timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Apple wprowadziło do iOS 16 nowy tryb, mający gwarantować bezwzględne bezpieczeństwo. Lockdown Mode, bo tak nazywa się nowe oprogramowanie, ma na celu chronienie użytkownika przed zaawansowanymi atakami hakerskimi, na przykład tymi, do których używa się systemu Pegasus. W jaki sposób tryb chroni nasze urządzenie i czy przyda się on zwykłym użytkownikom?

Lockdown Mode – Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Firma przyznaje, że tryb został stworzony głównie na potrzeby sławnych osobistości. To w ich przypadku najczęściej stosuje się zaawansowane hakerskie ataki. Użycie oprogramowania Pegasus było dotychczas sporym problemem, a dostęp do kont celebrytów na całym świecie nie był przy jego użyciu problemem.Lockdown Mode - Gameby.pl

Lockdown Mode będzie zatem wykorzystywany głównie przez ludzi, którzy na swoich urządzeniach posiadają informacje niezwykle poufne. Chodzi o polityków, pracowników ogromnych firm zajmujących wysokie szczeble oraz każdego, kto posiada dane cenne dla hakerskich grup.

Lockdown Mode – Co zmieni w Iphonie?

Z nowego trybu z pewnością nie będzie można korzystać przez całym czas. Blokuje on bowiem wiele funkcji, których brak na co dzień byłby dość uciążliwy. O czym konkretnie mowa?

Lockdown Mode blokuje zaproszenia z usług online, czyli na przykład powiadomienia z FaceTime, o ile wcześniej nie kontaktowaliśmy się z danym numerem. Dodatkowo, ochroną objęte zostaje również Safari oraz wszystkie inne przeglądarki. Od teraz, podczas korzystania z nowego trybu ochrony, wyłączone zostają niektóre sieciowe funkcje. Jedną z nich jest ,,just-in-time” w JavaScript. Oznacza to, że dostęp do niektórych stron będzie niemożliwy. Znacząco zwiększa to jednak bezpieczeństwo. Lockdown Mode - Gameby.pl

Nowy tryb blokuje także wszystkie załączniki poza zdjęciami. Zagwarantuje to brak możliwości uruchomienia pliku ze złośliwym oprogramowaniem. Gdy zablokujemy urządzenie z włączonym Lockdown Mode, nie będzie możliwe połączenie go z innym sprzętem. Apple pomyślało zatem praktycznie o wszystkim.

Lockdown Mode – Czy to rewolucja w świecie zabezpieczeń?

Nowy tryb dostępny w iOS 16 z pewnością sprawi, że życie ważnych osób na całym świecie stanie się prostsze i bezpieczniejsze. Nie ma on jednak dużo do zaoferowania przeciętnemu użytkownikowi. Korzystanie z trybu będzie dla niego uciążliwe i nieprzyjemne.Lockdown Mode - Gameby.pl

Poczekałbym więc z określaniem Apple rewolucjonistą, jeśli chodzi o zabezpieczenia. Co innego stworzyć narzędzie pomagające jedynie VIPom, a opracowanie globalnej, funkcjonalnej odpowiedzi na problem słabych zabezpieczeń.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły