timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Dzięki serialom przyswojenie nowych słów, akcentu czy też sposobu wymowy danego języka staje się łatwiejsze, dodatkowo oglądanie filmów i seriali może poprawić zdolności rozumienia ze słuchu, będąc zarówno formą nauki i rozrywki w jednym. Poniżej zamieszczamy kilka z najpopularniejszych włoskich seriali nadających się do nauki tego języka, zarówno dla młodzieży, jak i osób wolących uczyć się wraz z bardziej treściwymi serialami.

Genialna przyjaciółka

Serial oparty jest na powieści Elany Ferrante o tym samym tytule, a jego fabuła przedstawia historię przyjaźni dwóch kobiet, które do czasu zniknięcia jednej z nich trwała sześćdziesiąt lat. Elena stara się rozwiązać tajemnicę, jednak po drodze okazuje się, że jej przyjaciółka jest także jej największym wrogiem. Tej dynamicznej opowieści towarzyszą włoskie akcenty, a jednym z nich są magiczne widoki z urokliwego Neapolu.

SKAM Italia

To włoska wersja kultowego serialu dla nastolatków. Całość opiera się na przedstawieniu codziennego życia grupki młodzieży z włoskiego liceum, widz może obserwować ich przyzwyczajenia, pierwsze przyjaźnie i miłości oraz popełniane błędy, śledząc przy tym użycie potocznego języka włoskiego.

Dama w czarnym welonie

Akcja tego dramatu kostiumowego ma miejsce w Trydencie, we wczesnych latach XX wieku. Włoski miniserial jest przepełniony tajemnicami, rozpoczynającymi się od upozorowania własnej śmierci przez główną bohaterkę Clarę, by przeprowadzić śledztwo i odkryć zatajone przed nią fakty. Dodatkowo dla ułatwienia zrozumienia serialu w fabule zastosowano retrospekcję i pokazano dzieciństwo i zagmatwane życie Clary do czasu jej ucieczki.

Trzy metry nad niebem

To lekki serial opowiadający o wakacyjnej miłości na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Czy romans Ale i Summer przetrwa lato, pomimo ich dwóch sprzecznych ze sobą światów? Z pewnością dla obojga będzie to niezapomniana przygoda, a dla widzów lubiących lekkie i słodkie klimaty ta włoska produkcja stanie się idealnym wyborem.

Zero

Ostatnia pozycja to zdecydowanie coś dla fanów science fiction, ta włoska produkcja z 2021 roku opowiada o nieśmiałym nastolatku obdarzonym niezwykłą mocą. Omar, czyli główny bohater serialu coraz częściej ma wrażenie, że wśród mijanych na włoskich uliczkach ludzi jest niewidzialny, na początku mogłoby się to wydawać metaforą jako osoba czarnoskóra we Włoszech, jednak jest to początek wątku paranormalnego i jego niespotykanej supermocy, której musi użyć, by chronić bliskich. Osiem dwudziestominutowych odcinków wskazuje na wartką akcję serialu łącząc przy tym sci-fi, wątek romantyczny i dodatkowo wplatając kwestie społeczne.

O redaktorze

Nazywam się Natalia Janaszczyk, jestem studentką Innowacji w biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Wszystkie artykuły