timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Witam was w pierwszym, a na pewno nie ostatnim felietonie z serii #Pogadajmy. Mam nadzieję, że przypadnie Wam ona do gustu i jeszcze nie jeden raz się zobaczymy.

Przechodząc do sedna, internet, czy tego chcemy czy nie, jest ogólnodostępny dla wszystkich. Czyni to z niego doskonałe miejsce do dzielenia się swoją twórczością z innymi.

Przykładowo nie trzeba być profesjonalnym filmowcem, aby samemu coś zrobić  i udostępnić wideo do internetu. I nie ważne czy nagrywacie filmy na Youtubie, udostępniacie własną muzykę na SoundClouda lub Spotify albo piszecie teksty do GameBy.pl. Istnieje kilka uniwersalnych wskazówek, o których warto wiedzieć, jeśli chce się tworzyć w internecie.

Zaplanuj czas, aby tworzyć

Chociaż może być to coś z początku brzmiącego absurdalnie, to jednak warto planować swoją pracę, kiedy zaczynamy coś tworzyć. Przecież sztuka kojarzy się ze spontanicznością, przypływami natchnienia i dosyć częstymi przerwami artystycznymi, spowodowanymi brakiem weny.

Jednak regularne tworzenie bardzo się opłaca. Po pierwsze, dzięki temu rozwijają się umiejętności twórcy i stale następuje mniejszy lub większy progres. Ponadto zawsze łatwiej jest zgromadzić nowych odbiorców i zatrzymać starych, jeśli filmy, muzyka, cokolwiek – będą pojawiać się regularnie. Nie potępiam pracy na spontanie, bo sam doceniam tą metodę pracy, czasem naprawdę może ździałać cuda. Jednak dzięki obowiązkowości po prostu łatwiej jest tworzyć.

Jak tworzyć w internecie - Gameby.pl

Oryginalność przede wszystkim

Ostatnimi czasy na polskim Youtubie, widuje się coraz więcej formatów ,,podobnych” do filmików zza granicy. Nie mówiąc o tym, że niektórzy twórcy najzwyczajniej kradną pomysły innych, i tak zyskując sporą ilość odsłon i pozytywnych ocen. Chociaż wizja wysokich zysków i popularności jest kusząca, to jednak według mnie lepiej jest zrobić coś swojego.

Priorytetem jest to, aby twórcy podobało się jego dzieło. Poza tym niepowtarzalność wśród morza kopii jest bardzo doceniana. Oryginalność to rzecz, która w nowoczesnym świecie powoli zanika. Warto więc ją promować, a także samemu starać się być oryginalnym.

Jak tworzyć w internecie - Gameby.pl

W internecie nie jesteś sam

Nie należy zapominać o odbiorcach. Bez nich nie byłoby internetu, a dzieła twórców nie miałyby szans na bycie dostrzeżonymi. Prawda jest taka, że każdy lubi, gdy pod jego pracą pojawi się miły komentarz.

Ale jak zachęcić ludzi do np. oglądania filmów. Należy przede wszystkim być szczerym twórcą, któremu zależy na oglądającym jak na żywym człowieku, a nie cyferce w statystykach. Jak najbardziej popieram także różne konkursy, czy inny sposób interakcji z ludźmi (eventy, spotkania itp.).

Ważnym jest pokazanie, że sztukę tworzy się z pasji. Przyjmowanie każdej współpracy reklamowej i wciskanie odbiorcom tanich product placementów, raczej nie odbije się dobrze na internetowym sukcesie autora.

Jak tworzyć w internecie - Gameby.pl

Ty jesteś najważniejszy

Nawet wielkie pieniądze i informacja o sukcesie nie zdadzą się na nic, jeżeli twórca będzie działać wbrew sobie. Samorealizacja, zadowolenie z siebie to coś, do czego moim zdaniem każdy powinien dążyć.

Nie ma więc sensu tworzenie określonego rodzaju filmów lub jakiegoś gatunku muzyki, tylko dlatego, że jest to popularne. Jeśli twórca jest zadowolony z tego co zrobił, to już osiągnął mały sukces.

Jako ostania porada – wkładaj siebie w swoją twórczość. Wiem, że brzmi to dość banalnie, ale bycie sobą jest w tym bardzo ważne. W zalewie różnorodnej sztuki i powielanych schematów, najlepiej wyróżnić się, pokazać siebie. Zwłaszcza kiedy człowiek zdobywa sławę i rozpoznawalność, zaczyna zmieniać się, tworzyć pd masową publikę.

Według mnie należy pamiętać o swoich pierwotnych postanowieniach. I nie poddawajcie się, sukces zawsze przychodzi z czasem. Do zobaczenia w kolejnych artykule!

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły