrząsnęła wiadomość, jak wielkie kłamstwo stworzyła Elizabeth. Wyceniana na 9 miliardów dolarów firma upadła.

Czy warto obejrzeć serial Zepsuta Krew?

Zdecydowanie. To naprawdę intrygująca i trzymająca w napięciu opowieść. Świetna gra aktorska sprawia, że widz niemal sam daje się oszukać. Historia jest niezwykle ciekawa i co nie zdarza się często- autentyczna. Zepsuta Krew porywa od pierwszej minuty i zdecydowanie na długo zapada w pamięć.