timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Od czasu powstania projektu Starlink, coraz częściej mówi się o zagrożeniach związanych z bardzo frywolnym podbijaniem przestrzeni kosmicznej w pobliżu Ziemi. Tym razem astronomowie z całego świata są zszokowani. Wszystko za sprawą jednego wydarzenia, a konkretnie wysłania satelity BlueWalker 3 na ziemską orbitę. Jak to wydarzenie może wpłynąć na astronomiczną przyszłość naszej planety?

BlueWalker 3 – Ogromny satelita już na orbicie

10 września bieżącego roku na Florydzie odbył się start rakiety. Wyniosła ona na ziemską orbitę kolejną grupę Starlinków oraz jeden nietypowy ładunek. Mowa właśnie o BlueWalkerze 3. Jest to projekt firmy AST SpaceMobile. Satelita ma pełnić podobną funkcję, co grupa kosmicznych obiektów Elona Muska. Nie chodzi jednak o internet, a telefonię komórkową. Dzięki nowemu satelicie, możliwe będzie korzystanie z sieci komórkowej we wszystkich zakątkach świata. Co prawda, aby stało się to możliwe, projekt potrzebuje jeszcze trochę czasu.

Żeby wszystko działało w pełni sprawnie, AST SpaceMobile musi upewnić się, że orbitowanie BlueWalkera 3 wokół Ziemi będzie przebiegać bez zakłóceń. Według szacowań powinno to zająć do kilku tygodni. Wówczas możemy spodziewać się całkiem spektakularnego wydarzenia. Satelita rozłoży wtedy swoją antenę, która może pochwalić się powierzchnią aż 64 metrów kwadratowych.

Tak ogromna antena z pewnością zadba o poprawne działanie systemu. Wiążą się z nią jednak pewne komplikacje. Mówi się o tym, że BlueWalker 3 będzie w stanie całkiem dobrze odbijać promienie słoneczne, przez co na nocnym niebie, ma być drugim najjaśniejszym obiektem, zaraz po Księżycu.

BlueWalker 3 – Zagrożenie dla astronomii

Astronomowie z całego świata zdążyli już zabrać głos w sprawie nowego satelity. Według nich, jest to ogromna przeszkoda, utrudniająca obserwację nieba. Podobne problemy zgłaszano już przy starcie projektu Starlink, tym razem mamy do czynienia z czymś o wiele większym i jaśniejszym. Na domiar złego AST SpaceMobile oświadczyło, że docelowy plan zakłada umieszczenie jeszcze 100 satelitów. Każdy z nich ma być większy niż BlueWalker 3. Dla astronomów oznacza to kompletną katastrofę. BlueWalker 3 - Gameby.pl

Rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe. W grę mogą wejść różnego rodzaju batalie prawne. Przeciętnemu człowiekowi pozostanie za to prawdopodobnie podziwianie nocnego nieba, wypełnionego masą nowych, świecących obiektów.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły