timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Dla wielu osób był to jeden z argumentem za przełożeniem składanie swojego nowego komputera na później. I nareszcie przybyła nowa generacja pamięci RAM. Teraz nasuwa się pytanie, czy warto było na nie czekać? Okres kiedy w sklepach problem jest ze zdobyciem jakichkolwiek komponentów komputerowych. Przez co ceny wszystkiego poszybowały drastycznie w górę. Niestety nie nie uniknęły tego i nowe kości. Dodatkowo nowe rzeczy zawsze przychodzą z wyższą metką. Dlatego przed zakupem będziesz musiał się zastanowić czy DDR5 przyniesie wystarczające zyski wydajnościowe nad poprzednią generacją.

Korzyści DDR5

DDR5 - GameBy.pl

Głównymi punktami sprzedażowymi są chyba zwiększenie gęstości oraz przepustowości  pamięci. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy moduły DDR4 posiadały gęstość na poziomie 16 GB, DDR5 może się pochwalić, aż 64 GB. Co do przepustowości nie została zwiększona sama przepustowość, a liczba kanałów w module. Jednak przekłada się to na usprawnienie wydajności oraz integralności. Dzięki temu włożenie jednej kości automatycznie za skutkuje pracą wykryciem przez system pracy w trybie dual channel. Ma to spory wpływ na wydajność zwłaszcza w rozwiązaniach profesjonalnych.

Dodatkowo warto wspomnieć, że udało się także ulepszyć zużycie energii. Poprzez zmniejszenie bazowego napięcia z 1,2 V na 1,1 V. Przeniesiono także ECC na moduł (wcześniej znajdował się na płycie głównej). Powinno to przynieść korzyści w niższych temperaturach oraz niezawodność pracy. Jednak te wszystkie korzyści są na papierze, a jak historia pokazuje, nowinki technologiczne mają czasem problem z dorównaniem tym obecnym na rynku przez parę dobrych lat. Czy tak jest też teraz?

DDR5 vs DDR4

DDR4 DDR5
Gęstość 2-16 GB 8-64 GB
Maksymalna pojemność DIMM 64 Gb 128 GB
Pasmo 12800-25600 MB/s 25600-51200 MB/s
Szybkość transmisji 1600-3200 MT/s 3200-6400 MT/s
Banki 16 32
Napięcie 1,2 V 1,1 V
ECC na module Nie Tak

Czy jest warte?

Być może DDR5 to przyszłość na dłuższą metę. Jednak sytuacja na rynku nie jest najlepsza, a wypuszczanie nowej technologi w tym czasie wiąże się z paroma problemami.

Koszt i Dostępność

Przez obecną sytuację na rynku z brakami półprzewodników skutkującym niedoborem komputerowych podzespołów. Tak i w przypadku nowego RAMu nie jest lekko. Dodatkowo trzeba wliczyć, ze mowa jest tu o nowince niebędącej w obiegu nawet pół roku. Obie te rzeczy powodują, że cena w porównaniu ze starsza generacja potrafi zmieść z nóg. Jednak sytuacja ta powinna powoli się normować kiedy DDR5 będzie trochę dalsze daty swojej premiery.

DDR5 - GameBy.pl

Kompatybilność

Usprawnienia dokonane w nowych modułach wymagały także zmian w samej budowie. I tak teraz slot RAM na płycie głównej może wspierać jedynie DDR4 lub DDR5, a nie obie na raz. Oznacza to, że przy zakupie nowego sprzętu będzie trzeba wybrać jedno o niższym koszcie czy nowe z potencjałem w przyszłości. Dodatkowo obecnie jedynie 12 generacja procesorów Intela wspiera nowe kości. Osoby preferujące AMD muszą poczekać na nowsze CPU producenta.

Problemy nowości technologicznej

DDR5 nie uniknęło typowego dla DDR słabego taktowania na start. Powoduje to, że ich osiągi nie są o wiele lepsze od DDR4. Co może zniechęcać do zakupu. Jedyną możliwością obecnie jest zakup dostępnych kości i ulepszenie ich, kiedy będą dostępne korzystniejsze opcje.

Jak na razie DDR5 jest we wczesnym etapie wejściowym. Jenak jak to pokazywały poprzednie generacje, bardzo szybko powinny pojawiać się moduły spełniające oczekiwania użytkowników. Wtedy dopiero będzie można na spokojnie wykonać ulepszenie bez zbędnych kombinacji.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły